مشاوره شغلی چیست و چگونه منجر به توسعه فردی می‎شود؟

یکی از مطمئن‌‏ترین شیوه‏‌های دستیابی به یک شغل خوب، استفاده از خدمات مشاوره شغلی است. پیش از اینکه بگوییم مشاوره شغلی چیست، بهتر است راجع به سردرگمی در انتخاب شغل و رشته تحصیلی کمی صحبت کنیم.

این روزها اکثر افراد در حسرت داشتن یک شغل خوب هستند اما دقیقا نمی‎دانند که برای رسیدن به این خواسته بسیار مهم، باید چه کارهایی انجام دهند؟ در واقع، عوامل مختلفی مانند ویژگی‏های شخصیتی، اهداف، هوش، ارزش‎های شخصی، شرایط اقتصادی و… بر پیشرفت شغلی افراد تأثیر می‌گذارند. این در حالی است که اغلب افراد جویای کار بدون درنظر گرفتن این عوامل، به دنبال یک شغل تمام عیار هستند.

در همین راستا، مشاوره شغلی به افراد کمک می‏کند تا در تصمیم‎گیری‌های تحصیلی و شغلی خود، با آگاهی بیشتری حرکت کرده و بدانند که توسعه شغلی، یک فرآیند مادام العمر است و نه مقطعی. یعنی هم‎چنان که شخصیت شما در طول زمان تغییر می‎کند، شرایط مربوط به حرفه‏ شما نیز تغییر کرده و باید مدام در حال تصمیم‎گیری‎های جدید برای پیشرفت و رشد خودباشید.

ما در این مقاله توضیح می‎دهیم که هدف مشاوره شغلی، نه تنها پیدا کردن شغل مناسب براساس ویژگی‌های فردی است. بلکه در طول جلسات مشاوره شغلی دانش و مهارت‏های مرتبط با پیشرفت در حوزه کاری یا تحصیلی، به فرد ارائه می‎شود.

اگر می‏خواهید درمورد اهداف، ویژگی‏ها و همچنین ضرورت مشاوره شغلی بیشتر بدانید، تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی فرآیندی است که توسط فردی به نام مشااشته باشد. در واقع، هدف از مشاوره شغلی ایور شغلی انجام می‎شود. این فرد، علاوه بر تسلط کافی نسبت به مسائل روانشناسی، باید درباره بازار کار، مشاغل فعلی و تغییرات احتمالی در آینده بازار کار نیز، اطلاعات خوبی دن است که مشکلات شغلی فرد مراجع شناسایی شود تا از این طریق، میزان رضایت شغلی و سازگاری فرد با حرفه‎اش افزایش یابد.

در طول این فرآیند، مشاور مهارت‏ها و دانش لازم جهت سازگاری بیشتر با محیط کار، غلبه بر استرس‎های شغلی و سایر اطلاعات لازم برای رشد حرفه‏ای را در اختیار مراجع قرار می‎دهد. این امر باعث می‌شود گره‏های ذهنی مراجع یک به یک باز شده و او بتواند برای ماندن در شغل فعلی یا ترک کار، مناسب‎ترین تصمیم را اتخاذ کند.

مشاوره شغلی

وظایف مشاوران شغلی در فرایند مشاوره شغلی چیست؟

همانطور که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم، هدف از مشاوره شغلی، کسب رضایت شغلی و تصمیم‎گیری صحیح درمورد آینده شغلی می‏باشد.از این رو، مشاوران این عرصه موظفند علاوه بر شناخت استعدادها و توانمندی‏های فرد مراجع، محدودیت‏ها،امکانات، ویژگی‏های شخصیتی و حتی خصوصیات جسمی او را به خوبی بشناسند تا به این وسیله، مناسب‎ترین شغل موجود را به او پیشنهاد دهند.

مشاوران شغلی باید بر شرایط بازار کار و ویژگی‌‏های مشاغل مختلف احاطه داشته باشند تا بتوانند مراجعان خود را به صورت دقیق راهنمایی کنند. به عنوان مثال در 20 سال قبل شغلی به نام دیجیتال مارکتر وجود نداشت و امروزه این فرصت شغلی، طرفداران و حتی درآمد خوبی هم دارد. بر همین اساس، یک مشاور شغلی باید بر تغییرات و آینده مشاغل نیز تسلط داشته باشد تا بهترین مشاوره را به فرد ارائه دهد.

البته، مشاوران شغلی در زمینه انتخاب رشته تحصیلی نیز به دانش‎آموزان و دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه، کمک کرده و می‏توانند مسیر تحصیلی و همچنین مسیر شغلی پیش رو را به خوبی به آن‎ها نشان دهند. همانطور که می‎دانید انتخاب صحیح رشته تحصیلی، باعث می‎شود سال‏ها جلوتر از افرادی باشید که به دلایل مختلف، انتخاب درستی نداشته‏اند.

مشاوره شغلی، محدود به موارد گفته شده نیست و یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از آن در سازمان‏ها است. در مباحث سازمانی، مشاوران شغلی به بررسی فرایندهای کاری کارمندان پرداخته و تلاش می‏کنند با انجام مصاحبه و همچنین تست‎های روان سنجی، شناخت بیشتری نسبت به کارمندان و مدیران پیدا کنند.

در واقع مشاوران شغلی در عرصه سازمانی موظفند تا بهترین موقعیت شغلی را براساس شایستگی‏ها و استعدادهای هر فرد، مشخص کرده و از این طریق بر فراهم آوردن رضایت شغلی، افزایش بهره‎وری و بهبود عملکرد کارمندان تأثیر بگذارند. شناسایی چالش‎های منابع انسانی و ارائه راه‎حل‎های سودمند نیز با بهره گیری از مشاوران شغلی انجام خواهد شد.

 

ویژگی‌های مشاوره شغلی

به طور کلی مشاوره شغلی، دارای 4 ویژگی زیر می‎باشد:

  1. ارائه اطلاعات لازم به افراد جهت آگاهی بیشتر نسبت به ارزش‏های فردی، توانایی‏ها، علائق و ویژگی‏های شخصیتی و روانی.
  2. افزایش سطح آگاهی دانش‎آموزان و دانشجویانی که در آستانه انتخاب رشته قرار داشته و نیازمند دریافت راهنمایی لازم برای آینده شغلی خود هستند.
  3. کمک به افرادی که در حال ترک شغل هستند، جویای کارند و یا بنا به دلایل مختلف از شغل خود رضایت نداشته اما همچنان حاضر به تغییر شغل نیستند. در اینجا به هر یک از افراد گفته شده کمک می‎شود تا به شکلی آگاهانه و فعال در مسیر شغلی مناسب خود قرار گیرند.
  4. کمک به افزایش رضایت شغلی کارکنان سازمان‏ها و حل چالش‎های پیش روی مدیران در حوزه منابع انسانی.

 

ضرورت و اهمیت مشاوره شغلی چیست؟

همانطور که می‎دانید افراد شاغل بخش عمده ساعات روز خود را در محیط کار پشت سر می‎گذرانند. از این رو، هر نوع ناسازگاری میان شغل و فرد شاغل، می‏تواند آسیب‏های جسمی و روانی متعددی را هم به فرد شاغل و هم به سازمانی که در آن مشغول کار است، وارد آورد.

در چنین شرایطی، سازگارنبودن شغل فرد با توانمندی‏ها، اهداف، علائق، ویژگی‏های شخصیتی و محدودیت‏های او، منجر به ایجاد نارضایتی و حتی فرسودگی شغلی خواهد شد. پژوهش‎های زیادی در رابطه با این موضوع انجام شده و نتایج آن‎ها نشان دهنده این موضوع است که خستگی، استرس، دردهای جسمی، اختلالات خواب و بسیاری از علائم هشدار دهنده درمورد سلامت فرد، ناشی از عدم رضایت شغلی او است.

از سوی دیگر، کاهش میزان عملکرد کارکنان، منجر به کاهش عملکرد سازمان خواهد شد و در دراز مدت، این امر آسیب‏های جدی برای سازمان‏ها و شرکت‏ها بوجود می‏آورد. از این رو، مشاوره شغلی، قادر است به افراد کمک کند تا با رضایت بیشتر در شغل مناسب خود فعالیت کرده و مراحل رشد فردی را پشت سر بگذارند.

 

لزوم توجه به ویژگی‌های مشاغل در ﻓﺮاﯾﻨﺪ مشاوره شغلی

یکی از مهم‏ترین کمک‎هایی که مشاوران شغلی به افراد جویای کار می‏کنند؛ آشنا نمودن این افراد با ویژگی‎های کمتر دیده شده و محدودیت‏های مشاغل است. چرا که اغلب افراد، فقط ویژگی‎های برجسته مشاغل مانند درآمد بالا، موقعیت اجتماعی، پرستیژ و… را می‎بینند در حالیکه برای ورود به حرفه موردنظر باید با تمام محدودیت‏ها و سختی‌های آن آشنا بود.

به عنوان مثال، اکثر دانش‌آموزان در سودای پزشکی به سر می‏برند اما هیچ‎گاه کسی از شب بیداری‎ها، شیفت‎های طولانی، دروس تخصصی بسیار سنگین و درآمد پایین در ابتدای کار برایشان چیزی نگفته است. همین تصورات واهی، باعث می‏شود که افراد بدون شناخت کافی وارد عرصه‏های شغلی نامتناسب با روحیات خود شده و تجارب منفی مختلفی داشته باشند. در همین راستا، کمک گرفتن از یک مشاور شغلی خوب می‏تواند در مسیر رسیدن به شغل دلخواه تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

در پایان

ما در این مطلب تلاش کردیم ضمن توضیح این موضوع که مشاوره شغلی چیست، شما را با اهداف، مزایا و ویژگی بهترین مشاور شغلی آشنا کنیم. در همین راستا، گفتیم که مراجعه به مشاوران شغلی و قرار گرفتن در فرآیند مشاوره شغلی می‏تواند در آشنایی با موارد زیر کمک کننده باشد:

  • شناخت علائق، خواسته‌‏ها، استعدادها و ویژگی‏‌های شخصیتی
  • آگاهی نسبت به محدودیت‏‌ها، چالش‌‌ها و بازار کار شغل مورد نظر
  • دستیابی به مهارت‏های مورد نیاز جهت ارتقاء در شغل و یا تغییر آن

البته، مزیت‌‏های مشاوره شغلی به این 3 مورد محدود نشده و در طول این مطلب، به موارد بیشتری اشاره کردیم.

آیا تاکنون از خدمات مشاوره شغلی برای رفع ابهامات خود استفاده کرده‏اید؟ لطفا نظرات و تجربه‏‌های ارزشمند خود ا با ما در … به اشتراک بگذارید.

 

کلیدواژه ها: