منابع انسانی چیست و چه اهمیتی دارد؟

منابع انسانی مهم‌ترین بخش هر سازمان محسوب می‌شوند. به طوری که اعمال هر یک از موارد نظیر کاهش، افزایش، توسعه و حذف این منابع می‌تواند عملکرد یک سازمان یا مجموعه را تحت تأثیر خود قرار دهد. بروز هر گونه تغییر در منابع انسانی یک سازمان تا حد زیادی می‌تواند شکست و موفقیت آن سازمان را تعیین نماید. به طور کلی منابع انسانی را باید به عنوان یکی از سرمایه‌های هر نهادی دانست و برای بهبود وضعیت آن تلاش کرد.

منابع انسانی

ضرورت و اهمیت منابع انسانی در سازمان

برای گسترش و توسعه یک سازمان نیاز است که دانش، تخصص، مهارت و نگرش مناسب برای رویارویی با تغییرات و همگام شدن با تکنولوژی روز دنیا به منابع انسانی منتقل شود. برای این که بتوان یک سازمان را به رشد و تعالی از نظر  عملکرد نزدیک کرد باید روی منابع انسانی آن سرمایه‌گذاری کرد، در واقع با آموزش مهارت و تخصص به منابع انسانی است که زیرساخت توسعه در یک سازمان شکل می‌گیرد.

اهمیت رشد و توسعه منابع انسانی

باید گفت یک سازمان زمانی قادر به بقاء و توسعه است که بتواند نگرش، دانش و مهارت منابع انسانی خود را رشد و توسعه ببخشد و آن را در رویه‌های سازمانی خود به کار گیرد. برای پیشرفت و توسعه یک سازمان مدیران ارشد درون سازمان باید بتوانند نیازهای آتی سازمان را پیش‌بینی کرده و مطابق آن منابع انسانی لازم و کافی را در اختیار گرفته و برای توانمند سازی آن‌ها برنامه داشته باشد، در این صورت است که سازمان به ثبات، ارتقاء بهره‌وری و توانایی رقابت دست می یابد.

ضرورت وجود مدیریت منابع انسانی در سازمان

این که سازمان بتواند تمام مهارت‌ها و توانمندی‌های منابع انسانی خود را در سطوح فردی و سازمانی توسعه بخشد باید یک رویکرد سیستمی در تعیین استراتژی‌ها، اهداف و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با منابع انسانی داشته باشد، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که سازمان‌ها با برخورداری از مدیریت منابع انسانی کارآمد و اثر بخش از نقش بالقوه منابع انسانی توسعه یافته در رشد اقتصادی، پیشرفت فناوری و ارتقاء عملکرد بهره‌مند شود.

مدیریت منابع انسانی، شامل سیاست‌ها و اقدامات مورد نیاز برای اجرای بخشی از وظیفه مدیریت است که با بعضی از از فعالیت‌های کارکنان یک سازمان در ارتباط قرار می‌گیرد و امروزه دارای اهمیت فراوانی است. به ویژه از مدیریت منابع انسانی در زمینه‌هایی از قبیل کارمندیابی، آموزش دادن به کارکنان، ارزیابی عملکرد آنان، دادن پاداش و… استفاده می‌شود. در پرتو این اقدامات، محیطی سالم و منصفانه برای کارکنان یک سازمان ایجاد می‌شود.

توجه به منابع انسانی

این وظیفه مدیریت منابع انسانی است که از این سرمایه درون سازمانی در جهت پیشرفت و تعالی سازمان بهره‌گیری کند. کمبود منابع انسانی شایسته می‌تواند یکی از علل عدم پیشرفت سازمان باشد، به همین دلیل است که تقاضا برای نیروی انسانی ماهر و کارآمد رو به افزایش است و از طرفی تامین منابع انسانی متخصص به یک چالش برای سازمان‌ها تبدیل شده است. در واقع امروزه سازمان‌ها مستلزم طراحی فرآیندهای استراتژیک برای جذب و نگهداشت منابع انسانی متعهد و متخصص هستند. توسعه، تقویت انگیزش و ایجاد انگیزه‌های لازم برای بهره‌وری بیشتر از جمله مواردی است که باید به آن‌ها توجه بسیار شود.

جمع بندی

منابع انسانی از مسائلی است که روز به روز اهمیت آن در دنیای امروز بیشتر می‌شود. مدیر منابع انسانی هر سازمان می‌تواند سبب پیشرفت و حرفه‌ای شدن آن سازمان گردد. در واقع مدیر به مجموعه فعالیت‌ها و فرایندها که با هدف بهره‌وری نیروی انسانی می‌شود مدیر منابع انسانی گقته می‌شود. به طور کلی منابع انسانی کلیدی‌ترین نقش را در سازمان‌ها ایفا می‌کنند و به کمک آن‌ها می‌توان میزان اثربخشی و موفقیت یک سازمان را افزایش داد. این نکته را باید بدانید که عوامل زیادی بر رضایت شغلی کارمندان یک سازمان تاثیرگذار هستند و درصورتی که این عوامل در نظر گرفته نشود طبیعتا رضایت شغلی افراد کاهش پیدا می‌کند. تیم اچ آر سرویس یکی از مجموعه‌هایی است که در زمینه خدمات منابع انسانی و حل چالش‌های مربوط به آن فعالیت دارد. اچ آر سرویس گزینه مناسبی جهت کسب اطلاعات پیرامون منابع انسانی است و در همین جهت می‌توانید به دیگر منابع موجود سایت مراجعه کنید.

کلیدواژه ها: