خون مرغ هم جادو می کند

نمی دانم در شهر شما روال چیست در شهر ما اگر می خواهی بفهمی که رانندگان اتومبیل ها، ماشین خود را تازه خریده اند یا نه، کافیست به پلاک آن توجه کنید. اگر کمی خون مالیده شده و قرمز باشد، به این معناست که طرف اتومبیل خود را تازه خریده است. خیلی جالب است که وقتی از خود راننده می پرسید “چرا خون مرغ می مالید” ابتدا می گوید “رسمه دیگه…” و اگر کمی پیله کنید، می گوید “راستش باید گوسفند بکشی، حالا که نداری، مرغ می کشی” بعد اگر از او بپرسید “در کل چرا خون می مالی” می گوید “برای رفع خطر، برای اینکه بیمه شود!”

اینجاست که با خود می گویید “مگر خون جادو می کند؟؟” و آیا واقعا خون جادو می کند؟

ما شنیده ایم که صدقه دادن فواید بسیار زیادی دارد، (البته نه این صدقه ای که ما تصور می کنیم فقط کمک به فقراست، بلکه صدقه به معنای وسیع آن، حتی صدقه علم، صدقه لبخند) اما اینکه خون مالیدن به پلاک اتومبیل باعث دفع بلا می شود، حقیقتا برای من سوال است.

سنت مخلوط شده با خرافات همیشه هم خوب نیست بخصوص اگر کورکورانه پذیرفته شود. این یک مثال کوچک بود از دریای خرافات کورکورانه پذیرفته شده که با سنت مخلوط شده و تصویری غلط از دنیای مادی به ما داده است. مثلا آن راننده حقیقتا با خود تصور می کند که اگر خون نکند، 100% بلایی سرش می آید، اما من تا بحال برای اتومبیلهایی که عوض کرده ام، خون که نکرده ام هیچ، صدقه که نداده ام هیچ، بلایی هم سرم نیامده!

خرافات به نم دیوار هم رحم نمی کند

خرافات گاهی آنچنان در نسوج باورهای ما نفوذ کرده که کاملا با آن زندگی می کنیم و بدون اینکه بدانیم، به آن عمل می کنیم. ریشه خرافات در واقع عدم آگاهی و گاهی ترس است. ترس از آنچه که نمی دانیم. اما این دلیلی نیست که بتوان همه چیز را بدون تحقیق و بررسی قبول کرد. عدد 13 یکی از بزرگترین خرافاتی است که همیشه در اکثر فرهنگ ها باعث آزار مردم بوده است. (من خودم با این عدد خیلی موافقم!) متاسفانه این خرافات به راحتی با دین و مذهب مخلوط می شود زیرا دین یکی از حساسترین پدیده هایی است که همیشه در معرض آسیب بوده است. نه فقط دین اسلام بلکه منظور دین به معنای عام است.

در اینجاست که وقتی دین با خرافات مخلوط می شود، التفات به اینکه آیا این عمل سنت است، خرافات است یا حکم دینی، کاری دشوار می شود و لذا در صورتیکه خرافات باشد و با عقل سلیم جور در نیاید، باعث می شود که تصور عامۀ زودباور و گاهی مترقی نسبت به دین چیزی برخلاف واقعیت شود و این قضیه به سرعت باعث دین زدگی می گردد. لذا تحقیق و تفحص در مسائلی که به راحتی همه قبول می کنند امری مهم است که باید مورد نظر قرار گیرد. نباید مسائل خرافی را با زندگی روزمره مخلوط نمود.

این قضیۀ خون مالیدن به لاستیک ها و پلاک اتومبیل ها برای من خیلی جالب است. بخصوص این روزها که اتومبیل صفر زیاد شده، این مساله به وفور به چشم می خورد. آیا اگر همین مبلغ مرغ را به یک نفر نیازمند بدهند، دیگر بیمه نمی شوند؟ آیا اگر همین مبلغ را یک کتاب مثبت خریداری کرده و به نیازمند علم بدهند، بیمه نمی شوند؟ باور کنید که می شوند.

 1. ali نوشته است:

  un ghesmate adade 13 ro ghabul nadaram. az jange khorafatish nemigam. ama age dar moredesh tahghigh koni karbordhash khub nist.aslan.
  elme adad jozve khorafat nist.

 2. وحید نوشته است:

  سلام

  آره خوب خرافه چیز بدیه ولی‌ قربانی کردن یا صدقه دادن یا شکرانهٔ نعمت رو به جا آوردن چیز بدی نیست هر چند ممکنه نمود خارجی‌ خرافه و آئین مذهبی‌ و رسم و رسوم توصیه شده یکی‌ باشن ، اتفاقا ما خودمون هر وقت چیز چشم گیری می‌خریم ( خونه، ماشین، و چیزای تو این مایه‌ها ) بابام اولین کاری که میکنه اینه که در حد وسع یه چیزی قربانی می‌کنه اون قربانی هم به هیچ وجه تقسیم بین در و همسایه یا خاله و عمه نمی‌شه بلکه همیشه به چند تا فقیر و مستحقی که بابام می‌شناسه و به وضع زندگیشون آشناس میرسه

  به هر حال باید سعی‌ کرد که اگه کسی‌ یه کار درست رو با یه خرافه مخلوط کرده و انجام میده توجیه‌ش کرد نه کلا نفی کنی‌ کارش رو چه بسا همون یه مرغ که واسه اون ماشین جدید سر بریده شده خیلی‌ بیشتر از هزار تا مجلس دعا و جلسهٔ کارشناسی به داد اون فقیر گرسنه میرسه

 3. محسن نوشته است:

  به نظر من این دین نیست که در معرض آسیب خرافات است. بلکه کلا هر اعتقادی که مبتنی بر ماوراء الطبیعه باشد و توجیه علمی نداشته باشد خرافه محسوب می شود. مانند بسیاری از آنچه در ادیان مختلف آمده است. ممکن است بتوان خرافات رو به دو دسته مضر و مفید (غیر مضر) تقسیم کرد ولی به هر حال خرافه، خرافه است.

 4. کاهانی نوشته است:

  سلام این علمی که شما ملاک پذیرش اعتقادات رو به مضر و مفید تفسیم کردی چیه آیا برای تفسیر تمام پدیدهای مادی هم میشه از این علمی که تو ملاک قضاوتت قرار دادی استفاده کرد ؟
  اصولا بررسی پدیده ها چه مادی و غیر اون با ساینس که از دیدگاه شکاکانه عصر رونسانس به بعد که منکر ماورا الطبیعه بوجود اومد غیر ممکنه

 5. م.پورعلی نوشته است:

  کاهانی، با نظر شما موافقم.
  اینطور نیست که هر چیزی که ماوراءالطبیعه باشد خرافات است. تا چندین دهه پیش هنوز کسی از وجود الکتریسیته اطلاع نداشت. پس آیا وجود نداشت؟ وجود داشت اما فقدان علم به آن موجب تلقین به عدم وجود آن می شد. اینطور نیست که هرآنچه دیده نشود، نیست. درد دیده نمی شود اما وجود دارد. در مقابل چیزی به نام روح دیده نمی شود اما شاید هنوز علم ما به اندازه ای نباشد که بتوانیم از لحاظ علمی در اثبات آن قدم برداریم.

 6. دخی خانوم نوشته است:

  من 15 سالمه.خیلی معذرت میخام که با این سن کمم باهاتون مخالفت می کنم ولی به نظر من اگر انسان بخاد تو هر چیزی که مربوط به دین هستش تحقیق عمیق داشته باشه ممکنه باعث دور شدن از دین بشه و خدا رو اشتباها بشناسه.
  به این دلیل که شناخت خدا و دونستن دلایل برخی از احکام دینی در درک انسان نمی گنجه و اگرم بخاد زیادی در مورد مطلبی که تو ذهنش نمی گنجه تفحص کنه ممکنه در ایمانش دچار اشتباه بشه

 7. اريا نوشته است:

  به يزدان كه گر ما خرد داشتيم
  كي چنين سرانجام بد داشتيم

 8. نادی نوشته است:

  با شما موافقم اما از همه بیشتر برای خودم و متاسفم که نادانی خودمان را به خرد تفسیر میکنیم و همه را نادان فرض میکنیم

 9. Pitter نوشته است:

  خوب اول خون می کنیم بعد هم گوشتش رو به آدم مستحق می دهیم!
  حل؟

 10. اکبر نوشته است:

  بد نیست سری به این سایت بزنید: http://www.askquran.ir/showthread.php?t=24475&amp

 11. علی نوشته است:

  به نظر من اینکه یک حیوان بی گناه رو برای صدقه سر خود بکشی واقعآ وحشتناکه

  من در یک عروسی بودم که با ورود ماشین عروس در جلوی پای این دو نو گل شکفته گوسفند بیچاره رو سر بریدند. درست هنگام شروع زندگی مشترک دو نفر باید پایان زندگی یک حیوان باشد ای واقعآ ظلمه. بحث اینکه حیوانات حلال گوشت برای خوردنه جدا. ولی برای این مراسم ها واقعآ آدم احساس بدی داره و از خودش بدش میاد. که چرا باید این همه ظالم باشه

 12. مهدی نوشته است:

  علی جان لطیف بودن روح و قلب انسان خوبه،اما هر چیزی بیش از حدش واقعا به انسان آسیب میزنه.من سعی میکنم واقعگرایانه حرف برنم و نه آرمانی،داداش گلم هر روز هزارتا گوسفند میکشن که هیچ آدم هم میکشن…
  اونوقت شما با کشتن گوسفند برای نذری و…مخالفی.
  فرمایش شما رو از این جهت درست میدونم که کشتن حیوان جلوی بچه ها کار اشتباهیه چون ذهنیتی ندارن و پریشون میشن ولی افراد بزرگتر باید با اینجور مسایل کنار اومده باشن.
  مواظب خودت باش داداش گلم. دنیا زیادی خشنه…متاسفانه همه چیز اونقدر زیبا نیست که ما انتظارشو داریم.

 13. علی نوشته است:

  چه ربطی به لطیف بودن روح داره من می گم چرا باید موقع عروسی حیوونی کشته بشه بجایش می توانند شله زرد اش رشته بپزند که همان نذری است یکبارکی بگو ایندفعه ادم هم بخوری بد نیست گوشت خواری کار کثیفیه کار انسان نیست در قران هم اومده در صورت ضرورت
  چرا بدیهی است برای … گوشت حیوانات بدبخت را ذبح کنیم برات متاسفم
  هنرپیشه های معروفی مانند دوریس دی سر صحنه فیلم الفرد هیچکاک بعد از دیدن پوست کندن حیوان گیاه خوار شدند
  حرفها را بزن گوشتت هم بخور به گیاه خوارا چیکار داری حیوانات طبیعت انتقام خواهند گرفت

 14. دخی خانوم نوشته است:

  علی اقا این سنت از قدیم تو دین ما بوده و یه جورایی دستور خداست.هیچ کسم نمی تونه توش دخالت کنه
  حتما یه حکمتی داشته که خدا گفته برای کمک به مستحق میتونن یه حیوونی رو سر ببرن
  تازه اگرم دقت کرده باشید هر کسی نمی تونه سر گوسفندو ببره چون ممکنه گوشتش حروم بشه
  قطعا اینم مثه بقیه چیزا که ما دلیلشو نمی دونم یه حکمتی داره

 15. حامد نوشته است:

  عالی بود.
  از اینکه روشن فکر هایی مثل شما میبینم واقعا به زندگی امیدوار میشم.
  ای کاش عوام هم مثل شما بودند.
  نادانی مهمترین فاکتور در این موارد و بسیاری از موارد است .

 16. م.پورعلی نوشته است:

  ما همان عوام هستیم، با این تفاوت که از تغییر نمی ترسیم… موفقیت در زندگی در گرو تغییر زاویه دید است.

 17. علي نوشته است:

  با سلام؛
  احتراماً در مورد عدد 13، يكي از دلايلي كه به بدي معروف شده، سياست‌هاي ضد شيعي است. همان گونه كه مي‌دانيد، ولادت حضرت علي(ع) در سيزدهم رجب مي‌باشد. در نتيجه با بد جلوه دادن عدد سيزده، به صورت ناخودآگاه، هر فردي كه با اين عدد، رابطه داشته باشد، در ذهن ما مطرود مي‌گردد.

  يا علي… موفق باشيد…

 18. mahmood نوشته است:

  اعتقاد به کشتن گوسفند واسه طعامش است نه خونش.
  شما به جن معتقد نیستی ؟

 19. faraz نوشته است:

  in ro man filmesho didam . mardom ham sadeh hastana akhe chera?

 20. شاهرخ آريا نوشته است:

  نا-داني = خرافات = عقب افتادگي
  موافقم خوب بود
  به اميد روزي كه مردم اين خرافات رو از ذهنشون بيرون بندازن

 21. محمد نوشته است:

  من كه حتي يه 206 هم ندارم

 22. 206 نوشته است:

  برو کار میکن نگو چیست کار .که یه جور حمالیست کار.چنانت زنم با این گرز گران که جفتک زنی تا مازندران

 23. / / / نوشته است:

  با سلام خدمت جناب پورعلی ، مطالب سایت واقعا جذابه و سبک نوشته هاتون هم حوصله آدم رو سر نمیبره . در مورد خون مرغ هم باید بگم که اصل دادن گوشت اون مرغ به یک آدم مستحق هست نه ریختن خونش روی ماشین
  یعنی به نوعی دادن صدقه مد نظر هست .

 24. احمد نوشته است:

  مالیدن خون به جایی اصلا تاثیری ندارد.فقط همان ریختن خون مهم است.که البته گاهی اوقات میگویند اگر هم پول بدهید و چیزی را بخرید و بین مردم به عنوان نذری و یا هر چیز دیگر پخش کنین ، همین حکم را دارد.

 25. هومن نوشته است:

  تقدیر قابل تغییر نیست، اما تغییر قابل تقدیر است… به امید روزی که همه تغییر کنن و از این جهل مفرت بیرون بیاییم.

 26. رهگذر نوشته است:

  به نظر من تو دنیا فقط یه چیز وجود داره اونم ایمان به وجود هست
  اگه به هر چیزی با تمام وجودت ایمان داشته باشی مقدر می شه
  مثلا اصلا ربطی نداره که چه دینی داری وقتی با ایمان خودت صد در صد مطمئنی که با ریختن خون یه حیوون مثلا پای ماشینی که تازه خریدی دیگه تصادفی برات رخ نمی ده یا آدمی رو زیر نمی گیری این خودش باعث ایجاد فکر مثبتی می شه که کمتر به تصادف فکر کنی برعکسش هم اگه به همچین چیزی ایمان داشته باشی ولی نکنی همه اش به این فکر می کنی که ممکنه اتفاق بدی بیفته و طبق قانون فکر اینقدر بهش فکر می کنی که به سمت اتفاق بد کشیده می شی.این توی تمام جنبه های زندگی وجود داره و همه مون تجربه اش کردیم.

 27. دخی خانوم نوشته است:

  کاملا موافقم باهاتون.در واقع ادم به هرچیزی که تلقین کنه همون سرنوشت هم براش رقم میخوره

 28. رهگذر نوشته است:

  من خیلی ها رو دیدم که با سطح سواد بالا به این کار اعتقاد دارن و عمل می کنن و فکر می کنم که این کشتن یه حیوون و تقسیمش بین آدمای فقیر بد نباشه یه جورایی می شه شکرانه برای این پیشرفتی که داشتی.
  به قول دوستمون می شه این شکرانه جور دیگه ای هم باشه
  بالخره ما باید وقتی خوشحالیم تا جایی که می تونیم با دیگرون شریک بشیم

 29. مجید نوشته است:

  سلام،ای کاش صدقه دادن یا بهتره بگم تحقیقاتمون توی مسائل اعتقادیمون قویتر بود و پیشرفت می کردیم.اما واقعا کاهلی و بی توجهی خودمون به چیزهایی که براش وقت می ذاریم و بحث می کنیم واقعا کمه و جای تاسف داره،ای کاش می دونستن دین راه و روش برای زندگی، ای کاش همونطور که یه جمله یا یه فال می خونیم سریع ربطش میدیم به زندگیمون، فکر می کردیم و چیزهایی که تو دینمون بود ربط می دادیم به زندگیمون تا اون وقت می دیدیم دین با تهجر به شدت در مبارزه هستن.

 30. مهسا نوشته است:

  مطلبتون واقعا عالی بود چون قربانی کردن حیوانات همیشه دغدغه ی ذهنی من هست و امیدوارم یه روزی این خرافات کمرنگ بشه…

 31. صبا نوشته است:

  دوست عزیز! قربانی یعنی ذبح شرعی یک حیوان حلال گوشت به قصد قربت خداوند برای اطعام
  ذبح شرعی حیوانات حلال گوشت برای خوردن یک عمل مباح است که لزوم آن کاملاً بدیهی است. بدون گوشت مطمئناً مردم دچار سوء تغذیه می شوند.
  اطعام یک سنت پسندیده است که به ویژه اگر نیت الهی در آن لحاظ شود بسی نیکوتر می شود و قربانی با هدف اطعام است حتی اگر میان همسایگان و نزدیگان باشد ولی بهتر است و تأکید بر این است تا میان فقرا و مستمدان تقسیم شود و این برای این است که مردم سالم باشند و بتوانند کار و تلاش کنند زندگی خود را بسازند و به هم کمک کنند (حالا اگر عده ای نمی کنند دخلی به موضوع ندارد)، پس این نه ظلم است و نه خرافات.
  در حقیقت افرادی که این کار را برای بیمه کردن خود می کنند در حقیقت باید آن را صدقه دهند که صدقه باعث دفع بلا می شود البته نه اینکه با اینکار مثلاً هر طور دلشان خواست رانندگی کنند و انتظار داشته باشند که مصون بمانند چون گاهی خودشان بلا می شوند و دفع بلا باعث دفع خودشان می شود.
  پس به همه چیز درست نگاه کنیم و در معانی دقیق بیندیشیم.
  در اینجا مجال توضیح بیشتر نیست.
  موفق باشید

 32. بهنام نوشته است:

  سلام همیشه سعی کنید تکراری زندگی نکنید اگر امروز از یک خیابان به محل کار رفتی فردا از خیابان دیگری برو مسافرت برو چون اعتماد به نفس و قدرت تفکر را را زیاد می کند من تجربه کردم و هیچ رویداد زندگیمان گردن کسی دیگه نندازیم مطمئن باشید تمام اتفاقات زندگیمان از دست خودمان است سعی کنیم مثبت اندیش باشیم راحت بگم انقدر سر هر موضوعی غر نزنیم چون هر فردی می تواند دیگران را منفی گرا کند و سخن آخر خدارا فراموش نکنیم.

 33. پري نوشته است:

  سلام
  دوستان عزيز ريختن خون حيوان و ماليدن روي ماشين و غيره در زمانهاي قديم بودايان و يهوديان حيوانات را قرباني كرده و خون آنها را به پاي بت‌ها مي‌ماليدن اين رسم از آن زمان بوده و هست حتي در هندوستان فرزند خود را قرباني كرده و خون آن را به پاي بت‌هايشان مي‌مالند كه از بلا دور بمانند قرباني كردن در راه خدا و تقسيم گوشت قرباني حلال گوشت در بين فقرا كاري بس پسنديده است ولي در راه خدا ! سلامتي شما در رانندگي بسته به خون حيوان نيست اينها خرافات است و پيروي كوركورانه از سنت‌هاي قديم اگر مايليد بوديد در مورد سيزده بدر هم توضيح خواهم داد….

 34. فرهاد نوشته است:

  سلام

  دوستان همه چیز رو گفتن و دیگه به ما نوبت نرسیده انگاری :d

  اما اینو باید بگم که به وفور دیده میشه که برای از بین بردن خرافات کل مفهوم کار از بین میره

  شما خودون میگین که این خرافات با واقعیات تلفیق شده پس باید با نظراتمون تفکیکش کنیم
  خب شما با این توصیفی که کردین کلا نابودش کریدن دیه

  بله الان مردم فقط خون مالیدن رو می بینن
  در حالی که باید کمک به مستحق و نیازمند رو ببینند

  قضیه شما مو رو می بینین ما پیچش مو همینه

  شما باید در اخر متنتون نتیجه درست رو اعلام می کردین که تفسیرتون کامل میشد
  یعنی اینکه برای شروع چنین کارهای بزرگی باید شکرانه ای داد و از خداوند سپاسگذاری کرد
  که با کمک به نیازمندی در حد وسع خودت میشه این سپاسگذاری رو انجلم داد

  پس این خون ریختن دلیلش این بوده نه رنگی کردن پلاک :d

 35. 206 نوشته است:

  کاش به این چیزای که میگین خودتون هم عمل کنین.یکی یه چیزی میگه ما ها فقط بلدیم تایید کنیم.خون.ماشین.بابا یه نگایی به دورو ورتون بندازین داریم از گرسنگی همدیگرو میخوریم(دستمون تو جیب همدیگست)پفک پفک

 36. عمارگراف نوشته است:

  سلام
  خب ببینید خرافات و رسومات کورکورانه یه چیزه و باورهای دینی و توضیه های معنوی یه چیز دیگه.نباید اینها رو باهم قاطی کنیم.
  قربانی توی عید قربان یه سنت معنوی و دینیِ؛ اما خون ریختن پای ماشین رو نمیدونم.ولی صدقه جدای از اینهاست.صدقه یه سنّت حسنه و از توصیه های دینی ماست.نباید اینها رو کنار هم و بعنوان “خرافه” در نظر بگیریم.
  یا علی

 37. نام شما... نوشته است:

  باسلام وآرزوی سلامتی برای شما ..ممنون از روشنگریهای شما .فقط لطف کنید و از کاربراتون بخواهید در این روشنگری با شما همکاری کنند . چون بیشتر کسانی که در اشتباه و خرافه هستند سواد کافی ندارند .من همینجا از هموطنان عزیز درخواست همکاری دارم .با تشکر خرد نگهدارتان

 38. یک زن نوشته است:

  با سواداش بیشتر خرافه پرستن. کجای کاری. دلیل این مس<له این است که در کشور ما مطالعه صورت نمیگیرد و مردم ما نمیدانند که دنیای ذهنشان با خواندن کتاب و مطالعه باز میشود. ایناست درد جامعه ما. حتی حاضر نیستند یک کتاب صوتی را گوش بدهند تا سطح فرهنگ ما بالا برود.

 39. شهرام نوشته است:

  اسلام با خون و مرگ و قربانی آغاز میشود و این فاجعست!

 40. فرشته نوشته است:

  سلام دوستان . منم زندگیم هر لحظش استرس و مضطربم که دیگه از زندگی کردن خسته شدم هر کاری میکنم اما باز این همرامه حتی استخر و یوگا هم میرم الانم نزدیک 5 ساله از استرس زیاد بیماری ام . اس گرفتم و هر هفته به خودم امپول میزنم ولی بازم با این همه دارو هیچی عوض نشدم ازتون میخوام واسم دعا کنین خدا راحتم کنه

 41. رضا نوشته است:

  سلام … نگفتی دلیل اینکه فکر میکنی این کار خرافاته چیه؟لطفا با دلیل اعتقادات مردم رو تحلیل کنید …. قبول نداشتن شما دلیل بر خرافه بودن نیست

 42. یک زن نوشته است:

  سلام. به حرف شما نیست که. اونیکه اعتقاد داره. اگه قربونی نکنه و یه بلایی سرش بیاد میگه دیدی چون اینکار رو نکردم اینطوری شد. و این در همه موارد زندگی صدق میکنه. حتی اگه دینی را قبول نداشته باشی فرقی نمیکند .معتقدان به آن دین اگه بلایی بر سر کسی که آن را قبول نداشته باشد بیاید میگویند دیدی چون اعتقاد نداشت به سرش آمد. و یا اینکه چون به فلان امام و یا حتی پیغمبر کفر گفت این بلا به سرش آمد و یا حتی به خدا کفر گفت این بلا به سرش آمد. خرافه همراه بشر بوده هست و خواهد بود. حتی در کشورهای اروپایی هم دیده میشود. پس شما خودتان را ناراحت نکنید. این بلای بشر است و هنوز بشر نفهمیده است که هر طوری عقیده داشته باشد و هر طوری فکر کند همان میشود. حتی در مورد اعداد و فصل و ماه و سالو بیماری و طرز زندگی و …. (از سخنان تو بر تو حکم میشود) من از کار اعداد سر در نمی آورم اما میدانم که کارهای خدا چگونه است. این است علم نهفته در زمین

 43. عسل نوشته است:

  ما چند سال پیش تازه ماشین خریده بودیم رفتیم شهرستان اونجا یه گوسفند قربونی کردیم بعد عمه خرافاتیم گرفت خون گوسفند و مالید به ماشین مامانم بهش گفت چرا این کارو کردی پلیس ببینه فکر می کنه با آدم تصادف کردیم عمه خانوم هم بهش برخورد رفت پاکش کرد . آدم باید یه ذره از عقلش پیروی کنه نه اون کارایی که اجدادش معلوم نیست واسه چی تو اون زمان انجام دادن.

 44. علی نوشته است:

  باسلام.بهتر است بیشترقران بخوانیم.جواب روشنتر از اینکه خدا به ابراهیم فرمان داد که این گوسفند را به جای اسماعیل قربانی کن…حالا بعضیا دوست ندارن قربانی ندن.خدا کنه مشکلی برااشون حادث نشه.

 45. m.hatami نوشته است:

  سلام . لذت بردن از نظرات متفاوت و چالش برانگیز همه عزیزان وادارم کرد منم چند خطی بنویسم . صرفا نظر شخصی و نه تحمیل عقاید .
  چه در علم و چه در دین و چه در سنت و چه در تاریخ ، چیزی که همیشه باعث ایجاد شک و شبهه میشه؛ نبودن استناد و منبع و ماخذ معتبره . با نبود این عوامل ، پارادایم ها و بدعت ها رشد می کنن به عادت و سنت و روش و مکتب و … تبدیل میشن . تا جایی که به عنوان یک پیشینه ( و صد البته بدون داشتن هیچ سبقه ای ) پذیرفته میشن و برای افرادی که صرفا بر اساس تعصبات و بدون علم و آگاهی نسبت به اصل موضوع اقدام به طرفداری و جانبداری یک طرفه نسبت به موضوع می کنن . و از هر عاملی خصوصا مسائل دینی که به راحتی قابل تحریف و تغییر هست برای اثبات گفته ها استفاده می کنن. و نکته قابل توجه اینجاست هر چیزی با طعم دین باید دلپذیر بشه و خوراک عقایدی بسازه که هیچ پیشینه ای در اون وجود نداره . شروع این مشکلات از جایی خواهد بود که برای هر تفکر ، هزاران تفسیر قائل میشیم و هر کس با کیل و مقیاس خودش اون رو می سنجه . به اشتراک گذاری این افکار و این عناوین ، نه به خاطر قدمت تاریخی ، که کوچکترین تلنگری به عقاید گذشته ماست که لاجرم دلیلی بر غلط یا درست ، خوب یا بد بودن اونها نیست . ولی لازم هست یه بازنگری بشه . ( اگر چه از من که حاضر نیستم لباسهای کهنه چندین سال قبل رو از خونه بیرون بریزم ، چه توقعیه که افکاری که سالهاست گوشه انباری ذهنم جا خشک کرده دور بشم ؟!!)

 46. م.پورعلی نوشته است:

  استفاده میکنیم استاد عزیز.

 47. سارا نوشته است:

  شما اگه واقعا میخوای صدقه بدیبلند شو برو قصابی از همون شقه ها بخر.ازبین همون گوسفندایی که کشته شد قبلا. نیازی نیس جون یه گوسفند دیگه رو بگیری!همونو یبر تقسیم کن.
  عقیده ی تک تک شما دوستان عزیز محترم. بیاید به هم احترام بذاریم.به شخصه مصرف گوشتم خیلی کمه چون علاقه ای ندارم.ولی خب اگه کسی دوس داره گوشت بخوره دلیل نمیبینم علاقشو زیر سوال ببرم و به لجن بکشم.هر کس بنا به میل خود مصرف میکنه.همونطور که خداوند در قران اجازه ی استفاده از روزی های پاک و حلال رو داده ما همهرچند خودمون خیلی گوشت مصرف نمیکنیم اما به دیگران هم خرده نمیگیریم