راه را شروع کنید و تا انتهای مسیر پیش روید

یکی از چیزهایی که همه ما به دنبال آن هستیم، موفقیت است. بشر رو به سوی موفقیت دارد و مشتاقانه تلاش می کند تا آن را از آن خود کند. اما چرا؟ دلیل روشن این است که وقتی چیزی را بدست می آوریم، به خود افتخار کرده، حس خوبی به ما دست می دهد و به مرحله بالاتری از مهارت، احترام و فرصت ها گام می گذاریم. داشتن بعضی چیزها در زندگی ضروری است زیرا ما بشر هستیم و همیشه نیازمند و خواستار پیشرفت و تعالی.

با اینکه انسان ها برای رسیدن به علائق شان مشتاقانه تلاش می کنند، اما گاهی به آنچه که نیاز دارند و می خواهند، نمی رسند. تا به حال با چنین افرادی مواجه شده اید؟ مثلا من کسی را می شناختم که شدیدا به یادگیری موسیقی علاقه مند بود، به همین دلیل در سن 14 سالگی ویولونی خرید و شروع به یادگیری کرد. اما 8 سال بعد، نه تنها بهتر نمی نواخت بلکه نسبت به ابتدای کار، بدتر هم شده بود. در ابتدای کار، بسیار علاقه مند بود اما اکنون، ویولون در کمد خانه اش خاک می خورد.

عده بسیاری از مردم با شور و شوق فراوان شروع به کار می کنند اما چند روز، هفته و یا ماه بعد، دلسرد می شوند و کم کم از آن کار دست می کشند. مثلا وقتی تصمیم به خواندن کتابی علمی و یا حتی ادبی می کنند، با اشتیاق و شور آنرا خریداری می کنند اما چند سال بعد وقتی به قفسه کتاب های خود نگاه می کنند، درمی یابند بسیاری از آنها را هرگز نخوانده اند.

انتهای مسیر، آن بالای بالاست

همانطور که می بینید هیچ مشکل و قدم اشتباهی در شروع کار وجود ندارد. هیجان زدگی و اشتیاق، از لوازم مهم برای رسیدن به اهداف است. اما مشکل اینجاست که هیجان و اشتیاق به راحتی ازبین رفته و کم کم ناپدید می شوند، در نتیجه احساس می کنیم که ادامه دادن راه، بی اهمیت و بی ارزش است و سپس در میانه راه دست از کار می کشیم.

تمام کردن کاری که شروع کرده ایم، آسان نیست و نیازمند رغبت و نظم و ترتیب است. گاهی اوقات واقعا مجبوریم بیشتر از حد معمول تلاش کنیم و اگر بر روی هدفمان تمرکز کنیم، به پایان راه می رسیم. گاهی هم بخاطر طولانی بودن راه، افسرده و خسته می شویم و می خواهیم دست از ادامه کار برداریم. اما اگر هدفمان را مرور کنیم و بر آن متمرکز شویم و گام به گام جلو برویم، در نهایت به نتیجه مطلوب می رسیم.

در کل تا کاری به اتمام نرسد و نتیجه آن عملی نشده و مورد استفاده قرار نگیرد، انرژی صرف شده روی آن به ما بازنمی گردد و در نتیجه احساس خستگی و درماندگی در انتهای کار چیزی مشهود است.

همچنین در مسیر دستیابی به هدف خود، ممکن است با موانع بزرگ و زیادی رو به رو شویم، اما نباید به آنها توجه کنیم. گاهی هم مجبوریم زمانی بیش از حد انتظار صرف کنیم، اما دیر یا زود به انتهای مسیر می رسیم.

اگر با شکیبایی مراحل را تا انتهای مسیر طی کنیم، در نهایت به ارزش موفقیت خود پی می بریم و انرژی صرف شده روی کار، کاملا به ما باز می گردد.

 1. یک شیرفروش نوشته است:

  مصطفی جان مقالاتت به شدت دلگرم کننده هستند ادامه بده

 2. شاهین نوشته است:

  به نظرم این پست رو به شکل زیر می نوشتی لایک بیشتری می خورد:

  عنوان پست: قانون بقای انرژی
  انرژی نه تولید میشود و نه نابود میگردد،
  بلکه پس از دستیابی به هدف، به شما باز می گردد!

 3. آزاده نوشته است:

  سلام

  چه کاری میتونیم انجام بدیم که از هیجانمون کم نشه ؟ تا بتونیم به هدفهامون برسیم؟

 4. bahram نوشته است:

  همیشه راه را می بینیم اما انتهای آن را هرگز…..چون نتیجه ها معمولا غیر قابل پیش بینی است.پس باید راهی را انتخاب کنیم که درصد بیشتری ما را به موفقیت برساند و این جزء با یک برنامه ریزی دقیق صورت نمی پذیرد.

  برنامه ریزی هایمان هر چه بی نقص تر باشند موفقیت هم بیشتر……

  با تشکر از پور علی نت

 5. شیوا نوشته است:

  سلام

  امروز با وبلاگتون آشنا شدم. مطالب خیلی مفید و کاربردی ای می نویسید.

  امیدوارم کارمای این کارتون به صورت یک موهبت عالی بهتون برگرده

  فقط در پست مربوط به قانون جذب ، در پایان مطلب یک لینک گذاشتید به اسم " من جذب می کنم " ، این لینک توش مطلبی نیست.

 6. علیرضا نوشته است:

  کاملاً حرف هایتون درسته.

 7. محمد نوشته است:

  یکی از راه حل ها ترغیب خودمون به انجام کار هست ، فقط باید ذهنیت خوبی درباره اش داشته باشی ؛ به قول خودتون "مثبت بیندیشیم" !

 8. امين غلامي نوشته است:

  با مثال ويولن ياد يه چيزي افتادم ! 🙂