بازیهایی ساده جهت تقویت فکر

افرادی که بیشتر اهل فکر کردن هستند از رقابت و هیجان بازی های فکری لذت می برند. این افراد فقط بخاطر هیجان مسابقات، بکار گرفتن ذهن و دنبال کردن داوری های منصفانه برای پیروزی، از روی میل و علاقه در مسابقات شرکت می کنند و هرکس می تواند از شرکت کردن در رقابتی سالم، احساس خوشی و لذت کند.

در اینجا تعدادی بازی فکری و سالم به شما معرفی می شود که می توانید در منزل دوستان و آشنایان و در میهمانی های شبانه بازی کنید.

1 – شطرنج
شطرنج پادشاه بازی های فکری است زیرا کشمکشی سالم بین دو ذهن ایجاد می کند. این بازی به ما فنون زیادی می آموزد، از جمله فن اندیشیدن و تدبیر، استراتژی ها و شیوه های مبارزه، تقویت ذهن و تمرکز . این بازی قطعا در هر خانه ای وجود دارد و هر کسی باید آن را فرا بگیرد تا از این رقابت و تقلای ذهنی لذت ببرد.

اسکرابل2 – پازل حروف (Scrabble)
این یک بازی مدرن با کلمات است. شما می توانید آن را با 3 یا 4 یا 5 نفر انجام دهید اما 2 نفر بهتر است. در این بازی شانس و اقبال نقش کمی دارند زیرا شما باید با حروفی که در دستانتان دارید، لغاتی با همان حروف از روی تخته پیدا کنید. هرچه تعداد لغات پیدا شده بیشتر باشد، امتیاز شما نیز بیشتر می شود . بازیکنان ماهر از هر فرصتی استفاده می کنند و با حروفی که در دست دارند، بیشمار لغت می سازند.

3 – منوپولی (روپولی قدیم)
هنگامی که فیدل کاسترو، رئیس جمهور کوبا شد این بازی را ممنوع کرد زیرا ترسید که سرمایه داران از این شیوه برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. در این بازی شانس و اقبال نقش مهمی دارند، ولی اگر بازیکن ماهری بدرستی تمرکز کند، به راحتی پیروز می شود و می تواند سهم خود را افزایش دهد. این بازی مهارت های تجارت و کسب و کار را به ما می آموزد.

4 –  بازیهای ورق
با کارت ها و ورق ها بازی های بسیاری می توان انجام داد، اما بهترین آنها پاسور است. از آنجایی که این بازی بسیار زیرکانه است، مهارتهای بسیاری را به شخص می آموزد. بازیکنان زبردست، از روی ورق های ظاهر شده، به کارت های باقیمانده پی می برند و با مهارتی که دارند، ادامه بازی را در دست می گیرند.

5 – کلودو
در این بازی معمای یک قتل طراحی می شود و بازیکنان باید با استفاده از سرنخ ها پی ببرند که چه کسی، کجا و با چه وسیله ای مرتکب قتل شده است.

Cluedo

6 – تخته نرد
تخته نرد بازی جذابی است که دو نفر با استفاده از شانس، مهارت و کمی سیاست به رقابت می پردازند.

7 – معمای بیست سوالی
این بازی را هم که در تلویزیون و رادیو زیاد دیده و شنیده اید. سوال کنندگان باید سوالات مختلفی بپرسند تا همه فرضیات را چک کنند و به سرنخ هایی برسند و از روی این سرنخ ها پاسخ را بیابند.

8 – تست هوش
این بازی، پدر همه ی بازی های آزمایشی است. در این بازی دانش عمومی و توانایی های فکری شما آزمایش می شوند و شما باید از هوش خود، همچون سازندگان پازل، نهایت استفاده را ببرید.

9 – تصویر سازی
در این بازی شما باید با نقاشی کردن ، کلمات را برای دوستانتان شرح دهید. با این سرگرمی جذاب و خنده دار، می توانید قوه تخیل خود را امتحان کرده و آن را تقویت کنید.

10 – جدول کلمات متقاطع
این بازی مشهور هم که معرف حضورتان هست.

11 – گل یا پوچ

بازی جالبی بود. خیلی باید فکر می کردیم تا بتوانیم درست حدس بزنیم.

 1. یک دوست نوشته است:

  سلام. ضمنااونهایی که پایبند به شرع هستند در نظر داشته باشند که تخته نرد و ورق از بازیهای حرام می باشند.
  همانطور که به قوانین راهنمایی و بشری احترام میگذاریم به قوانین شرعی هم احترام بذاریم.

  با تشکر

 2. saeedk2 نوشته است:

  با دوست موافقم

 3. محمد نوشته است:

  شطرنج هم من اضافه می کنم که برای مقلدین آیت الله سیستانی. حرامه

 4. حمید نوشته است:

  فقط شرطبندی در این بازیها حرام است، در مورد بازی ورق بگویم که بخاطر اتلاف وقت و بیهودگی بیش از حد برای خودم “نظر شخصی” حرام کردم

 5. تخته نرد نوشته است:

  تخته نرد و ورق حرام نيستند. كلا هر بازي كه با شرط بندي سر پول انجام بشه از نظر شرعي ايراد داره. شما آقايون اگه گرگم به هواي شرطي و پولي هم بازي كنين حرامه !! وگرنه تخته نرد و ورق 2 تا بازي فكري معمولي هستن….

 6. amin نوشته است:

  salam,mer30 az matlabetun
  be nazare man bayad sudoku ro ham be in baziha ezaf konid

 7. سمیرا نوشته است:

  سلام
  یه چند تا از این بازی هایی که گفته بودی رو چند سال پیش تو یه سایتی دیده بودم
  ولی متسفانه بعدا هر چقدر تلاش کردم نتونستم اون سایت رو پیدا کنم
  احیانا شما اگه اون سایت و میشناسی یا مشابه اون رو داری و اگهبدی لطف بزرگی کردی …

 8. بچه مثبت نوشته است:

  قابل توجه آقا يا خانم تخته نرد!
  شما مرتكب يه اشتب كوچيك شدي
  اونم اينكه تخته نرد و پاسور و در نظر بعضيا شطرنج ريشه اي حرومن
  حتي بدون شرط بندي
  فرق ميكنه با گرگت به هوا

 9. بچه خیلی مثبت نوشته است:

  ریشه ای که در مغز خشک ریشه دوانده محکوم به نابودیه

 10. 17 نوشته است:

  @یک دوست
  واقعا (…) . با احترام به مراجع محترم تقلید، اصلا برام مهم نیست که در مورد آلات قمار چی می گن. فکر کنم یکی ازا ین آقایون می گفت بازی ورق کامپیوتر که فقط با کامپیوتر بازی می کنیم هم حرومه.
  (…)

 11. یک دوست نوشته است:

  عزیزم. چرا ناراحت میشید. من که نوشتم برای اونهایی که شرع واسشون مهمه.

 12. صدرا نوشته است:

  اگه یکی از این افرادی که در باره حرام بودن این بازیا صحبت کردن بتونن با منطق درست بگن چرا این بازیا حرام هستن قبول اما همتون کور کورانه میگین حرامه بعد اسم شرع رو به وسط میارین آخه کجای دین گفته بازی فکری حرامه کفتن قمار حرامه کسی هم که بتونه اینو خودش درک کنه که با این بازی ها داره مرتکب گناه میشه یا نمیشه نیازی نیست که در مورد این موضوع از مرجع تقلیدی نظر بخواد پس تا قمار نباشه هیچ بازیی حرام نیست مخصوصا بازیایی که باعث تقویت فکر هستن که مثل غذایی برای مغز میمونن واقعا هم مفیدن

 13. دوست نوشته است:

  فدات بشم !اين طوري كه نشد شما شده بري دكتر ولي آخرش هر دارويي كه خوت تشخبص دادي بخوري

 14. reza نوشته است:

  سلام
  از بابت توضیح کوتاهی که درباره بازی کلودو داده اید ممنونم
  میدونید چطور میشه این بازی رو تهیه کرد(دانلود، خرید و…)؟

 15. حمیدرضا نوشته است:

  این بازی قدیما به اسم “سرنخ” موجود بود. من بچه که بودم یکیشو داشتم… 30 سال پیش!

 16. وحيد نوشته است:

  سلام

  چرا دوست عزيز سودوكو رااضافه نكنيم؟
  بنظر من سودوكو از جدول كلماتم هم بهتره.چون تو اونجا بعداز آشنايي با لغت تازه به سرعت حل مي كني، ولي تو سودوكو شما اگه جدول تكراري هم حل كني ممكنه متوجه نشي وروش دوباره فكر كني. اين بهتره.
  ممنونم

 17. م نوشته است:

  این بازی شانس و اقبال نقش مهمی دارند
  به نظر من شانس و اقبالی وجود نداره
  خودتون هم تو یکی از مطالب اینو گفتید