قوانین پیچیدۀ ترافیکی

همیشه با خودم می اندیشیده ام که چرا این قوانین ترافیکی اینقدر و با این شدت پیچیده و عجیب است که شاید قریب به یک سوم مردم هنوز از آن سر در نیاورده اند و بخشی از مابقی مردم هنوز در اجرای آنها مشکل دارند. طی بررسی که داشتم تعدادی از این قوانین را کشف کردم که با شما به اشتراک می گذارم. امیدوارم آن عده ای که هنوز نمی توانند این قوانین را اجرا کنند، با خواندن این مطلب نتیجه ای برایشان حاصل شود.

تا کی بی قانونی؟

چراغ قرمز یعنی توقف نه عبور. پس نباید برای اتومبیل جلویی بوق زد یا او را وادار به حرکت کرد. رنگ چراغ : قرمز

چراغ سبز یعنی عبور از خیابان و نه ایستادن و صحبت کردن با دوست قدیمی که در داخل اتومبیل نشسته است. راهکار: اتومبیل خود را به گوشه ای برده و صحبت خود را ادامه دهید. رنگ چراغ : سبز

چراغ زرد یعنی عبور با احتیاط از خیابان نه پر کردن گاز تا انتها و عبور، با نهایت سرعت. رنگ چراغ : زرد

خط عابر یعنی روی آن نباید بایستیم. زیرا محل عبور افراد پیاده است. وقتی هم که عده ای عابر از روی آن در حال حرکتند، نباید با بوق زدن آنها را به زور کنار زد.

و …

مگر ما اینها را نمی دانیم؟ پس چرا باید اینقدر شهر را شلوغ و پلوغ ببینیم؟ چرا باید یکسره صدای بوق بشنویم؟ تا کی باید این وضع ادامه داشته باشد؟ چرا وقتی که می دانیم نباید سمت راست چهارراه توقف کرد، باز هم اتومبیل خود را پارک می کنیم و یا توقف می کنیم؟ اگر وقت ما ارزش ندارد، چرا وقت با ارزش دیگران را تلف کنیم؟ آیا استفاده از وقت دیگران حق ماست؟ (بلا نسبت شما خوانندۀ محترم)

گاهی اوقات با خود می اندیشم که چرا وقتی م توانیم سیستم ترافیکی خوبی داشته باشیم، با رعایت نکردن چند عامل کوچک خودمان آنرا از دست می دهیم. وقتی می دانیم که در حال تخلف هستیم، چرا باز هم با پررویی حق را جانب خود گرفته و به راه خود ادامه می دهیم.

حل این مساله بسیار ساده است. من می توانم خودم + دوستم که گاهی سوار اتومبیل او می شوم + رانندۀ تاکسی که سوارش شده ام را گوشزد کنم. مابقی خودش درست می شود.

 1. شملک نوشته است:

  البته یه چیز مهمی رو یادت رفت و اون چراغ راهنما و فلاشره که جز برای دنبال ماشین عروس رفتن در رانندگی درون شهری و برون شهری استفاده های مهمی داره

 2. مفیدترین نوشته است:

  سلام دوست عزیز

  از شما دعوت میکنیم لینکهای روزانه خود را در سایت مفیدترین ( شبکه برتر انتشار لینک فارسی از نظر نقدنیوز) منتشر کنید مفیدترین در بازه زمانی محدود اقدام به عضوگیری بدون دعوتنامه میکند لطفا برای انتشار لینکهای خود سریعتر اقدام فرمائید.

  با تشکر

  مفیدترین دات کام
  http://www.mofidtarin.com

 3. هادی نوشته است:

  ای آقا…
  ما یه سری سوار تاکسی بودیم,آقای راننده از چراغ قرمز رد شد,بهش گفتم آقا احتمالا چراغ قرمز بوده,نگه داشت گفت برو پایین بتو مربوط نیست!!!

 4. احمد نوشته است:

  ایران یکی از سه کشور دنیا با بدترین راننده ها هست که بنطر من یکی ار عواملش فرهنگ پائین مردم هست اگه حرف من بی احترامی به مردمه ولی واقعیته نه تو رانندگی نه تو بانک نه تو بقالی نه تو هیچ جایه دیگه حقوق شهروندی ما دانسته میشه نه رعایت میشه یه آماری هست که میگه هرچقدر سواد و تحصیلات راننده بالاتر باشه کمتر سانحه ایجاد میکنه یا بنوعی دیگه عوامل تصادفات شدید و با کشته معمولا راننده بی سواد تر هست…

 5. sepidi نوشته است:

  http://www.sepidi.com

  man khaste shodam az hamec chi, bezarin khodamo bokosham !
  http://www.sepidi.com

 6. طراحی سایت نوشته است:

  جالب بود…!
  ممنون از وب پر محتواتون:)
  امیدوارم یه روز این فقر فرهنگی از کشورمون بره..

 7. امید نوشته است:

  فکر میکنم تا حالا به خوبی متوجه شدید که (اکثر) ما توی (بیشتر) زمینه ها مشکل داریم فقط قوانین رانندگی نیست بلکه ما در روابط اخلاقی اجتماعی (…) فرهنگی و … مشکلات بسیار وحشتناکی داریم و فکر میکنم تا حالا متوجه شدید که این دقیقا بر میگرده به بی فرهنگی ، بی فکری ، عدم رعایت حقوق دیگران ، خود پسندی و …. مقدار قابل توجهی از خصوصیات زشت و اشتباه که متاسفانه من براوردم اینه که حد اقل 80 در صد مردم ایران دوباره تکرار میکنم حد اقل 80 درصد مردم ایران بصورت جدی دارای این خصوصیات هستند و نکته جالب اینجاست که متاسفانه خودشون نه متوجه میشند نه عیب خودشونو مهم میدونند. و به همین صورت هر روز تو سرو کله هم میزنن حالا تو رانندگی اداره یا هرجایی که فکر پاشون باز بشه.

  اینجا باید اشاره کنم به اون عده باقی مونده که معمولا انسانهای به مراتب بزرگتر و ارزشمند تر و با شعور و فرهنگ جامعه که مجبورند این نا روایی هارو تحمل کنند . (…)

 8. mr shock نوشته است:

  آفرین
  عالیه