مشکلات و اختلالات روانی عجیب

با عرض پوزش به دلیل تاخیر در انتشار مطلب، امیدوارم مطلب ذیل که در مورد 6 نوع اختلال روانی نادر است توجه شما را جلب نماید. برخی از این اختلالات در جامعه ما نیز به چشم می خورد.

1- حیوان آزاری (Zoosadism)

حیوان آزاری اصطلاحی است که توسط ارنست بورنمن بر روی این بیماری گذاشته شده است و به معنی آزار دادن حیوانات از روی خوشی و لذت جنسی می باشد.

حیوان آزاری
ارتباط بین آزارهای جنسی حیوانات و رفتارهای غیرانسانی یا قتل های شهو… به طور جامع مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. بسیاری از قاتلان، افرادی هستند که در کودکی حیوانات را شکنجه می داده و با آنها رفتاری وحشیانه داشته اند. یکی از این مطالعات نشان داده است که 36% از قاتلان شهو… و جنسی اعتراف کرده اند که در کودکی با حیوانات ارتباطات جنسی برقرار می کرده اند و 46% آنها گفته اند که در دوران نوجوانی به حیوانات تجاوز می کردند. این نتایج نشان دهنده ی علاقه ی شدید بعضی از قاتلین به حیوان آزاری و تجاوز به آنهاست و یا برعکس.

2- اسکیزوتایپ (اختلال شخصیت گسیخته گون) (Schizotypal)

این نوع بیماری یک مشکل شخصیتی است که منجر به گوشه گیری در جمع، رفتار و طرز فکر عجیب و اعتقادات نامعقول می شود. بعضی از علائم این بیماری عبارتند از: باورها و تصورات عجیب که بر رفتار فرد تاثیر گذاشته و مخالف با عرف و معیارهای جامعه است مثلا  -خرافات، خیالات، شیفتگی ها و علائق توخالی؛ -توهم زایی و خیال پردازی؛ -رفتار و ظاهر عجیب و غریبی که بسیار خاص و غیرعادی است؛ -عقده ای و بیش از حد پرخاشگر بودن.

3- اختلال سایکوتیک مشترک (جنون دوتایی) (Folie à Deux)

این بیماری از اختلالات نادر روان شناختی است که منجر به انتقال دیوانگی از شخصی به شخصی دیگر می شود. همچنین نوع مشابه دیگری وجود دارد که دیوانگی به بیشتر از دو نفر منتقل می شود و به “دیوانگی خانوادگی” معروف است. در مطالعات انجام شده، یک زوج مورد بررسی قرار گرفتند که از این بیماری عجیب رنج می بردند. مارگارت و شوهرش میکائیل، که هردو حدود 34 سال سن داشتند، از توهمات و خیالات مشابهی رنج می بردند و از نظر روانی دچار اختلالاتی بودند. مثلا تصور می کردند افراد خاصی به خانه شان می آیند و آشغال می ریزند و کفش های آنان را جابجا می کنند. معمولا این بیماری برای کسانی اتفاق می افتد که در مجاورت هم زندگی می کنند مثل همسران و یا همخانه ای ها.

4- سندرم مونشهاوزن (MSbP)

این بیماری زمانی رخ می دهد که فرد فقط به خاطر جلب توجه یا منافعی دیگر به سایر افراد جراحت یا آسیبی وارد کند. با بررسی های انجام شده بر روی چند فرد مجرم، معلوم شد که تنها انگیزه ی این افراد از ایجاد جرایم، جلب توجه دیگران است و معمولا کودکان و نوجوانان در تلاش اند تا با حقه هایشان توجه والدینشان را به سمت خود جذب کنند. بیشترین مواردی که در این رابطه کشف شده، آسیب های فیزیکی بودند که گاهی منجر به فاجعه یا مرگ می شدند.

5- تلفن آزاری (Telephonicophilia)

تلفن آزاریدر این نوع بیماری، فرد با برقراری تماس و بیان جملاتی ناپسند، و با منتقل کردن لغات رکیک و منفی هیجده (!)  به فردی ناشناس، از لحاظ جنسی لذت می برد.
ایجاد کردن چنین تماسهایی، نوعی بیماری است که به دلیل انحرافات جنسی و احساسات شهو… در شخص بوجود می آید. این بیماری از دیدگاه پزشکی نوعی جنون است و به طور جامع مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است و مخاطبین، این پیام ها را آزاردهنده و نوعی هتک حرمت بیان کرده اند. در برخی از ایالت های امریکا این تماس های تلفنی ناپسند، جرم شناخته شده و بعنوان جرایم درجه 1 محسوب می شود.

6- مسخ واقعیت (Derealization)

این بیماری نوعی دگرگونی در درک جهان ماوراست که بسیار عجیب و غیر واقعی به نظر می رسد. از علائم این بیماری اینست که شخص به طور ناگهانی دچار بی انگیزگی و بی تفاوتی نسبت به زندگی اش می شود.

Derealization

افرادی که از این مشکل روانی رنج می برند اغلب از سکون و بی هیجانی محیط اطراف شکایت دارند و بتدریج عشق و علاقه ی خود را نسبت به دیگران از دست می دهند و به مرور نسبت به همه چیز بی تفاوت می شوند و پس از مدتی، گوشه گیر و مفردگرا می شوند و درباره هر موضوعی خیال پردازی می کنند. این خیال پردازی ها ممکن است در شنیدن، چشیدن و بوئیدن فرد تاثیر بگذارند و وی را دچار توهم کنند.

منبع

 1. پیمان نوشته است:

  دوست دختر قبلی من موارد 2 و5 و 6 رو با هم داشت!… خوب شد ولش کردم نه؟

 2. م.پورعلی نوشته است:

  🙂

 3. پیمان نوشته است:

  فکر کنم اکثریت مردم ما، ایروزها گرفتار مورد 6 شدند

 4. مصطفی نوشته است:

  چه کاری خوبی کردید که این بیماری هایی که در کشور ما دیده می شه رو با اسامی علمی نوشتید. شاید کسی خواست دنبال اطلاعات بیشتر باشه.

  متاسفانه خیلی از مردم در اندازه های متفاوت به این بیماری ها دچار هستند مثل خودم.

 5. mahila نوشته است:

  خیلی جالب بود

  احتمالا منم مورد 6 رو داشته باشم. مدتی بود تصمیم داشتم برم پیش روانپزشک ولی باور نداشتم که واقعا بیماری باشه!

 6. علي نوشته است:

  جالب بود

 7. محمد نوشته است:

  سلام. من از دست یه بنده خدایی که اتفاقا مشاور هم هست حالت ششم رو پیدا کردم!!! نمیدونم چیکار کنم اون هیچ گناهی نداره اما من نمیتونم فکرمو درست کنم!!!

 8. sepdii نوشته است:

  http://www.sepidi.com

  ajab bimari haii peyda mishe ha !
  http://www.sepidi.com

 9. m نوشته است:

  Oishi بزن روشن شی
  مژده به آن عزیزانی که برای سلامتیشون ارزش قائل هستند
  اولین نوشیدنی خوشمزه وآماده چای سبز Oishi ژاپن با طعم های منحصر بفرد
  از مارکت های معتبر و فروشگاههای زنجیره ای تهیه فرمائید
  تلفن: 44239961-021 http://www.oishi.ir

 10. محمد نوشته است:

  اختلا روانی شماره ی 6 این چیزی که شما گفتین نیست. یکی از اقوام ما هست که دچار بیماری مسخ واقعیت هست. ایشون میگه بعضی اوقات احساس میکنم محیط اطرافم غیر واقعیه و انگار جای دیگه ای هستم. درکم از محیط اطرافم پایین میاد و انگار توو حال خودم نیستم و هیچی رو متوجه نمیشم. اصلا افسردگی نداره و ادم بسیار شوخی هست اما وقتی اون حالات بهش دست میده شدیدا توو خودش فرو میره و انگار اصلا اینجا نیست.