آسانسور دربستی

بسیار پیش آمده است که جلوی آسانسور منتظر ایستاده اید و یک نفر در کنار شما نیز ایستاده است. آسانسور که می آید و شما سوار آن می شوید، نفر بعدی سوار نمی شود. با اینکه او می خواهد همان طبقه ای که شما رفته اید برود، اما باز هم سوار نمی شود. در اینجاست که می توان گفت که او فکر می کند آسانسور نیز دربستی است. اما او نمی داند که آسانسور ظرفیتش مشخص است: 4 نفره، 5 نفره و یا بیشتر. آیا فکر می کند که اگر سوار شود به حریم شخصی شما وارد شده و یا شما به حریم شخصی او وارد می شوید؟ شاید هم دوست دارد تنهایی آسانسور سواری کند.

در اینجا مساله ای باید مورد توجه قرار گیرد و آن هم مصرف بالای برق آسانسور و همچنین استهلاک آن است. آسانسور به ازای هر بار بالا و پایین رفتن، حدود یک هزارم از عمر مواد مصرفی آن کم می شود. کمی به فکر صاحب هتل باشیم! (هتل یا آپارتمان یا…). مورد دیگری که در این نوشته قابل به عرض است این است که واقعا برخی افراد خیال می کنند آسانسور را اجاره کرده اند. به راحتی داخل آن سیگار می کشند، … می اندازند و یا کارهای زشت دیگری که در منزل خود هرگز انجام نمی دهند را در این فضای بسیار کوچک انجام می دهند.آسانسور در خدمت شماست

همچنین وقتی یک نفر می خواهد منتظر دوست یا خانواده اش بماند، نیازی نیست که آسانسور را متوقف کند. بلکه بهتر است اجازه دهد که دیگران از آن استفاده نموده و او از آسانسورهای دیگر استفاده کند و یا اگر آسانسور دیگری نیست دوباره آنرا احضار کند.

در مورد دکمه های داخل و بیرون آسانسور بهتر است بگویم که این دکمه ها با یک بار دستور دادن عمل می کنند. وقتی دکمه ای را می فشارید باید منتظر نتیجه بمانید؛ اگر چه شاید یک دقیقه هم معطل شوید. پس نباید دکمه های آسانسور را 10 بار فشرد زیرا هیچ توفیری نمی کند و فقط عمر زغال زیر دکمه کم می شود.

ضمنا وقتی می بینید که بر روی آسانسور نوشته شده «ظرفیت 5 نفر» به این معناست که این آسانسور فقط 5 نفر ظرفیت دارد و تعداد بیشتر از آن علاوه بر اینکه خطر آفرین است، باعث استهلاک آسانسور می شود.

با توجه به اینکه اکثر آسانسورها دارای جدار استیل هستند، موبایل در آنها آنتن نداده و یا آنتن دهی آن ضعیف است. پس با صدای بلند نگویید “الو… الو… آنتن نمیده” زیرا باعث آزار دیگران شده و آلودگی صوتی ایجاد کرده اید.

قابل توجه پدر ومادرها : لطفا به کودکان خود نگویید “کوچولو برو آسانسور بازی کن”.
قابل توجه بزرگترها: وقتی سوار آسانسور هستید، وسط آن نایستید بلکه به گوشه ای رفته تا دیگران هم بتوانند به راحتی سوار شوند.
قابل توجه بزرگترها و کوچکترها: لطفا وقتی از آسانسور پیاده می شوید، تمام کلیدهای آنرا نزنید!
قابل توجه کاربلدها: لطفا به طور دلخواه آسانسور را صفر نکنید – کنسل نکنید (شاید یک نفر عجله داشته و منتظر آسانسور باشد و شما با صفر کردن آن، حق او را ضایع می کنید).
قابل توجه افراد شجاع: لطفا آسانسور را زیاد تکان ندهید، چرا که شاید دیگران بترسند.
قابل توجه مسافرین: وقتی تعداد زیادی چمدان دارید و عده ای منتظر آسانسور هستند، ابتدا نوبت با انسانهاست، سپس اشیا.
قابل توجه مسئولین و مدیران: آسانسور برای حمل جعبه نوشابه در وسط روز نیست.
قابل توجه سازندگان آسانسور: لطفا دیگر از آهنگهای گیتار ترکی در آسانسورتان استفاده نکنید چرا که خیلی تکراری شده است.
قابل توجه آسانسور: لطفا دربهایت را کمی سریعتر باز کن.

 1. یک شیرفروش نوشته است:

  خوبی این وبلاگ اینه که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد پیدا میشه !

  از غلبه بر استرس بگیر تا سقوط اسانسور

 2. م.پورعلی نوشته است:

  I have a finger in every pie!

 3. hp نوشته است:

  ایوولااااااااااا!
  http://www.sepidi.com

  بابا این حرفارو میزنین ، آسانسورها هم دم در میارن حالا !

 4. hp نوشته است:

  ایوولااااااااااا!
  http://www.sepidi.com

  بابا این حرفارو میزنین ، آسانسورها هم دم در میارن حالا !

 5. bahram نوشته است:

  باهاتون موافقم

 6. موسوی نوشته است:

  مهندس با عرض معذرت؛ درب به لحاظ دستور زبان فارسی غلطه، درستش «در» هست. (ر ک: خط آخر)