ببخشیم؛ آرامش درون با بخشیدن دیگران

همۀ ما کم و زیاد از افراد مختلف و به بهانه های گوناگون، صدمه های روحی دیده‏ ایم؛ اعتمادها از بین رفته و قلبهایی شکسته شده است. این صدمات برای مدت کوتاه بسیار معمولی هستند اما همین دردها گاهی اوقات ماندنی شده و ما با یادآوری و آن صدمات این دردها را دوباره زنده کرده و با آنها دست و پنجه نرم می‏کنیم.

این مسئله نه تنها باعث ناراحتی ما شده بلکه می‏تواند روابط ما را بیش از پیش خدشه‏ دار کند و باعث برآشفتگی و بی میلی در رویارویی با مردم شود. ما گاهی در دایرۀ خشم و عصبانیت گرفتار می‏شویم و زیبایی‏های زندگی را از یاد می‏بریم. ما باید بخشیدن را بیاموزیم و آنرا در زندگی خود جاری سازیم. بعضی اوقات بخشیدن یک فرد چنان می ‏تواند فضای ذهنی ما را باز کند که هیچ عمل دیگری به آن نمی‏رسد. مثلا ما 4 سال پیش از یکی از دوستان خود صدمه‏ای روحی خورده‏ایم که تا امروز آنرا در ذهن خود می‏پرورانیم. اما باید بدانیم که با بخشیدن آن فرد علاوه بر اینکه فضای ذهنی خود را باز کرده بلکه فردی دیگر را خوشحال نموده‏ایم.

hugging-forgiveness

چرا باید دیگران را بخشید ؟

بخشش می‏تواند مسیر زندگی افراد را عوض کند. البته نه بخششی که به معنای فراموش کردن و پاک کردن گذشته است، بلکه بخشیدن به معنای واقعی و از اعماق قلب و ته دل. البته باید دقت کنیم که ما نباید سعی در عوض کردن رفتار فرد مقابل داشته باشیم چراکه کنترل رفتار افراد دست ما نیست اما کنترل خشم و عصبانیت خودمان در دست خودمان است. در اینجا دلایلی برای بخشیدن افراد ذکر می‏گردد :

1 – نبخشیدن افراد مانند حمل کردن توده‏ای از بار منفی است که همین امر موجب اختلالاتی در ذهن و متعاقب آن در جسم انسان می‏شود. چراکه هر تصوری در درون، انعکاسی به بیرون دارد.

2 – گذشته‏ ای خوب و عاری از تقصیر و گناه دیگران باعث شادابی و سرحالی می‏شود و باعث می‏شود که با هر نگاه به گذشته، فقط خاطرات خوش و خوب جلوه کند و با بخشیدن خاطرات بد و منفی خودبخود پاک می‏شوند.

3 – بینش افراد نسبت به ما و شخصیت ما بهتر شده و ما را به عنوان فردی با گذشت و مورد اعتماد قبول می‏کنند همچنین با بخشیدن، فرد مورد نظر را برای همیشه مدیون خود کرده‏ایم. (البته اگر خطای وی به عمد بوده باشد)

4 – شاید این شرایط برای خود ما هم پیش آید و ما نیز روزی نیازمند بخشیده شدن از جانب دیگران شویم. پس قانون کارما را به یاد آوریم و بومرنگ خود را به سمت بخشش افراد پرتاب کنیم تا با بخشیده شدن از جانب دیگران به سمتمان بازگردد.

چگونه ببخشیم ؟

بخشیدن آسان نیست اما ما می‏توانیم در عرض یک روز و یا حتی در چند ثانیه یک نفر را ببخشیم.  ابتدا باید با خود عهد ببندیم که می‏خواهیم تغییر کنیم و می‏خواهیم فضای ذهنی خود را باز کنیم و نیز باید بدانیم که مزمن شدن این دردها باعث آسیب جدی به روح و روان انسان می‏شود.

یکی از راههای ساده برای بخشیدن افراد این است که خودمان را جای فرد گنهکار بگذاریم. ببینیم چرا او دست به چنین کاری زده است و از خود بپرسیم “کدام رفتار من باعث شده تا او چنین کند؟” و همیشه همه را خوب بدانیم. بدانیم که هیچ کس از ابتدا خطاکار نبوده و هیچ کس قصد آزار و اذیت دیگری را ندارد.

راه دیگر برای بخشیدن افراد این است که بدانیم که گذشته دیگر برنمی‏گردد و اتفاقی که افتاده دوباره از نو طراحی نمی‏شود. پس چرا خود را ناراحت کرده و غده‏ای را در ذهن خود بوجود آوریم و با نبخشیدن افراد آن غده را روز بروز بزرگتر کنیم؟ با خود تصور کنیم که نبخشیدن‏ها مانند سنگهایی هستند که سر راه پیشرفت ما قرار دارند. ما با بخشیدن آرامش را برای خود به ارمغان آورده و در واقع لطفی به خودمان می‏کنیم. (این قضیه جدی است)

همچنین ما باید دلسوز همنوع خود باشیم. هر کسی در مواقع عصبانیت و یا حتی در حالت عادی و از روی بی‏فکری دست به اقداماتی می‏زند که شاید از نظر بسیاری از افراد درست نباشد و عامل ناراحتی آنان شود. پس این مسئله را دلیل بر بی فکری فرد و یا لحظۀ عصبانیت وی در نظر بگیریم.

 1. reza نوشته است:

  با تشکر از مطلب آموزنده شما، من بارها از بخشیدن افراد نتایجی باور نکردنی گرفتم و به دیگران هم این امر اخلاقی و دینی را توصیه می کنم.

 2. حمیدرضا نوشته است:

  بسیار مفید بود
  متشکر

 3. محسن نوشته است:

  خیلی عالی بود . منم اعتقادم اینه که باید بخشید ولی فکر میکنم بخشش همیشه باعث نمیشه که طرف مقابل نسبت به ما احساس دین کند .معمولا بر عکسه یعنی باید ببخشیم ولی وانمود کنیم اینطور نیست.

 4. hamid نوشته است:

  khosham umad vali bayad bebinam vaghean mitunam be marhaleye ejra daresh biaram ya na vaghean midunam age ke delam ro az kine saf konam o dige behesh fekr nakonam cheghadr rahat tar zendegi mikonam vali heif ke kari ke ba man kard hameye zendegimo daghun kard…….

 5. الهام نوشته است:

  كسي كه اينكار رو باهات كرده ديگه ارزش اينكه خودتو اذيت كني نداره بيخيال باش

 6. سارا نوشته است:

  منم مشکل تو رو دارم کاری کرد که زندگیم داغون شه به شکل خیلی خیلی بد نمی تونم ببخشم ولی از همه می شنوم و می بینم که می گن ببخش بسپارش به خدا تا خودت راحت شی تا الان که نتونستم اینکار رو بکنم شاید تو بتونی اینکار رو انجام بدی خیلی سخته که آدم بعد از این همه سختی ببخشه

 7. پاکباز نوشته است:

  با سلام
  سایت جالب و پرمحتوایی دارید
  شما اکنون یکی از دوستان پاکباز دات آی آر هستید
  لطفا ما را نیز در جمع دوستانتان پذیرا باشید
  ……………..
  پاکباز دات آی آر http://www.pakbaz.ir

 8. ناشناس نوشته است:

  من فکر میکنم محسن راست میگه باید با سیاست کار کرد.اگر دیگران به ما ضربه وارد کنند
  و ما مرتب ببخشیم کم کم افسرده میشیم .این مثل یک شکست برای ما میشه و دیگه از تحمل ما
  خارج میشه.

 9. پرپر نوشته است:

  بخشیدن به معنی ساده لوح بودن نیست .بخشیدن یعنی من به تو این قدرت رو نمیدم که منو ناراحت کنی .یعنی قدرت فقط از خداست و من این اجازه را به تو نمیدم که به من ضربه بزنی.در غیر اینصورت خدا را نقض کردی.اگه از ته دل ببخشی امکان نداره دیگه ضربه بخوریو اگه خوردی یعنی هنوز نبخشیدی

 10. محمد شرافت نوشته است:

  مهرفي سايت مردم نهاد ساوه

 11. Assassin’s Cre نوشته است:

  مطلب زیبایی بود

  به قول یکی از بازیگران محبوب: «اگر نبخشی خوب اونها تورا نمی بخشند»
  🙂

 12. مریم نوشته است:

  بخشش تا یه حدی خوبه بعد طرف پررو میشه بازم کارشو تکرار می کنه

 13. الهام نوشته است:

  عاليه ولي خيلي سخته بخشيدن كسي كه واسه هميشه نااميدت ميكنه وزندگي قبلتو مختل ميكنه

 14. محمد نوشته است:

  خیلی خوب و با محتوا بود

 15. نرگس عاشق نوشته است:

  منم یه پسرو دوست دارم بهم خیانت کرده و منو داغون کرده باکارش .البته خودش پشیمونه خیلی دوست دارم ببخشمش ولی میترسم دوباره این کارو باهام بکنه .ولی خیلی هم دیگه رو هم دوست داریم.برای ارامشم دعا کنید

 16. kashani نوشته است:

  مرسی از دسته بندی عالی و مفید مطلب. موفق باشید

 17. نرگس عاشق نوشته است:

  سلام به همگی.عیدتون پیشاپیش مبارک.من که عشقم روبه خاطر خیاننتش بخشیدم اخه انسان جایزالخطاست وهمه اشتباه دارن مهم اینه که بدونن که اشتباه کردن.و الانم خیلی خوشحالم چون رابطمون ازقبل هم بهتر شده وخودم هم به ارامش رسیدم.امیدوارم مشکل همه حل بشه ومثل من به ارامش برسن

 18. fati نوشته است:

  سلام من میخواستم جواب سوالم روبگیریم اگه حوصله دارین به ایمیلم جواب رو بفرستید لطفا.من خودم تجربه کردم ودیدیم که اگه کسی که قلبت روشکست ببخشی چقد خودت ارامش پیدا میکنی ولی اگه کسی که قلبت رو چندین بار شکسته ولی بازم بخشیدیش چی ؟ اون موقعه باید بازم طرف روبخشید یا کلا فراموشش کرد ؟چون اگه بخوام دوباره ببخشم واگه اون کارشو دوباره تکرار کنه این وسط خودم داغون میشم لطفا راهنماییم کنید

 19. مریم نوشته است:

  همسرم مرد خیلی ایده الیه ولی…مردی که میتونم صددرصد به وفاداریش ایمان داشته باشم قلبا مهربونه اهل کارو زندگیه یک عیب خیلی بزرگ داره صبرش کمه تو دعواهای کوچیک نمیتونه خودش رو کنترل کنه و من رو سخت کتک میزنه همیشه قلبم شکسته و بخشیدمش. ولی این دفه آخر دیگه نمتونم درک میکنم که اون لحظه کنترل نداشته ولی قلب من سخت شکستس خی دلم مخواست میتونستم ببخشمش و ازین غم ورنج راحت بشم ولی شادابی از قلب من پرکشیده و رفته، بدجوری افسرده ام ودیگه نمیتونم دوسش داشته باشم

 20. nina نوشته است:

  سلام و خسته نباشید .من تو زندگیم اصلا یادم نمیاد از کسی رنجیده باشم بی چون و چرا حتی قبل از اینکه افراد ازم بخوان اونا رو میبخشیدم ولی الان حدود دوسال میشه ک از یه نفر شدیدن ناراحتم با اینکه توی ذهنم بارها گفتم اونم انسانه و اشتباه میکنه و یه جورایی ضیه هل شده ولی اصلا از ذهن و فکرم بیرون نمیره و از اون روز زندگی خودم هم مختل شده .شدیدا دوست دارم اون و ببخشم ولی نمیشه اصلا برای خودم باور کردنی نیست ک از یه نفر اینطور ناراحت شم.

 21. hms_95 نوشته است:

  سلام
  همین نبخشیدن که زندگی شما زو مختل کرده در درازمدت به جسم و روح شما ضربات جبران ناپذیزی میزنه
  من تجربه همچین چیزی رو داشتم
  ببخش تا آرامش بگیری ( رفتار و شخصیت اکثریت انسان ها پر از خطاهای بزرگ و کوچیک هست )
  باید ببخشی و بی خیالش بشی تا به آرامش برسی …

 22. منصوره نوشته است:

  سلام اگر واقعا بزرگوارانی که این سخنان را فرمودند جای ما بودند اینگونه بدی می دیدند آیا می بخشیدند که انتظار بخشش دارند ؟مگریک انسان چقدر ظرفیت دارد که این بدی به این بزرگی در حقش واداشته شود .من که هرگز نمی توانم ادمهایی را که به من ب کردند ببخشم . اهانت به دختری که حتی روحش از قضایا بردار نیست به چه قیمتی برای حیثیت و روح و روانش تموم می شه؟

 23. hms_95 نوشته است:

  از ته دل برای رضای خدا و البته آرامش خودت ببخش، نگران نباش خدا هست و پرده برداری میکنه از حقایق
  نبخشی و ناراحت اون موضوع بمونی روحت و جسمت نابود میشه
  سخته خیلی سخته ولی ببخش

 24. ملیسا نوشته است:

  من امتحان کردم بخشش کسانی که زخم عمیقی روی قلب آدم میذارن فقط با تکرارروزانه جملات بخشش آمیز انجام میشه یعنی انقدراین جملات روتکرارمیکنی که علارغم اون تضاددرونیه بین خودت و بخششت بالاخره ذهن لایتناهیت اون بخشش روقبول میکنه اونوقت احساس سبکبالی میکنی چون روحت ازکینه پاک شده بخشیدن بعضیا خیلی سخته ولی بایداینکاروبرای آرامش روح خودمون هم که شده انجام بدیم درواقع ما بابخشیدن اون اشخاص روح خودمون روازکینه و نفرت نجات میدیم

 25. مریم نوشته است:

  منم زخم خوردم .افسرده ام . قرص اعصاب و ……ولی خوب نشدم
  خیلییییییییییییییییییییییی سخته کسایی رو که نابودت کردن،ابروتو بردن، ذره ذره ادمو اب کردن،مریض کردن، رو ببخشی
  یه دمشت حیوون مریض عقده ای روانی رو سخته ببخشی
  دارم سعی میکنم ببخشم
  کتاب *4 اثر از فلورانس اسکاول شین * خیلی کتاب خوبیه
  حتما بخونین و عمل کنین
  منم دارم سعی میکنم اینکارو کنم
  تا حدی هم موفق ذشدم

 26. hms_95 نوشته است:

  آره کتاب ۴ اثر از فلورانس اسکاول شین فوق العاده هست من چند با خوندمش عالیه خیلی عالیه بخوتید و بهش عمل کنید

 27. مهدی نوشته است:

  مطلب روحیه بخش و آرامش دهنده ای هست.ممنون.
  ولی جناب پور علی اگه همیشه بخشش جایز بود هیچوقت هیچکس از عواقب کارش نمیترسی.خدا هم جهنم رو برای آدمهایی گذاشته که لایق بخشیدن نباشند(کار خدا رو که نمیشه زیر سوال برد)
  دوستای گلم تا جایی که میشه ببخشید اما در هر صورت چه اون فرد رو ببخشید و چه نبخشید ادامه دادن رابطه با اون بحث جداییه که نباید با بخشش قاطی بشه.
  درکل بگذرید از بدیها و کمرنگش کنید تا فراموش کنید…تنها یه مورد واقعا نابود کنندست…وقتی میخواید به کسی فکر نکنید که باید بهش فکر کنید!!!!
  خدایا رحم کن…یا جوونا عاشق نشن یا اگه شدن به عشقشون برسن…
  واقعا عشق چیزی نیست که با عقل بشه جلوشو گرفت…
  دیگران را ببخش،نه بخاطر اینکه سزاوار بخشش هستند، بلکه بخاطر اینکه تو لایق آرامشی.شاد باشید

 28. آنی نوشته است:

  جهنم در واقع عذاب روحی خودمونه.نه این که خدا ما رو نبخشه.اگه ما مدام بر خلاف ذات الهیمون از گناهانمون فرار نکنیم و توجیهشون نکنیم و انسان بهتری بشیم .این قدر عذاب نمیکشیم.مطمعنا عذاب هایی که تو جهنم میکشیم ما دو به خودمون میاره و پاک میکنه.همونطور که وقتی کار بدی انجام میدیم این دنیا هم بدامون جهنم میشه چون ذاتمون با کار بد هماهنگ نیست پس همه چیز بستگی به خودمون داره

 29. مهدی نوشته است:

  خدایا گاه فکر می‌کنم دلم سنگی شده

  در این روزگار سنگی و آهنی!

  که مرام مردمانش از پولاد و معرفتشان از سیمان است

  گاه می‌گویم بعضی‌ها را باید نفرین کنم…

  می‌گویم بعضی‌ها را نباید بخشید…

  اما تو از انتهای دلم لبخند میزنی و می‌گویی

  تو نمی‌توانی نبخشی!

  و باز می‌خندی و می‌گویی… تو می‌خواهی نبخشی؟!

  تو نمی‌توانی نبخشی! الان فقط عصبانی و ناراحتی!

  دلی که من برای تو ساخته ام مگر می‌تواند سنگ شود؟!

  دلی نرم تر از آب و آبی‌تر از آسمان

  دلی پاک تر از شبنم و زلال تر از باران

  این دل نمی‌تواند نبخشد…

  نمی‌تواند سنگ شود…

  آری راست گفتی خدایا…. دلم می‌سوزد برایشان…

  نمی‌توانم برایشان آرزوی شرّ کنم…

  نمی‌توانم از تو توقع بخشش داشته باشم و خود نبخشم…

  نمی‌توانم تو را دوست بدارم و بندگانت را دشمن بدارم…

  نمی‌توانم عشق تو را در دل بگیرم و کینه مخلوقاتت را داشته باشم…

  نمی‌‌توانم…

  ولی آیا این دل می‌تواند گریه کند؟ می‌تواند شکوه کند؟

  می‌تواند بنالد و آه برآورد؟

  خدایا… باز هم نه؟!

  واقعا که! این چه دلی است که برای من ساخته‌ای!

  حتی نمی‌تواند شکایت بندگانت را پیش تو بازگو کند…

  حتی نمی‌تواند از عمق جان آهی بکشد و خانمانشان را …

  خدایا…. پس چاره ای نیست

  باز می‌گویی صبر کنم؟

  خدایا چه صبری داری با این بندگان تحفه ات!

  مدام هم می‌گویی فاصبر فاصبر فاصبر!!!

  فَاصْبِرْ عَلَى مَا یقُولُونَ

  فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ

  فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُولُو الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَ لَا تَسْتَعْجِلْ لَهُمْ

  فَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ

  آری صبر سخت است… آن هم بر چنان و چنین رفتارهایی…

  اما باز هم صبر می‌کنم…

  همانطور که تو بر من صبر می‌کنی…

  بر من و امثال من…

 30. نام شما... نوشته است:

  بهتر بود نام نویسنده اصلی که مطلب را دقیقا از آن کوپی کردید هم مینوشتید تا حق او ضایع نگردد!!

 31. م.پورعلی نوشته است:

  بهتر است پیشینه تفکرات خود را اصلاح کنید که همه را کپی کننده ننامید. این مطلب در سال 89 به دست شخص بنده نوشته شده است و در دهها وب سایت و وبلاگ دیگه دوباره از همین مطلب کپی شده و به نام خودشون نوشته شده است. نشون به این نشون که هنوز لینک مطلبی در مود “قانون کارما” که توسط خودم نوشته شده در مطالبشان وجود دارد و فراموششان شده حذفش کنند!
  این مطلب منظورم است : http://www.pourali.net/1388/06/19.html
  همچنین در مورد بومرنگ، این وبلاگ ابتدا با نام بومرنگ بود که مطلبی در همین مورد در همان زمان نوشته بودم : http://www.pourali.net/1388/05/60.html
  همچنین در مورد بومرنگ در این مطلب هم اشاره کردم : http://www.pourali.net/1388/02/859.html

  آیا تمام اینها کپی است؟

 32. من نوشته است:

  یکی از بهترین راه های بخشش انتقام با بهره گیری از تجسم خلاق هست
  یعنی شخصی که باید ببخشید رو در ذهنتون مجسم کنید با جزئیات کامل
  بعد میتونید هر بلایی خواستید سرش بیارید و مجازاتش کنید
  تا جایی که احساس راحتی کنید
  قول من به شماست که واقعا تجربه رضایت بخشی خواهد بود

 33. مهناز نوشته است:

  بخشيدن خيلى خوبه اما آيا اگه طرف چندين بار در حقتون اشتباه كنه و ازارتون بده بازم ميشه گذشت كرد؟؟

 34. عاطفه نوشته است:

  سلام
  من خیلی سعی میکنم اطرافیان رو ببخشم ولی بعد یه مدت میبینم دوباره خاطراتشون توی ذهنم میاد میفهمم که هنوز نبخشیدمشون. لطفا کمکم کنین چه جوری میشه آدم نزدیکترین اطرافیانش مثل مادر پدر و خواهر رو که نزدیکترین ها هستند و به خاطر تهمتهای بیجا خوردت کردن و تو هنوز مجبوری باهاشون زندگی کنی رو ببخشیم. به خاطر کارهاشون زندگیمو خراب کردن همه جا میگن ببخش ولی نمیگن چه جوری از ته قلبت ببخش.