موفقیت چیست؟

چرا برخی می پندارند که یک مامور شهرداری نمی تواند موفق باشد؟ چرا یک شاگرد تنبل نمی تواند موفق باشد؟ آیا فکر می کنید که آن کسی که ورشکست کرده دیگر نمی تواند طعم موفقیت را بچشد؟ به نظر شما کفاشی سر کوچه موفق نیست؟

هر کسی تعبیری از موفقیت در ذهن خود دارد که زندگی وی بر اساس همان تعبیر شکل میگیرد. بسیاری از افراد میپندارند که موفقیت فقط به معنی رسیدن به اوج و نوک قله، در هر رشته ای که هستند است. مثلا در رشتۀ کفاشی کسی موفق است که یک کارخانۀ بزرگ تولید کفش در کشور داشته باشد و یا در رشتۀ سوپرمارکت، کسی موفق است که بزرگترین سوپرمارکت محله را داشته و بصورت شبانه روزی کار کند.

مثالهایی که در بالا اشاره نمودم، نوعی طرز فکر است که متاسفانه در بعضی افراد باعث کاهش سرعت رشد و گاهی باعث یاس و ناامیدی می شود.

در کل از موفقیت تعابیر متفاوتی ارائه شده است و نیز هر کسی تعریفی از این واژه در ذهن خود دارد. اما تعریفی که من خدمتتان معرفی می کنم بدین شرح است : “زندگی نردبانی است بی پایان که هر پلۀ این نردبان نوعی از موفقیت است و هر کدام امتیاز مخصوص خود را دارند.”

شاید گاهی امتیاز پلۀ سوم از امتیاز پلۀ هفتم بیشتر باشد و نیز برعکس. هر رویدادی که در زندگی ما باعث پیشروی و جلو رفتن، حتی به اندازۀ یک قدم نیز شود، نوعی موفقیت است. هر حادثه ای که باعث تحول ما، حتی به اندازۀ یک دست شستن شود، موفقیت است. موفقیت چیزی نیست که بتوان برای آن معیار تعیین کرد. مامور شهرداری اگر بتواند پس از مدتی مسئول مامورین شهرداری محل خود شود، به موفقیت دست پیدا کرده است. کفاشی سرکوچه اگر بتواند یک مغازۀ کمی بزرگتر برای خود دست و پا کند، به موفقیت دست پیدا کرده است و بهمین ترتیب.

نکته : در صورتیکه فکر می کنید این مطلب و سایر مطالب پورعلی.نت برایتان مفید واقع شده، می توانید با عضویت در خوراک (فید) مطالب را در فیدخوان خود دنبال کنید و همچنین می تواند با عضویت در اشتراک ایمیلی، مطالب جدید را در ایمیل خود داشته باشید.

این موفقیت ها اگر به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل شوند، موفقیتی بزرگ را رقم می زنند. اصلا بگذارید واضح بگویم: از قدیم می گفتند “پول، پول می آورد” اما بهتر است که امروز به جای این عبارت بگوییم “موفقیت، موفقیت می زاید”. زیرا وقتی شما پیشرفت خود را، هرچند کوچک، به عنوان یک موفقیت قلمداد کنید، آنگاه از عملکرد خود راضی شده و بنابر اصول فکری، این موفقیت نوعی تجربۀ مفید را برای شما رقم می زند. این تجربۀ مفید خود بخود باعث می شود که شما بخواهید این تجربه را دوباره تکرار کنید و این چنین زنجیرۀ موفقیت ها رقم می خورد.

این کفاش منظور ماست!

تصور کنید وقتی آن کفاش سرکوچه، از اینکه مغازه ای کمی بزرگتر اجاره کرده و کمی کار خود را گسترش داده است، احساس موفقیت کند، سپس از اینکه یک شاگرد برای خود گرفته، احساس موفقیت کند، پس از دو سال که مشتریان او زیاد شدند و مجبور شد مغازه ای بزرگتر تر بگیرد باز هم احساس موفقیت کند، در آخر این کفاش، یک کفاشی بزرگ در حاشیۀ خیابان ولیعصر خواهد زد!

این کفاش هرگز با خود نگفت که ” ای بابا… این کفاشی هم شد شغل؟ من تا آخر عمرم باید کفشهای بوناک مردم رو بدوزم…” و همچنین هرگز با خود اینطور فکر نکرد “من هرگز به محمد آقا کفاش نمی رسم… اون ارث باباش بهش رسید، برای همین پولدار شد…”.

این کفاش همیشه با خود می گفت که “من بالاخره یک روزی بزرگترین کفاشی شهر را خواهم داشت؛ با 5 نفر کارگر و 1 نفر آبدارچی، با یک مغازۀ 50 متری که تازه در کنار کفاشی، کیف و کمربند هم تعمیر خواهم کرد (اگر هم سفارش روکش ماشین برایم آمد، قبول می کنم!). نخندید. این همان نقشۀ موفقیت است که در ذهن افراد شکل گرفته و به آنها هرآنچه را که بخواهند می دهد. کسی که نقشۀ موفقیتش فقط در راه رسیدن ارث پدر و پدرزن رقم شکل گرفته و یا کسی که نقشۀ موفقیتش فقط با برنده شدن در قرعه کشی بانک شکل میگیرد، هرگز موفق نخواهد شد.

هر کسی می تواند موفق باشد. حتی گدای سر گوچه. من خودم گدایی را می شناختم که پس از چندین سال مسئول گداهای یک منطقه از شهر شده بود و آنها را سروسامان می داد.پله های موفقیت

شما خودتان حتما این را تجربه کرده اید. فقط پلۀ اول نیاز به کمی تلاش دارد و مابقی پله ها خودبخود طی می شوند. فقط کافیست که قلق موفقیت به دستتان بیاید. همین که نقشۀ موفقیت را در سرتان داشته باشید و فقط متکی به خودتان باشید. به کمک هیچ کس حساب نکنید و مطمئن مطمئن مطمئن باشید که روزی (دیر یا زود) به همان نقطه ای که می خواهید، می رسید. فقط مطلب مهم این است که رسیدن به آن نقطۀ مورد نظر نیاز به رسیدن به چند ایستگاه دارد. پس آن ایستگاهها را با صبر و حوصله طی کنید. هیچ کس یک شبه به آن هدف مورد نظرش نرسیده است.

موفقیت نسبی است. این شما هستید که موفقیت را معنا میکنید.

 1. shayan نوشته است:

  بسيار مطلب عالي بود دوست عزيز
  موفق باشيد

 2. کبیری نوشته است:

  عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب پورعلی

  تشکر فراوان بابت این مقاله ی مفید.
  نکته ای که فکر کنم برای هر کسی در این مسیر پیش بیاد اینه که دقیقا لمس میکنه خداوند در تمام لحظات به او توجه میکنه و کمک حال اوست…ذکر، یاد و شکر خداوند رو نباید فراموش کرد.

  سپاس

 3. میثم همتی نوشته است:

  مطالب بسیار زیبا و کاربردی گذاشتید تو سایت

  لذت بردم

  در ضمن من شما را لینک کردم تو سایتم

  به ما هم سری بزن

 4. آشپزی نوشته است:

  سلام من وبلاگم پیج رنک چهار هست بازدید کننده هم داره و شما رولینک کردم . شما هم منو لینک کنی ممنونم ازت

 5. بيتا نوشته است:

  سلام

  مطلب جالبي بود. ممنون.

 6. تک محفل نوشته است:

  سلام

  اگه با تبادل لینک موافقی لینک کن و خبر بده تا لینکت کنم و یا خبر بده تا اول من لینکت کنم فرقی نداره

  در این قسمت میتونی با خبرم کن http://takmahfel.com/mail/
  امار بالای 20 هزار

  الکسای زیر 600

  پیج رنک 3

  و لینک شما در بیش از 14 هزار صفحه به نمایش در میاد
  http://www.takmahfel.com/
  عنوان:مجله اینترنتی تک محفل

  با سپاس

 7. morteza نوشته است:

  سلام
  واقعا مطلب آموزنده ای بود .
  نظر بنده در رابطه با موفقیت اینه که فکر میکنم اگر امروزه حس کردیم تمام راههای موجود برای موفقیت برای ما بسته است (که هیچوقت اینطور نیست فقط یه طرز فکر غلته) ولی استفاده کردن ازتجربه دیگران در زمینه های موفقیت آمیز نیز بسیار مفید میباشد .
  پیروز و سربلند باشید
  یا حق

 8. azadeh نوشته است:

  با سلام واحترام. مطلب جالبی بود . به نظر من انسان به دلیل بینهایت طلبیش هر روز یه تعریف جدید از موفقیت داره.بنابرین اون کفاش که یه مغازه بزرگ توخیابون ولیعصر میزنه از اون موقع به زدن شعبه های بعدیش فکرمیکنه. و موفقیت واسهش میشه رسیدن به اون هدف.با تشکر.

 9. م.پورعلی نوشته است:

  بله. قدرت فکر همه کار میتونه انجام بده…

 10. دستفروش نوشته است:

  موفق باشید

 11. من نوشته است:

  سلام ميشه درمورد نقش تلاش بر پيشرفت تحصيلي توضيح بديد ممنون

 12. م.پورعلی نوشته است:

  در واقع تلاش به خودی خود تاثیر است و بوجود آمده از درک توانایی خویش در مسیر موفقیت است. یعنی ابتدا باید خود را در حد موفقیت دانست سپس تلاش خودبخود در مسیر قدم گذاشته و همراه شما می شود.

 13. من نوشته است:

  خيلي خيلي ببخشيد منظورم در ديد وسيع تربود يعني اين که بيشترتوضيح بديد

 14. SAfiLO نوشته است:

  اول سلام
  دوم پوزش اگر دیر شد که اینجا سر بزنم
  سوم بله کاملا" صحیح میگین ..هر کسی به طبعی یه تعریف جدا گونه داره واسه موفقیتش..بسته به هدفی که از پیش واسه خودش تایین کرده ..
  ولی اینو هممون باید یادمون باشه که امروزمان یک روز دیگر است ..این بنظرم میشه موفقیت…یکنواخت بودن خوب نیست لااقل من دوست ندارم

  اینم بگم جدیدا" یه ایبوک دارم میخونم با نام رمز پیروزی ..جالب و خوندنی..اگه دوستان تمایل داشتن بگن واسشون آپلود کنم..

  ممنون بابت مطالبت

 15. REZA نوشته است:

  مرسی از مطالب آموزنده شما عزیز با تشکر جالب وخواندنی بود.

 16. تفريح‌وا نوشته است:

  مطلب جالبي بود. سعي مي كنم در زندگيم به كار بگيرم حتماً.

 17. غزال نوشته است:

  مثال کفاش خیلی خوب بود ما تو محلمون سعادت اباد نمونه واقعیش داریم. اقای کفاش موفق که از اول مغازه نداشت.:):):)

 18. بکتاش نوشته است:

  از مطالب زیبایتان اظهار امتنان و تشکری میکنم واقعا مطالب زیبا که به سختی میتوان ناخوانده از آن گذشت. اگر میتوانستید مطالب پیرامون اینکه چگونه میتوان مانع افکار منفی شد مطالبی را به نشر بسپارید ممنون میشوم با احترام بکتاش دادیار ،کابل افغانستان