سوالات رایج در مصاحبه حضوری، شغلی، اداری

در این پست قصد دارم شما خواننده محترم را با نمونه‏هایی از مهمترین سوالاتی که در یک مصاحبه حضوری پرسیده می‎‏شوند آشنا کنم.گرچه شاید خود خوانندگان گرامی بیشتر از من آشنا باشند. پاسخ به این سوالات یکی از مهمترین اصولی است که در استخدام یک کارمند می‎‏تواند بسیار بسیار موثر واقع گردد.

1- از خودتان برایمان بگویید
این سوال معمولا اولین سوالی است که هر مصاحبه کننده‏ای از شما می‏پرسد که جواب آن معمولا به این ترتیب است :
مشخصات اسمی، تحصیلات، سابقه کاری، تخصص، چگونگی عملکرد، افتخارات و هر آنچه که نیاز باشد حداکثر در عرض 2 دقیقه (مختصر و مفید). باید دقت کرد که در پاسخ به این سوال و در کل همۀ سوالات نباید حاشیه رفت و جوابها را از زندگی شخصی بیرون کشید. همچنین باید دقت کرد که مسائل و مشکلات ما به خودمان مربوط است و نه به محیط شغلمان. ضمنا فراموش نکنید که این سوال برای گرم کردن است.

2- از ما چه می‏دانید و چرا ما را برگزیدید
در جواب این سوال باید کمی دقت کرد و از قبل اطلاعاتی را راجع به این اداره یا کارخانه کسب نمود. همچنین ترجیحا مزایای این مورد شغلی را بیان نمود بعلاوه آیندۀ شغلی، اهداف کاری، مشکلات و موانع و … را نیز باید عنوان نمود.

3- چرا شغل قبلی خود را رها کردید
این سوال معمولا برای محک زدن روحیه شماست و ترجیحا از انتقاد و بدگویی شغل قبلی بپرهیزید و همچنین سعی کنید به مصاحبه‏کننده بفهمانید که تنوع طلبی و میل به پیشرفت اولین هدف تغییر شغل بوده است.

4- شما چه کاری از دستتان بر می‎‏آید که فکر می‏کنید بهتر از دیگران می‏توانید
و یا چرا فکر می‏کنید برای این کار مناسب هستید
بهتر است در جواب این سوال به چند مورد از استعدادهای خود اشاره کنیم که در این رشتۀ کاری به کار می‏آید مثلا اگر کار صنعتی است، به مهارتهای فنی اشاره شود و اگر کار نرم افزاری است به مهارتهای مطالعه و … اشاره گردد.

5- آیا شغل دومی هم دارید
داشتن شغل دوم جرم نیست اما گفتنش هیچ فایده‏ای در یک مصاحبه نخواهد داشت. پس ترجیحا آنچنان وانمود کنید که تمام تمرکز شما بر روی این کار است.

6- اگر شغلی بهتر از این شغل به شما پیشنهاد شود چه می‏کنید
شما همیشه کارمندی صادق هستید و هیچ وقت کار خود و سابقۀ کاری خود را از بین نمی‏برید پس در جواب این سوال ابتدا باید عنوان کنید که شما به این شغل علاقمند هستید و نیل به اهداف خود را در این شغل می‏بینید اما اگر در میانه راه مشکلی برایتان پیش آمد ناچارا به آن شغل دیگر روی می‏آورید.

7- چه چیز باعث می‏شود فعالیتتان بیشتر شود
در پاسخ به این سوال از مطرح کردن مسائل مالی بپرهیزید و بیشتر مسائل محیط کار، همکاران و سپس شرایط جسمی روحی را عنوان فرمایید.

8- انتظار چه میزان حقوق را دارید
مصاحبه کنندگان معمولا صداقت را شرط اول استخدام در نظر می‏گیرند پس در پاسخ به این سوال اولا نباید فروتنی به خرج داد و مثلا مبلغی پایین را پیشنهاد داد ثانیا مبالغ بالا و ایده‏آل را پیشنهاد نکنیم زیرا بلند پروازی و در نتیجه عدم میل به ادامه کار را رقم خواهد زد.

9- آیا به همکاری و هماهنگی و کار تیمی علاقمندید
کار گروهی نشانه‏ای از اخلاق اجتماعی و بالا بودن سطح هوش اجتماعی هر شخص است که رابطۀ مستقیم با چگونگی عملکرد وی در محیط کار دارد. پس بهترین پاسخ به این سوال جواب دندان شکن “آری” است. اما بازهم صداقت فراموش نشود و در صورتیکه میل شما به گونه‏ای دیگر است عنوان نمایید.

10- دوست دارید رییس یا مدیر شما چگونه باشد
جواب مناسب برای این سوال همان میل شخصی شماست که معمولا به این صورت بیان می‏شود که من از رییسم انتظار انتقادپذیری، روحیۀ تشکر و همزبانی با کارمند را دارم.

11- مهمترین ضعف شما در چیست
در پاسخ به این سوال زیاد نباید دروغ گفت اما نیازی نیست که همه چیز را نیز بگوییم. بهترین راه برای پاسخ به این سوال همان کوچک کردن مسائل بزرگ است. مثلا اگر من از صدای ناهنجار اشخاص ناراحت می‏شود میتوانم این را بگویم صدای بلند گوشم را اذیت می‏کند و یا اینکه اگر مشکل خانوادگی در روحیه کاری من خدشه وارد می‏کند، می‏توانم بگویم ترجیح می‏دهم با روحیه ناخوش سرکار حاضر نشوم و مرخصی بدون حقوق داشته باشم.

12- در صورتیکه مشکلی را در بین کارمندان این اداره/سازمان/کارخانه/شرکت ببینید چه می‏کنید
این سوال نیز نوعی سوال هوش محسوب می‏شود. بهتر است در پاسخ به این سوال دو مطلب را در نظر گرفت : اگر بگوییم هیچ عکس العملی نشان نمیدهیم و به قولی منظورمان عدم دخالت به کار دیگران است اشتباه کرده‏ایم همچنین اگر بگوییم سریعا با مسئول مربوطه در جریان میگذاریم نیز نشاندهندۀ گوش به بازی بودن ماست. اما بهترین پاسخ به این سوال این است که بگوییم ابتدا مسئله را بررسی نموده چنانچه حل آن از دست خودمان بر آمد که هیچ وگرنه طی نامه‏ای کتبی آنرا با مسئول در جریان می‏گذاریم. به این ترتیب انضباط کاری خود را نیز نشان داده‏ایم.

13- چه اهدافی را برای ما دنبال خواهید کرد
پاسخ به این سوال اگرچه برای هم مصاحبه کننده‏ای روشن است اما پاسخ دقیق که از روی تحقیق و بررسی شخص مصاحبه شونده نشئت گرفته باشد خیلی فرق می‏کند. در پاسخ به این سوال باید رقبا و شرکتهای حریف را شناسایی کرده و کالاهای این کارخانه و یا خدمات این سازمان را بدانیم. سپس پاسخی مبنی بر پیشرفت و توسعۀ این نوع محصولات و پیروزی در مقابل حریف را به گونه خلاصه عنوان نماییم.

14- هدفتان از کار کردن چیست
این سوال که معمولا در اواخر مصاحبه پرسیده می‏شود، دربردارندۀ همۀ ابعاد شخصیتی شماست. پاسخ به این سوال درخور کمی تامل و البته برنامه‏ریزی قبلی است. باید دقت کرد که هر کاری در نتیجه رسیدن به جایگاههای بالا را در صورت درست انجام دادن، در بر دارد. پس اولین قسمت پاسخ به این سوال می تواند “پیمودن پله‏های ترقی” باشد. سپس آسایش خانواده و زندگی مرفه و در آخر در صورتیکه کار با ارباب رجوع در ارتباط است خدمت به مردم.

15- آیا سوالی دارید
این سوال معمولا آخرین سوالی است که از مصاحبه شونده پرسیده می‏شود. ترجیحا سوال پرسیده شود اما نه سوالات شخصی بلکه بهترین نوع سوال پرسیدن در مورد چگونگی عملکرد کارمندان، چگونگی دریافت ارتقاء شغلی، محصولات کارخانه و … است.

 1. فرزاد نوشته است:

  ممنون، بسیار مفید بود.
  با سپاس

 2. محمد نوشته است:

  وقتی که وارد … می شوید با پای چپ وارد می شوید یا با پای راست؟

 3. وحید نوشته است:

  ممنون ولی من فکر میکنم در ایران برای کار کردن دو مرحله رو باید بگزرونی: اول گزینشه که سوالاتش سیاسی یا مذهیبیه. دوم سوالای تخصصیه که اگه پارتی داشته باشی ازت نمی پرسن و اگه نداشته باشی هم ازت نمی پرسن چون استخدامت نمیکنند.

 4. محمد نوشته است:

  توکلت به خدا یاشه ..

 5. ali نوشته است:

  عالي بود ممنون
  همان چيزي بود كه همه نياز دارند

 6. علی مصلحی نوشته است:

  سلام
  مطالب خیلی خوبی داری. بهت تبریک می گم وبلاگ خوبی با مطالب فوق العاده گرد هم جمع کردی.

 7. طباطبایی نوشته است:

  در مورد میزان حقوق درخواستی باید بنویسید مطابق با عرف شرکت (آنچه که در شرکت متداول است) و حتما اشاره کنید وابسته به شرایط کار پینهادی که در آینده جا برای چانه زنی باز بشه
  چون اگه کارتون خوب باشه همه می ریزند سرتون و می بینید که شدید ستون اصلی کار در مجموعه و یا مجبورید بسازید و یا این که زیراب کارنکن ها و تنبل ها را بزنید که زیاد خوشایند نیست

 8. SAfiLO نوشته است:

  ممنونم پور علی خان جالب و خوندنی بود…

  SAfiLO

 9. مهدی نوشته است:

  لازم نیست این مقاله رو بخونید، فقط کافیست که به اطراف خود نگاه کنید،اگر پارتی(بقول خود شرکتها:معرف) داشته باشید استخدامید وگرنه قید کار
  رو بزنید.والسلام

 10. شقایق نوشته است:

  من هرگز پارتی نداشته و ندارم وتنها دلیل استخدامم همواره تخصص و مهارت شخصی ام بوده
  بیکاریو لطفا گردن دیگران نندازید

 11. arash نوشته است:

  اگه بدون پارتی کاری سراغ داری بگو، همه با پارتی میرن سر کار بعد چد سال که باتجربه شدن میگن ما اصلا پارتی نداشتیم، حداقل واقعیتها رو بگیم و سرخودمون کلاه نزاریم،وضعیت استخدام […]

 12. علي نوشته است:

  من از روي آگهي روزنامه رفتم سر كار و پارتيم “خدا” بود.همونجا كار ياد گرفتم و بعدش اومدم بيرون.اونقدر خوب كار كردم كه موقع تسويه حساب مديرمون گفت كارت تموم شد دوباره بيا پيش خودمون جذبت ميكنيم.
  خلاصه ميدونم مشكلات استخدام هست ولي بالاتر از همه اينها خواست خداست. بعضي اوقات هم شايد نرفتن ما به جايي براي كار يه خيري توش هست رفقا. ميدونم بيكاري سخته ولي هيچوقت (تاكيد ميكنم هيچوقت) اميدتون رو به خدا از دست ندين.
  دو تا مطلب ديگه هم بايد بگم: هميشه تلاش كنين خودتون رو ارتقا بدين.شايد تخصصتون براي انجام كاري پايينتر از سطح توقع محل استخدامتونه. دوم اينكه اگر احساس كردين موقعش رسيده و لازمه, زمينه كارتون رو با مشورت و دقت زياد عوض كنيد شايد يه فيلد از كاري ديگه ظرفيت پذيرش يا زمينه كار نداشته باشه؛ اونوقت اصرار شما براي اون كار مثل اين ميمونه كه از كوچه بن‌بست بخواي به زور رد بشي.
  براي همگي آرزوي سلامتي و موفقيت و خوشبختي ميكنم….
  هميشه به آينده اميدوار باشين و مطالبي رو كه گفتم در نظر بگيرين.
  ببخشيد طولاني شد… خداحافظ

 13. samane نوشته است:

  salam
  jaleb bod
  aghaye pur ali man kam ovordam tamame atrafianam be eshghe delkhaheshon residan ama man bavar nadaram chetor bavaram ro ghavi konam ya aslan khodamo be marhale iman ya bavar beresonam tanx

 14. زهرا نوشته است:

  مقاله جالبي بود، ولي فكر ميكنم بيشتر مطابق متدهاي اروپائي باشه، اينجا زياد از اين خبرها نيست.

 15. samane نوشته است:

  سلام
  مرسی
  امتحان می کنم

 16. هادی نوشته است:

  چیز نکنین بچه ها . چیز میشه یهو همه چی ! حالا از من گفتن

 17. سعید نوشته است:

  بسیار عالی ممنون

 18. علی رضا نوشته است:

  عالی بود ممنون
  همان چیزی بود که همه نیاز دارند ولی در مورد برداشتن میوه که تعارف میکنن ،منظور خاصی دارن ؟ چی رو میسنجن باهاش؟

 19. hamed نوشته است:

  سلام

  عالی بود ممنون

 20. مريم نوشته است:

  با سلام و تبريك سال نو:واقعاً ، عالي بود خداوند به شما جزاي خير دهد . با تشكر فائقه از مطالب بسيارارزشمند شما.

 21. رضا زمانلو نوشته است:

  ممنون-مطالب مفيدي بود

 22. رقیه سرخوش نوشته است:

  سلام.خسته نباشید.مطالب تون خیلی مفید و جامع بود.متشکرم.

 23. mehdi نوشته است:

  خوبه عالیه نمره 20کلاس مر30کاکو

 24. حاج سعید نوشته است:

  سلام
  مطلب بالا خیلی خوب بود ولی یه سوالایی رو کم داشت و اونم سوالات عجیب و غریب مصاحبه است.مثلا من رفتم برای فروشندگی برای یه شرکت مصاحبه بدم طرف پرسید:”تو قطب شمال یک یخچال رو چه جوری میفروشن؟”
  حالا بیا جواب بده!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 25. دیوونه نوشته است:

  خنگ خدا داخل قطب که یخچال نمی فروشن

 26. mona نوشته است:

  جایی که یه محصول هیچ کاربردی نداره اصلا اون محصول نباید عرضه بشه. این یه نکته بازاریابیه!

 27. ئ نوشته است:

  توی قطب شمال یخچال نمی فروشند

 28. نام شما... نوشته است:

  ولی من شندیدم آمریکایی ها تو قطب شمال یخچال هم فروختن . این نشون دهنده بازار یابی قوی هست

 29. masoud نوشته است:

  تو قطب شمال برای جلوگیری از یخ زدگی مواد غذایی یخچال میفروشن

 30. سمانه نوشته است:

  خیلی مفید بود .. انشالله در مصاحبه خوب پیش برم .. ممنون

 31. مهران نوشته است:

  من خودم فوق لیسانس مکانیکم هنوز بیکارام!!شاید بالای 30 تا شرکت واسه مصاحبه رفتم!!!همشو رد شدم….خلاصه اگه پارتی دارین کارم دارین وگرنه همه این آگهی ها و دعوت به مصاحبه ها نمایشی بیش نیست..الکی وقتتونو هدر ندین..از ما گفتن بود..

 32. سیاوش نوشته است:

  با سلام خدمت دوستان عزیزم میخوام چندتا از تجربه های نابم را در اختارتون بزارم
  مصاحبه در بخش دولتی با خصوصی کلا تفاوت داره.
  در بخش دولتی عنوان شغلی مشخص است و بیشتر مصاحبه ها را میشه سوالاتش را حدس زد فنی میپرسند و احکام که بالاخره هرچی سخت باشه میشه جوابشو از تو کتابی پیدا کرد.حواستون باشه که سوال انحرافی زیاد می پرسند مثلا اگه تو نماز میت سجده بری میخ تو زمین باشه چکار میکنی؟؟؟ در این جا باید بگید میشه سوال رو تکرار کنید و خوب فکر کنید( البته هیچ جای دنیا همچین چیزایی نمیپرسد؟؟؟) و خدمت دوستان عزیزم عرض کنم از موارد بالا هیچ کدام مطرح نمیشه.
  من خودم یه سازمان دولتی رفتم و در اخر بعد از پرسیدن …. که هیچ ربطی به شغلم نداشت ازم پرسد نظرتون راجع به نحوه ی مصاحبمون چیه ؟؟؟ که کلا طرف رو شستم گذاشتم کنار چون فهمیدم مصاحبه سوریه و فهمیدم که خجالت کشیدن !!!! میدونید اخه …
  اما میرسیم به بحث شیرین بخش خصوصی
  کلا اکثر شرکت ها که مدیران هم مالکان هستند در ایران وجود دارند و اصلا نمیدونند طرف رو واسه چی میخوان مثلا یه منشی میخواد بتونه تایپ کنه نامه هاشو میگه حتما لیسانس باشه و زبان انگلیسی توپ بلد باشه!!!! در صورتی که یه فرد دیپلمه هم میتونه اون کارو انجام بده.به نظر من قید این افرادو بزنید.
  در مرحله بعد اگه جایی رزو مه دادید و ازتون دعوت شد اول خوب از کسی که بتون زنگ زده بپرسید کیه؟ اسمش چی؟ مصاحبه راجع به چه رسته شغلیه؟ و چیزهای مرتبط با شرکت .بعد تو گوگل یه سرچی از اسم طرف و نام شرکت بزنید که حتما یه چیزایی پیدا میکند اگه وضعیت مالی شرک تو بخوایید بدوند اگه تو سازمان بورس باشه صورت های مالیش موجوده و در روزنامه رسمی وبسایت قوه قضاییه یه چیزایی پیدا میکنید.
  در آخر معمولا سعی میکنند یه سوالاتی ازتون بپرسند و عصبیتون کنند میخوان ببینند حرف شنوی دارین از رییس چشم گفتن بلدید یا نه؟؟؟
  مثلا میپرسه؟؟؟ چه در سی رو تو دانشگاه خب فهمیدی؟ موضوع پایان نامت چی بوده ؟؟؟ بعد دیگه هی گیر میده سوال میکنه که حالا این یعنی چی ؟؟ اون یعنی چی؟؟؟( آدم های بی سواد پرمدعا اینجورین)
  و یه چیز دیگه برای آقایان این که شرکتی که کارمند زن نداره خیلی جو بی کلاسی داره و همه حرفی توش زده میشه حتی الامکان جای خوبی واسه کارکردن نیست
  در آخر شما به سه مولفه اصلی برای استخدام نیاز دارید:
  سه تا پ
  پول- پارتی و پررویی.اگه اولی رو ندارید دنبال دومی و سومی باشیدو موفق باشیید.
  یه پست ایجاد کنید از این سوالای دری وری که میپرسند تا همه بخونن و جوابی واسش داشته باشند
  مثلا : در مسابقه دو اگه از نفر سومی جلو بزنید چندم میشی؟؟؟؟
  همه زود میگن دوم ولی جواب سومه…..

 33. عسل نوشته است:

  سلام مطلب مفیدی نوشته بودی مرسی – من ارشد مدیریت بازرگانیم چندروز دیگه مصاحبه دارم به نظرشما چه سوالاتی ازم می پرسن خیلی استرس دارم

 34. سعيد نوشته است:

  سلام من در مورد سوالاتي كه از احكام در مصاحبه ها مي پرسند نياز به راهنمايي دارم مي تونيد كمك كنيد

 35. لادن نوشته است:

  در مورد یخچال و قطب باید بگم که می تونیم بعنوان گرم کن از یخچال استفاده کنیم / این یه خلاقیته . شایدم بجای کمد مواد خوراکی

 36. لاله نوشته است:

  من باید برم مصاحبه واسم دعا کنید پارتی هم ندارم:((((

 37. سحر نوشته است:

  سلام لاله جون اشالا موفق بشی میشه بگی تو مصاحبه تو چه حیطه ایی سوال میپرسن

 38. لاله نوشته است:

  با تشکر از شما دقیقآ 13 تا از همین سوالات از من پرسیده شد و منم درست همین جواب ها رو دادم متشکرمممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

 39. اميررضا نوشته است:

  من با وجود اينکه سوالات رايج مصاحبه دبيرستانو ميخواستم اما با کمى تغيير اين سوالا تونستم مصاحبرو قبول شم.
  از اين وبلاگ مفيدتون ممنونم آقاى پورعلي.
  🙂
  🙂
  🙂
  :)*^▁^*^O^-_-!•﹏•╮(╯_╰)╭(⊙o⊙)(^ム^)♧★♥♡☆♠◆♤◇♣♬

 40. فریال نوشته است:

  تشکر/خوب بودذهن ادم بااین سوالات بازمیشه …….التماس دعا

 41. محسن خان نوشته است:

  سپاس دوستان.واسه من دعا کنید

 42. زهرا نوشته است:

  سلام من میخوام همکاران سیستم مصاحبه بدم لطفا بهم بگید چه سوالات تخصصی رو بخونم که همراه جواب باشه

 43. اکرم نوشته است:

  سلام زهرا جون، منم هفته دیگه تو همکاران سیستم مصاحبه دارم میتونی از مصاحبت واسم بگی؟

 44. مهدی نوشته است:

  ازتون یه امتحان حسابداری می گیرن در حد اصول 1 و صنعتی 1و2
  بعد از گذشتت می پرسن سابقه کارت و مهارتات. چقدر با اکسل آشنایی داری. اکسل واسشون خیلی مهمه. مهارت کامپیوتری ازت می پرسن (در حد ترفندهای ویندوز). ویه سری سوالات هوش می گیرن. تو همکاران سیستم بند پارتی و معرف بسیار مهم وگرنه کارت سخته.

 45. علیرضا نوشته است:

  ممنون ، خیلی بهم کمک کردید تشکر

 46. وحید نوشته است:

  سلام با اینکه یه نمه این پست قدیمیه ولی منم نظرمو می گم.باشد که به کار آید.
  من تا دلتون بخواد انواع و اقسام مدرکارو دارم .از کارشناسی حسابداری ،ارشد مدیریت بگیر تا گواهی پایه یک رانندگی و کلاسای فن بیان و کاردانی کامپیوتر و بازاریابی و فروش و انبارداری… سر جمع 3 تا گنده مدرک دارم با 14 تا از این خرده مدرکا .
  ولی اما از مصاحبه ،من نمی دونم خوش شانس بودم یا باید (مدیون وبگردیام )باشم که یه کار خوب گیر آوردم.اول از همه اینم بگم که مطمئن باشید که یه کار خوب فقط در آمد بالا نیست ،حداقل از نظر من که اینطوره بعضی وقت ها محیط کاری ،همکارا،نزدیکی به محل کار،برخورد مدیر یا بالادستیاتم خیلی تو شرایط شغلی مهمه.فکر امنیت شغلی ام نباشید بعضی وقت ها با کمی زرنگی و تیز هوشی می تونید تو بازار کار ازاد یا شرکت خصوصی خوب بهترین زندگی رو داشته باشید .(مهمترین امنیت شغلی برای آدما تجربه و مهارتشونه).
  مصاحبه 50درصد موضوعه که تا اندازه ای دست شما (نیست) 50% قضیه کاملا به شما مربوط میشه از وارد شدن به اتاق کارگزینی و استخدام و گزینش یا مدیر گرفته تا نحوه خارج شدن از اتاق .(البته اگه خیلی قدرت بیان داشته باشی و لم کار دستت باشه می تونی به جای اینکه فرد مصاحبه کننده شماروتحت تاثیر قرار بده شما اونونو تحت تاثیر رفتار و عقاید و اطلاعات خودتون قرار بدین که البته به مبتدیاو کسایی که اعتماد به نفس ندارن پیشنهاد نمیشه)
  من جایی که الان کار می کنم درآمدش خیلی نیست ،اوایل ماهی 800 بهم می دادن ولی الان که یک سال گذشته 1.410 دارم میگیرم.
  من اعتقادم اینکه همیشه تو زندگی ادم باید صف اول باشه حتی اگه آخر از همه نوبت مصاحبش باشه اینم نیازمند اینکه بیشتر مطالعه کنی کمتر بخوابی و کمتر استراحت کنی .من مصاحبم نزدیک به 2 ساعت طول کشید و از فردا صبحشم کارموشروع کردم .من ته دلم از شرایط موجود ناراضی ام مثل همیشه چون اعتقادم به اینکه میشه همیشه بهتر بود و بیشتر پیشرفت کرد.
  اگه خدا بخواد امسالم برای کارشناسی ارشد حسابداری علامه برنامه ریزی کردم به احتمال بیشتر از 99% قبول میشم.
  من شخصا به اصل مصاحبه اعتقادی ندارم و باورم اینکه کسی که از آدم مصاحبه میکنه اگه تجربه داشته باشه با چند دقیقه صحبت کردن میتونه طرف مقابلشو آنالیز کنه این سوالایی ام که در مورد قطب جنوب و قطب شمال پرسیده میشه جنبه صوری و ظاهری داره وگرنه خیلی از قابلیت های افراد ارتباط مستقیمی با هوش اون فرد یا افراد نداره .بزرگترین مشکل و ضعف مصاحبه کننده هااینکه تو چند دیقه یا چند ساعت نمی تونن به مهمترین قابلیت یه فرد که پشتکارش هست پی ببرن و این ضعف سوالهای پرسشنامه و مصاحبست.
  ساده ترین سوال مصاحبمم این بود که تو شهری که زندگی می کنم چند تا پمپ بنزین هست؟ و سخت ترین سوال مربوط به حسابداری پیشرفته می شد (تلفیق صورت های مالی) که بعد از 10 دقیقه حل کردن متوجه شدم 2 جای سوال ایراد داره و بد طرح شده و یه دونم سوال صنعتی بود که تقریبا شبیه به معما بود .(البته ریاضی و تست هوش و زبان و مدیریت و فروش هم ازم سوال شد).تنها چیزی که ازم نپرسیدن و اگرم میخواستن بپرسن بهشون اجازه نمی دادم این بود که ((رکعت پنجم نماز صبح چند بار وضو داره)) .
  یه موضوع دیگ اینکه دوستان اگه رفتن برای مصاحبه ممکنه بیشتر از 1 نفر ازشون مصاحبه کنه برای مصاحبه من که 5 نفر بودن.
  به هر حال خوبی شرکت های خصوصی اینکه اگه بدون پارتی تایید بشی خاطرت جمع که حداقل با سواد بودی و رفتی سر کارو عذاب وجدان نداری.
  اینم بگم مهم رفتن به سر کار نیست اینکه بتونی ادامه بدی و پیشرفت کنی خیلی اهمیت بیشتری داره.همیشه سعی کنید روزی چند ساعت وقتتونو به یادگیری و آموزش اختصاص بدید.
  یه نکته مهم دیگه اینکه سعی کنید تو کمترین زمان ممکن تو شرکت پیشرفت کنید و مسائل کلیدی شرکت و دست بگیرید .
  درسته که برای بعضی از رشته ها مثل ادبیات تاریخ زبان فیزیک شیمی جغرافی …کار بد پیدا میشه یا اصلا تو بعضی مناطق کاری وجود نداره ولی همین جوری که گفتم باید تغییر کاربری بدید و مطابق با نیاز بازار کار پیش بری و اگه زرنگ باشی تو محیط کار جدید از رشته ای که داشتی نهایت استفادرو ببری و به نوعی آداپتش کنی.
  به امید خودم…..

 47. رضا نوشته است:

  دمه شما گرم زیبا و کامل بود
  مرسی.

 48. شکوه نوشته است:

  ماشاءالله، قوت قلب بود حرفات

 49. زینب نوشته است:

  مطالبتون خیلی خیلی خوب بود مرسی که تجربه تون رو در اختیارمون قرار دادین

 50. آرین نوشته است:

  با سلام
  من لیسانس حسابداری دارم و 10سال سابقه دارم و خیلی هم مصاحبه رفتم منتهی دچار سردرگمی شدم در مصاحبه آخر که 3 روز پش بود سوالات را جواب دادم و مصاحبه کننده در آخر گفت که کدام قسمت بگذارمت کار کنی ؟ و اینکه گفت مصاحبه من تخصصی بود و تمام شد ولی واحد اداری هم باید شما را ببیند و … آبا مرا پذیرفته اند یا خیر ؟ خیلی ناراحتم از این همه مصاحبه رفتن خسته شده ام.

 51. نام شما... نوشته است:

  مطالب خوب هستند و کامل نیستن. این تمام سوالاتی نیست که میپرسن!سوالات عقیدتی و سیاسی نقطه اوج سوالاتشونه. میشه بیشتر راهنمایی کنید؟

 52. نام شما... نوشته است:

  سوالات عقیدتی و سیاسی بحث خودش رو داره، که خیلی مفصل هستند. معمولا در ادارت دولتی مطرح میشه. می تونید خیلی راحت سرچ کنید سوالات عقیدتی، خیلی مفیده، من که استفاده کردم و قبول شدم!

 53. حسین نجم نوشته است:

  3 سوال دیگر را هم اضافه کنید
  1) اگر در شرایطی دسترسی به مدیرتان نداشته باشید آیا بدون اجازه او اقدام فوری انجام میدهید یا خیر
  جواب: خیر
  2)آیا حاضر هستید با اختلاف حقوق خیلی زیاد از حقوق درخواستی کار را شروع کنید
  جواب: خیر
  3)آیا عنوان شغلی برایتان مهم است (به شما پیشنهاد عناوین پایین تر از کار درخواستی شود)
  جواب: خودم هم نمیدونم جوابش چیه؟

 54. سارا نوشته است:

  سلام خیییییلی عالی بود
  من اولین بار هست که میخام مصاحبه بدم البته مصاحبه زبان
  ولی خیلی کمک کرد ایجور بهتر میتونم اماده بشم. ممنون

 55. امید نوشته است:

  وحید جان این جواب سوال پمپ بنزین چی میشه ؟چون از منم پرسیدن

 56. amir نوشته است:

  جواب پممپ بنزین میشه گفت که من ماشین ندارم چون ماشین ندارم پس طبیعی که اطلاعی هم ندارم این منطقی ترین جواب که می تونید بدید ….

 57. نازنین نوشته است:

  من تا الان 3 بار مصاحبه دادم اما هیچکدوم قبول نشدم همرو هم خوب جواب دادم.نمیدونم این جماعت چی میخوان که قبولمون کنن.

 58. زینب نوشته است:

  منم دو روز دیگه مصاحبه دارم امیدوارم بیام اینجا بگم قبول شدم 🙂

 59. زینب نوشته است:

  سلام یه سوال دارم میشه لطف کنین جواب بدین.
  دوران آزمایشی بدون حقوق هستش؟من واسه مصاحبه یه کار رفتم گفتن یک ماه آزمایشی بدون حقوق باید کار کنی.مهندسی شیمی خوندم.گفتم یه موقع سرم کلاه نذارن! البته اینم بگم سابقه کار ندارم!

 60. حسین نوشته است:

  سلام با توجه به اینکه سابقه کاری نداشتین بعید نیست هر جای دیگه ای هم برین میگن یه مدت آزمایشی کار کنید تا محک بزنن توانمندی شما رو

 61. مهدی نوشته است:

  سلام.خیلی از مدیرها در مورد مجرد بودنم سوال می کنن. چون من 32 سال دارم،خوب وقتی آدم بیکار وشغل ثابت نداره چه جوری زن بگیره ویا اصلا یکی دوست نداره ازدواج کنه .این سوال به چه نحوی جواب بدی تا طرف متقاعدبشه

 62. نیما نوشته است:

  خیلی مفید بود کلی کامنت مفیددهم خواندیم

 63. نورالله احمدی نوشته است:

  تشکر میکنم از مدیریت این سایت که همچنین اطلاعات در اختیار قرار میدهند
  سایت عالی

 64. هلن نوشته است:

  سلام ممنون خیلی خوب بود راستشو بخواین خیلی ناراحتم و دارم افسردگی میگیرم نزدیک یه ساله فارغتحصیل شدم اما هنو کار پیدا نردم با این که دربه در دنبالشم خیلی سخته اانگار همه دنیا داره باهام میجنگه که نشه چکار کنم تا حالا هزارتا پیشنهاد داشتم ولی هیچ کدوم نشد هر دفعه یه مانعی میاد سر راه میگید چکار کنم به خدا خیلی افسرده شدم

 65. احسان نوشته است:

  خانم هلن گرامی! باید ببینی در طی این سه سال چقدر به دانشت اضافه کردی. پیشنهاد می کنم در شغلی مرتبط دوره های حرفه ای خوبی ببینید و همزمان براشون درخواست شغل بدید.

 66. مصطفی نوشته است:

  من امروز مصاحبه دارم اگه مطالبت به کارم اومد که دعات میکنم اگر نه عمه که داری؟

 67. zareifar نوشته است:

  عالی بود من فردا مصاحبه دارم مرسی…..

 68. zareifar نوشته است:

  هلن جان من برات دعا میکنم به امید خدا شغل مورد علاقتون رو پیدا میکنی مطمئن باشین…

 69. ناصر نوشته است:

  ممنون ازهمتون.من بعدعيد ازمون استخدامي دارم اگه انشاا… قبول بشم بعد مصاحبه.فقط معدلم يه خورده کمه نميدونم چيکارکنم ترم اخر هم هستم

 70. xYz نوشته است:

  من میگم:
  شنبه روز بدی بود
  روز بی حوصلگی، وقته خوبی که میشد غزل تازه بگی
  ظهر یکشنبه ی من جدول نیمه تموم همه خونه هاش سیاه
  روی خونه جغد شوم
  صفحه ی کهنه ی یادداشت های من
  گفت دوشنبه روز میلاد منه
  اما شعر تو میگه که چشم من تو نخه ابره که بارون بزنه .
  آخ اگه بارون بزنه، آخ اگه بارون بزنه
  غروب سه شنبه خاکستری بود
  همه انگار نوک کوه رفته بودن
  به خودم هی زدم از اینجا برو
  اما موش خورده شناسنامه ی من
  عصر چارشنبه من ،هه،عصرخوش بختیه ما
  فصل گندیدن من فصل جون سختیه ی ما
  روز پنشنبه اومد مثه سقاهکه پیر رو نوکش ی چیکه آب گفت به من بگیر بگیر
  جمعه حرف تازه ای برام نداشت هرچه بود بیشتر از اینها گفته بود

 71. محمد نوشته است:

  با سلام خدمت همه دوستان
  من 30 سالمه و حدودا نزدیک 11 سالی هست که سابقه کار دارم.. تو شرکت های مختلفی کار کردم حدودا 7 جای مختلف .. تمام وقت و پاره وقت بصورت موازی ، همین الان دو جا همزمان کار میکنم و همچنان رزومه هم میفرستم!… توانایی های خوبی دارم و فقط واسه کارایی رزومه میدم که حس میکنم عرضه خوبی توشون دارم.. همیشه تو محیط های کاریم مورد توجه ویژه کارفرماهام بودم.. جاهای زیادی واسه مصاحبه رفتم .. قدرت فوق العاده ای در صحبت کردن و مدیریت مصاحبه دارم اما …
  من همیشه عاشق کار کردن تو سفارت خونه ها بودم و تا الان برام فرصتش پیش نیومده بود یعنی ی بار پارسال پیش اومده بود که الکی الکی از دستش دادم یعنی اصن نتونستم برم واس مصاحبه!
  الان دو تا مصاحبه تو دو تا سفارت تو هفته ی بعد دارم و بشدت دچار استرس شدم .. هر چی تو نت میگردم مطلب دقیقی از تجربه مصاحبه سفارت پیدا نکردم هنوز… اینا رو گفتم تا شاید استرسم کم بشه .. لطفا برام دعا کنین..ممنون از وبلاگ

 72. حامد نوشته است:

  من فردا مصاحبه دارم و شدیدا استرس!اگه این بار رد بشم چهارمین مصاحبه که رد میشم …
  دوستان دعا کنید!

 73. محمدحسن نوشته است:

  با سلام
  منم از اوایل اردیبهشت هست که برا کار جاهای مختلف رفتم مصاحبه
  برا کار اداری و غیره
  شرکت عمران آبادان بستان ایران- طرح امروز- بیمه پاسارگارد- رستوران های بوف- موسسه رسایش- دانشگاه جامع علمی کاربردی بازرگانی- شرکت سامع پاد نوین- رادین راهبرد سیستم- ماهان- کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار- موسسه مطالاعات و پژوهش های اقتصادی و مدیریتی-
  البته خسته نشدم از رفتن برا مصاحبه ..
  جالب بود برام خیلی جاها…

 74. پری نوشته است:

  کاش این مقاله رو زودتر خونده بودم.سوالای اخرین مصاحبه ام دقیقا عین این سوالا بود و یه سری سوالات اضافه تر …مدیر منو به شدت به چالش کشید و منم دست و پامو گم کردم متاسفانه.بگذریم که چقدر افسردگی گرفتم بخاطرش.یه شغل خوب رو از دست دادم

  حالا فردا یه مصاحبه دیگه دارم.ولی ازین ناراحتم که خیلی دیر بهم خبر دادند.ساعت ۷ شب!!!! و برا فردا ده صبح باید اماده باشم
  راستش من دوساله که از فارغ التحصیلیم میگذره برا همینخیلی چیزارو فراموش کردم. از طرفی چون فارغ التحصیل از دانشگاههای برتر ایرانم وقتی رزوممو میبینن انتظارشون بالا میره.مثلا گاهی شده سوالی پرسیدن حضور ذهن نداشتم بعد میگفتن تو ک از دانشگاه فلان فارغ شدی چرا بلد نیستی.این بیشتر عصبیم میکنه.
  متاسفانه قدرت بیان ندارم و همیشه کمتر از اون چیزی که واقعا هستم خودمو نشون میدم 🙁
  خدایا کمکم کن.از بیکاری افسردگی گرفتم

  اقا حامد براتون ارزوی موفقیت دارم.انشالله که موفق میشی و خبر خوب رو میای اینجا مینؤیسی

 75. محسن نوشته است:

  همه مصاحبه ها الکیه از قبل طرف مشخص شده فقط برای روند اداریشه که مصاحبه میکنند

 76. سارا نوشته است:

  به نظر من بیشتر سواد و یا هر چیز دیگه ای ظاهر مهمه و بس

 77. حسین نوشته است:

  اصلا هم اینطور نیست

 78. مصطفی نوشته است:

  خیلی خوب بود دستتون دردد نکنه بازم از این اطلاعات برامون بزارین لطفاالتماس دعا

 79. پری نوشته است:

  من هر بار مصاحبه دارم میام این سایت رو میخونم و جواباش رو توی ذهنم مرور میکنم. چون اکثر سوالاتی که میشه شبیه همینه
  ممنونم.کاش بازم یه سری جواب برامون میزاشتین.
  سپاس فراوان

 80. آرزو نوشته است:

  سلام بچها
  هفته بعد باید واسه آزمون مهمانداری ماهان برم خیلی استرس دارم و نمیدونم چه سوالایی قراره بیاد فقط در همین حد میدونم که سوالات آزمون شامل زبان و معارف و ادبیات و هوش و … میشه !!
  تو هر سایتی که دنبال مجموعه نمونه سوالات میگردم نیس جدا از آزمون که اگر قبول شم ، مصاحبه اش! میگن یه مرحله اش سوالات رو بصورت انگلیسی میپرسن و من باید جواب بدم
  کسی میدونه چه سوالایی میپرسن؟
  اگه کسی آشنایی داره یا اطلاعی داره حتما بهم بگه
  خییییلللللیییی ممنون
  🙂

 81. عسل نوشته است:

  سلام آرزو جون…اگه میشه شما که رفتید مارو هم راهنمایی کنید…من هم شرکت کردم….

 82. بتول نوشته است:

  سلام
  بچه ها من میخوام برم برا اداره ورزش و جوانان مصاحبه بدم لطفا اگه کسی میدونه چ سوالاتی میپرسن حتما به منم اطلاع بدن.ممنون میشم

 83. پیمان نوشته است:

  سلام تشکر.من رفتم مصاحبه دادم تو خمین مایه ها ازم پرسیدن خوب واب دادم.تشکررررر

 84. امید نوشته است:

  چقدر آ شنایی در مورد علم الکترونیک داری و خلاصه گفت تا آخر هفته خبرت میکنم دیگه خبری نشد

 85. ﻓﺎﻧﻮﺱ نوشته است:

  ﺳﻼﻡ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﻣﻦ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺩاﺭﻡ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﻪ ﻣﻴﺨﻮاﻡ ﺑﺮﻡ ﺗﻮ اﻣﻮﺯﺷﮕﺎﻩ ﺯﺑﺎﻥ ﻛﺎﺭ ﻛﻨﻢ ﺑﺨﺶ اﺩاﺭﻱ ﺑﻨﻆﺮ ﺷﻤﺎ ﺳﻮاﻻﻱ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ اﻭﻧﺠﺎﻫﻢ ﻣﻤﻜﻨﻪ ﺳﺨﺖ ﺑﺎﺷﻪ ﺗﺎﺯﻩ ﻣﻦ ﺗﺎﺣﺎﻻ ﻛﺎﺭ ﻧﻜﺮﺩﻡ ﻭاﻳﻦ اﻭﻟﻴﻦ ﺑﺎﺭ و اﻭﻟﻴﻦ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺑﻨﻆﺮﺗﻮﻥ اﻭﻝ ﭼﻴﺎﺭﻭ ﻳﺎﺩ ﺑﮕﻴﺮﻡ ﻛﻪ ﻣﻴﭙﺮﺳﻦ

 86. سودی نوشته است:

  سلام ، منم فردا مصاحبه دارم 7 سالی هست دانشگاهمو تموم کردم 6 سالی هم هست سابقه کار دارم مصاحبه شرکت فن آوران فابیر برای قسمت مدیریتی یا دستیار مدیریت به نظرتون سوال تخصصی چی میپرسن که جواب بدم استرس دارم لطفا جواب بدین

 87. علی نوشته است:

  سلام تو افغانستان که تا پارتی(معرف) نداشتی باشی اصلا به هیچ جا کار نمیدن بت یا پول باید داشته باشی که اون پست رو بخری یکی از دوستام 120هزار روپیه داد تا گماشته شد. مطالب خوبی بود یه مصاحبه رو خراب کردم و چند روز دیگه یه مصاحبه ای دارم تو یه شرکت مخابراتی بنام افغان بیسیم … درمورد بخش فروشات چه سوالاتی در مصاحبه ممکنه بپرسن؟ استرس هم خیلی دارم دعا کنین دوستان عزیز.

 88. سارا نوشته است:

  ممنونم ازتون.من فردا مصاحبه دارم.اولین مصاحبمه.الان که یه چیزایی گیرم اومده با اعتماد به نفس بیشتری میرم سر جلسه مصاحبه.تشکر

 89. فرهاد نوشته است:

  سلام بسیار عالی دقیقا سوالاتی بود که از بنده شد به لطف خدا وشما دوست عزیز استخدام شدم
  خیلی ممنون

 90. سلمان نوشته است:

  سلام به دوستان عزیز-امیدوارم همه دوستان توی مصاحبه ها حداکثر کارایی رو داشته باشن و همه به شغل مورد نظر خودشون برسن-
  دوستان عزیز منم توی یه جای حساس قراره وارد بشم-مطالب بسیاری یرا مصاحبه خوندم -اگه کسی نظر و ایده جدید و خوبی یا تجربه ای داره بفرسته توی تلگرام استفاده بکنیم.با تشکر.9175888377
  امیدوارم همه آرزوهاشون برآورده بشه-

 91. Zainab نوشته است:

  حالا یه نفر با هزارسختی و طی مراحل سخت استخدام شد سوال من اینکه من بدونم پمپ بنزین شهرم کجاهاست یا مسجد محل خونم کجاست یا نماز جمعه میرم یانه ،چ ربطی ب نحوه عملکرد من وشما در کارمون داره ،شما میبینید دراداره سر وقت نماز، کارمند یک ساعت رفته نماز ارباب رجوع دم در مثل بدبختا منتظر،مگه نه اینکه عبادت ب جز خدمت خلق نیست ،ده دقیقه نماز خوندی برو سرکارت واسه دیگران.هم ارزش قایل شو ،متاسفانه ن وجدان.کاری و نه تعهد کاری در مصاحبه ها سنجیده نمیشه ،همینطور پشتکار افراد ،میشه با یه سری سوالات و تست های روانشناسی میزان تعهد ،پشتکار،چالشی بودن واجتماعی بودن ،نوآوربودن را سنجید اینها مهمند ،نه اینکه طرف رو بررسی کنیم ببینیم …… ،بعدم طرف اختلاس کردم کرد ،عدم مدیریت ،عدم ارزیابی معیارها وعملکردها تو جامعه ما همیشه درهمه ابعاد دیده میشه

 92. مهدی نوشته است:

  با سپاس بیکران بنده کارفرمای یک مجموعه کوچک هستم و از این مطالب نهایت بهره را بردم و در غالب یک کارمند یا کارگر هم برایم اموزنده بود

 93. فرشته نوشته است:

  سلام به همه ی دوستان. منم فردا عصر مصاحبه دارم واسه یه شرکت بازرگانی. اولین بارمه واسه مصاحبه میرم. یکم استرس دارم. نگرانم که چون بار اولمه بخاطر استرس نتونم خودمو اونجوری که هستم نشون بدم. واسم دعا کنید. ممنونم از وبلاگتون

 94. مینا نوشته است:

  سلام جووووون مادرتون توروخدا جواب بدین من دارم لیسانس زبان میگیرم، فروشگاه شهر کتاب فردا گفته بیا مصاحبه حضوری، یعنی چی اخه شهر کتاب دیگه چی میپرسه توروخدا جوااااااااااااااابببب

 95. مهران نوشته است:

  با لیسانس زبان داری میری فروشگاه شهر کتاب تازه مصاحبه هم میخای بدی؟؟؟

 96. فاطمه نوشته است:

  خوب همه جا یه مصاحبه حضوری دارن ، ندیده که نمیشه بگن بیا کار کن ، تو فروشگاه ها هم بیشتر فن بیان مورد توجهشونه ، نگرانی نداره!!!

 97. رضوان نوشته است:

  سلام دوستان .من فردا قراره برم یه مصاحبه ی طرح رشتم توی یکی از معاونتای دانشگاه .1 ماهه فارغ التحصیل شدم از یکی از دانشگاهای خوب دولتی تهران.من رشتم نصفش کامپیوتره نصفش مساعل پزشکی .اما ب عنوان کارشناس کامپیوتر میخام برم .ما تئوری بیشتر خوندیم و چون توی محیط کار نرفتم هنو عملی کار نکردم . ب نظرتون چ کار کنم میترسم. راستی سوالای احکام هم میپرسن؟

 98. علیرصا نوشته است:

  واقعا کاربرد داشت من رفتم مصاحبه و تمام این سوالات به کارم اومد خیلی ممنونم

 99. علی نوشته است:

  سلام من ازم تست مروفین گرفتن و24ساعت قبلش2سی سی شربت متادون خورده بودم آیاجواب آزمایشم مثبت میشه یااینکه اثرش ازبین رفته یااینکه آزمایش متادون بامروفین فرق داره

 100. سارا نوشته است:

  مطالبتون خیلی مفید بود منم چند روز دیگه باید برم مصاحبه انشالله قبول شم این بیکاری ده ساله تموم شه. التماس دعا

 101. fatemeh نوشته است:

  سلام.من معدلم 13.90هست.. تمام آزمون های استخدامی معدل بالای 14میخوان.متاسفانه این امید رو ازدست دادم.شرکت های خصوصی هم امنیت روانی برای یک دختر جوان رو ندارن.یا حقوق کم میدن.برام دعا کنید یه کار شرافتمندانه با حقوق مناسب استخدام شم.

 102. محمد نوشته است:

  آخه 13.90 هم شد معدل
  برو از اول درس بخون

 103. omid نوشته است:

  سلام اصلن نگران نباش.پارتی فقد و فقد/نه معدل/نه شانس/نه دانشگاهت/فقد پااااااااااااااااااااااااااااااارتی

 104. فاطمه نوشته است:

  مطلبتون عالی بود من رفته بودم مصاحبه شرکت مپنا اکثر این سوالارو پرسیدن ،یه تست عملی هم ازم گرفتن، فردا دوباره باید برم برای مصاحبه مرحله دوم دعام کنید