حقایقی شگفت انگیز و جالب در مورد خواب دیدن

آیا تابحال خواب خود را فراموش کرده اید؟ آیا دچار بختک شده اید؟ خوابهای رنگی چطور آیا تا بحال دیده اید؟ در این پست 10 موضوع جالب در مورد خواب دیدن را عنوان نموده ام.

1 – خواب دیدن افراد نابینا

خواب دیدن نابینایان

خواب دیدن نابینایان

کسانی که بعد از تولد نابینا می شوند می توانند تصاویر را در خواب ببینند. افرادی که نابینا به دنیا می آیند نمی توانند در خواب تصاویر را ببینند، اما نابینایان خوابهایی به شفافی افراد بینا دارند، که البته شامل حواس پنج گانه دیگر مثل شنوایی، چشایی، بویایی، لامسه و حتی عواطف حسی است. تصور کردن این امر برای انسانهای بینا مشکل است اما احتیاج بدن به خوابیدن به قدری زیاد است که  می تواند به طور مجازی تمامی موقعیت های فیزیکی را تا مرحله به وقوع پیوستن آن به کار گیرد.

2 – 90% خوابها فراموش می شوند

فراموش کردن خواب

فراموش کردن خواب

نیمی از رویاها در همان 5 دقیقه اول پس از برخاستن از خواب و 90% آنها پس از 10 دقیقه فراموش می شوند. یک روز صبح، شاعری معروف به نام ساموئل تیلور کلریج با یک رویای خیلی عجیب و غریب ( بر اثر استعمال مواد مخدر) بیدار شد. کاغذ و قلم را برداشت تا هرچه در خواب دیده بود را یادداشت کند. این اثر “کوبلا خان” تبدیل به یکی از اشعار معروف انگلیسی شد. شعر او در بیت پنجاه و چهارم به وسیله ی فردی از شهر پارلاک قطع شد. کلریج قصد داشت شعرش را ادامه دهد ولی نتوانست بقیه خوابش را به یاد بیاورد، این اثر هیچ وقت کامل نشد.

در شهر زانادا ، به فرمان کوبلا خان
منزلگاهی باشکوه و مجلل ساخته شد
جایی که رودخانه ی مقدس آلف
در میان مغاکهای بی حد و مرز
از انسان تا دریاهای بی افق
جریان داشت.

یک  مورد عجیب و غریب دیگر داستانی برخاسته از خواب به نام “دکتر جکیل و آقای هایدویلست” اثر رودبرت لوییس استیونسون بود. داستان ماری شلی فرانکشتاین نیز زاییده ی خیالی یک رویاست.

3 – همه ی مردم خواب می بینند

همه خواب می بینند

همه خواب می بینند

تمامی افراد (به جز مواردی از بیماری های شدید روانی) خواب می بینند. اما زنها و مردها رویاها و عکس العمل های  متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. مردها تمایل دارند درباره ی سایر هم جنسان خود خواب ببینند در حالی که زنان در خوابهایشان به طور مساوی دیگر زنان و مردان را می بینند. بعلاوه هم زنان و هم مردان واکنشهای مربوط  به روابط فیزیکی جنسی را در خوابهایشان بدون توجه به اینکه خوابهایشان واقعی نیست، تجربه می کنند. مردها بیشتر نعوظ و زنها افزایش خونریزی ماهانه را در خوابهایشان تجربه می کنند.

4 – خواب دیدن از بروز جنون جلوگیری می کند

خواب دیدن از جنون جلوگیری می کند

خواب دیدن از جنون جلوگیری می کند

در آزمایش جدیدی که درباره ی خواب بر روی تعدادی دانشجو انجام گرفت، مشاهده شد دانشجویانی را که در لحظه شروع خواب دیدن بیدار کردند (بعد از بیدار کردن به آنها اجازه داده شد که 8 ساعت دیگر بخوابند) همگی دارای عدم تمرکز حواس، زودرنجی و کج خلقی، توهم و حتی بعد از 3 روزنشانگر علائمی از جنون بودند. در نهایت وقتی به آنها اجازه داده شد که چرتی بزنند، ذهن آنها زمان از دست رفته را ترمیم کرد و سطح کارایی خواب آنها را افزایش داد.

5 – فقط شناخته شده ها  به خواب ما می آیند

آنچه را که می دانیم در خواب می بینیم

آنچه را که می دانیم در خواب می بینیم

رویا ها مکرراً از نقش بازی کردن افراد غریبه پر می شود. ذهن ما چهره ی افراد غریبه را در عالم رویا نمی سازد بلکه آن چهره های افراد حقیقی هستند که ما در طول زندگی دیده ایم ولی آنها را به خاطر نمی آوریم یا نمی شناسیم . برای مثال شیطان خون آشامی که در آخرین خوابتان دیده اید ممکن است شخصی بوده باشد که وقتی بچه بودید شما را کتک زده و یا با پدر شما بحث و مشاجره کرده است!همه ی ما در طول زندگی چهرۀ صدها هزار نفر را دیده ایم، بنابرین ذهن ما منبع بی پایان شخصیت هایی است که هنگام خواب دیده می شوند.

پیشنهاد : در صورتیکه از خواندن این مطلب و یا سایر مطالب استفاده برده اید، می توانید با عضویت در فید (خوراک)  پورعلی.نت و یا اشتراک ایمیلی، آخرین مطالب اضافه شده به پورعلی.نت را در ایمیل و یا فیدخوان خود داشته باشید. اگر هم نمی دانید فید چیست اینجا را کلیک کنید.

6 – همه افراد خوابهای رنگی نمی بینند

خوابهای رنگی و سیاه و سفید!

خوابهای رنگی و سیاه و سفید!

12% افراد بینا فقط خوابهای سیاه وسفید و بقیه افراد تمامی رنگها را در خوابهایشان می بینند. مردم موضوعات مشترکی را در رویاهایشان می بینند. مثل موقعیتهای مربوط به مدرسه، تعقیب شدن، درجا دویدن، تجربیات جنسی، سقوط کردن، دیر رسیدن، دیدن مرگ کسی که زنده است، پرواز کردن، مردود شدن در امتحان و یا تصادف با اتومبیل. علت اینکه چرا به افرادی که خوابهای مربوط به درگیری و ناآرامی و مرگ را رنگی می بینند، فشارها و ضربه های روانی بیشتری وارد می شود، هنوز ناشناخته است.

7 – خوابها آنچه که می بینیم نیستند

رویاهای غیر واقعی

رویاهای غیر واقعی

اگر شما درباره ی چیز خاصی خواب می بینید، الزاماً همیشه آن چیزی نیست که در تصویر می بینید. خوابها با زبانی بسیار سمبلیک با آدمی سخن می گویند. ذهن نیمه هوشیار شما می کوشد تا رویاهایتان را با اشیاء مشابه آن مقایسه و تلفیق کند.
مثل سرودن یک شعر و استفاده از آرایه ی تشبیه :

– مورچه ها مثل ماشینی که هیچ وقفه ای ندارد کار می کردند.

ولی شما هیچ وقت چیزی را با خودش مقایسه نمی کنید. به طور مثال هرگز نمی گوییم: آن غروب زیبا مثل غروبی زیبا بود. بنابرین ذهن شما ممکن است از هرسمبلی برای هر شیء استفاده کند ولی کمتر اتفاق افتاده که خود شیء سمبل خودش باشد.

8 – ترک کنندگان دخانیات رویاهای واضحتری می بینند

رویای ترک کنندگان سیگار

رویای ترک کنندگان سیگار

کسانی که برای مدت طولانی سیگار می کشیدند و اکنون آن را ترک کرده اند، رویاهای شفاف تر و پاک تری نسبت به گذشته می بینند. طبق تحقیقات مجله روانشناسی ناهنجاری: در میان 293 ترک کننده که 1 تا 4 هفته از دوره ترک  آنها گذشته، 33% آنها حداقل 1 بار خوابهایی مربوط به استعمال دخانیات را دیده اند. در بیشتر این خوابها، این افراد خودشان را در حال مصرف می دیدند و احساسات بسیار شدید منفی مثل، وحشت و اضطراب و گناه به آنها دست می داد.همچنین 97% ترک کنندگان تنباکو در مدت استعمال این خوابها را نمی دیده اند و عمدتاً فقط در دوران ترک مواد این خوابها دیده می شده است.این خوابها شفاف تر از خوابهای معمول بوده و مهمترین علامت مشترک ترک تنباکو گزارش شده است.

9 – محرکات بیرونی به رویاها حمله می کنند

ایجاد اختلال در خواب دیدن

ایجاد اختلال در خواب دیدن

خیلی از ما فرایندی به نام تداخل خواب را تجربه کرده ایم. مثلاً هنگامی که صدایی را بیرون از عالم خواب شنیده ایم، به نحوی با خواب ما تداخل پیدا کرده است. مثالی مشابه این است که وقتی شما به صورت فیزیکی و در واقعیت تشنه هستید  ذهن شما این احساس را با خوابتان تلفیق می کند. سپس به صورت مداوم پارچ های بزرگ آب را می نوشید و خود را سیراب می کنید، دقایقی بعد دوباره تشنه می شوید و آب می نوشید، تشنه می شوید … آب می نوشید … و این چرخه تا وقتی بیدار می شوید تکرار می شود تا اینکه در عالم واقعیت آب بنوشید. نقاشی مشهور بالا اثرسالوادور دالی این زمینه (پرواز یک زنبور پیرامون یک انار، لحظه ای قبل از بیداری) را به تصویر می کشد.

10 – طی خواب بدن فلج می شود

فلج در خواب (بختک)

فلج در خواب (بختک)

می خواهید باور کنید یا نه، بدن شما در حقیقت هنگام خواب فلج می شود. به نظر می رسد این اتفاق از حرکت ناخواسته ی بدن و به نمایش گذاشتن رویاها جلوگیری می کند. بر اساس مقاله ی خواب در ویکی پدیا : غدد شروع به ترشح کردن هورمونی می کنند که به القای خواب کمک می کند،  نورونها سیگنالهایی را به نخاع می فرستند که  که باعث آرامش بدن می شود و کمی بعد بدن بی حس و فلج می شود.

بیشتر بدانید :
– وقتی خروپف می کنید، نمی توانید خواب ببینید.
– کودکان نوپا تا وقتی به سن 3 سالگی برسند درباره ی خودشان خواب نمی بینند . آنها عموماً در همان سن تا 7 یا 8 سالگی شان کابوسهای بیشتری نسبت به بزرگسالان می بینند.
– اگر شما را به طور ناگهانی از خوابی کوتاه بیدار کنند، رویاهای واضح تری را نسبت به وقتی که تمام شب را خوابیده اید به یاد می آورید.

پانویس :

این هم مطلبی جالب در مورد خواب دیدن یک چهرۀ مشخص توسط میلیونها نفر : چرا هزاران نفر خواب این مرد را می بینند؟
این پست هم در مورد کابوسهای رایج و تعابیر آنهاست.

منبع : listverse.com

 1. هستی نوشته است:

  ممنون واقعا جالبه

 2. مهرداد نوشته است:

  همش جالب بود آخریش جالبتر ! ممنون

 3. احمد نوشته است:

  چیزی درباره رویای صادقه ننوشتید؟

 4. ناشناس نوشته است:

  با تشکر خیلی جالب بود ممنون ازش تو وبم استفاده کردم

  به ما هم سر بزن واسه تبادل بنر یا لوگو یا بنر هم موافقم

  منتظرم
  http://www.p30planet.ir

 5. مهدی رادی نوشته است:

  بسیار جالب بود انصافاً
  ولی من خوابم اکثراً آبی رنگ….
  خواب خیلی پیچیده هست و جای زیادی هست که در مورد اون توضیح داد
  تنکس وری ماچ و بوس

 6. صمیم نوشته است:

  سلام
  من خیلی درباره روانشناسی نمی دونم. اما این ها خیلی شبیه عقاید فروید درباره خواب هست. در صورتی که فکر می کنم دنیای امروز و به خصوص فرهنگ عرفانی ما جنبه های روحانی و ماورایی تری نیز به خواب داده. بدون شک اگر خودتون تجربه نکردید درباره خواب هایی که تعبیر شدن، آینده رو نشون دادن یا واقعیتی رو فاش کردن از بقیه زیاد شنیدید.

 7. تینا نوشته است:

  من هنوز نخوندم نمی دونم خوب است یا نه امیدوارم که خوب باشد

 8. مریمی نوشته است:

  سلام
  نوشته بودید که آدم خواب شخصیتهایی رو میبینه که بلا دیده اما من یه بار توی خواب یه زیارتگاهی رفتم که مربوط به حضرت علی بود هیچوقت ندیده بودمش اما یه روز توی تلوزیون بعد اینکه عراق آزاد شد و فیلمهای زیادی از اماکن متبرکه اونجا در تلوزیون نشون میدادن اونجا رودیدم که میگفتن یکی از جاهای مقدسه مثل راس الحسین که قبر امام حسین نیست اما بخاطر اینکه سر حضرت اونجا بوده متبرک میدونند.

 9. علی نوشته است:

  من تا به حال چند خواب دیدم که عینا و یا تقریبا اتفاق افتاده اما هیچ کدام عینن خودش نبوده بلکه تعبیرش اتفاق افتاده و3 تا از خوابهام به مرگ-تصادف-و دعوا تعبیر و اتفاق افتاد حتی خواب کسی رو دیدم و او بر اثر حادسه مرد که من اصلن ندیدهبودمش اما خون اون فرد رو روی صورت خلش دیدم…….
  چرا بعضی ها خوابهایی می بینند که تعبییرمیشه و اینقدر واضح اتفاق میوفته…برام ارسال کنید
  مرسی

 10. مریم نوشته است:

  سلام
  من حدود یک ساله یه خوابی میبینم که در حین خوابم گریه میکنم البته آروم
  واقا میخوام بدونم این خوابم چیه از بچگیم شروع شده همه جا صخره قرمزه که مواد مذاب ازش درمیاد…..بعدش هم یه دخترکه شبیه خودمه طرف راس ایستاده من از اونجا رد میشم میگه سلام ولی من جوابشو نمیدم…دونفر هم از اون طرف دارن دعوا میکنن که سخره ای میوفته روشون…
  انقدر این خوابم طبیعیه که وقتی از خوابم پا میشدم به خواهرم میگفتم اون دختره شبیه من اون طرفه ینی پشتمه وتا10ویا15 دقیقه میترسیدم به پشتم نگاه کنم…

 11. سمن نوشته است:

  نظر من اینه که شما توی بچگی صحنه ای رو به یاد دارین که به طور کامل از آگاهی نداریم و فقط متوجه اون شدیم و بعد یه مدت این به صورت ناخودآگاه توی ذهن شما نقش بسته و شما تا اونو نفهمین چیه دست برنمیدارین این اتفاق واسه من افتاده که همش توی خواب حین راه رفتن زمین میشکست و من اینو از بچگیم میدیدم ولی بعد اینکه پرسیدم گفتن توی بچگی لوله های زیر زمین خونه قبلیمون ترکیده بود و به خاطر همین کف خونه هم شکست من هم بچه بودم و توی ذهنم مونده بود و مثه کابوس بزرگی بود ولی بعد اینکه فهمیدم دیگه اینو ندیدم

 12. هستى نوشته است:

  سلام من يه مدته يه پسرو كه دوس دارم تو خواب ميبينم البته تو شرايط مختلف يكى دوبار اول كه خوابشو ديدم دوسش نداشتم نو خواب هم باهاش حرف ميزنم يه بار هم تو خواب بهم گفت كه دوسم داره وقتى هم كه از خواب بيدار ميشم ميبينم صبحه به نظر شما خواب من واقعيه و تعبير داره?لطفا نظراتون رو بنويسيد پيشا پيش از جواب هاتون ممنونم

 13. فاطمه... نوشته است:

  سلام خسته نباشید…من ی سوال داشممن هرموقع ک چشامو میبندم سریع خواب میبینم حتی اگه هوشیار باشم و صداهای اطرافمو بشنوم و متوجه باشم..جالب اینجاس وقتی چشام و میبندمو فک میکنم به یچیز دیگه انگار ی گوشه از مغزم داره فیلم میبینه…کاملا ی خواب متفاوت..ینی هم فک میکنم هم ی خواب دیگه میبینم..خودمم تعجب میکنم.بعضی اوقات فک میکنم ک شاید تخیلاتم خیلی فعال..اختلال خواب به هیچ وجه ندارم..خواب ترسناکم زیاد نمیبینم خیلی کم…بیشتر داستان…میشه بگید دلیلش چیه…یا مشکلی دارم یانه..

 14. محسن نوشته است:

  سلام
  من هم دقیقا وضعیت هایی مثل شما رو تجربه کردم,موقع خواب دیدن حس هوشیاری دارم و نسبت به وقایع اطرافم اگاهی دارم و حتی خیلی وقتها توی خواب کاملا آگاهم که دارم خواب میبینم …

 15. آرزو نوشته است:

  منم همیشه خوابام مثه فیلم می مونه..اغلب سقوط هواپیما.حمله زامبیا به شهر…جنگ….آتش سوزی.رعد وبرق..پرواز …گاهی خواب می بینم مجبورم می کنن که یک فیلم فوق ترسناک رو ببینم.گاهی تو خوابام سربازم و دارم می جنگم…بیشتر خوابام سیاه سفیدن متاسفانه ولی وقتی خواب رنگی می بینم بیشتر یادم می مونه چون همراهش حس اینکه واقعیته بیشتر میشه.یک شب خواب می دیدم دارم بر فراز آسمون پرواز می کنم در حالی که داره نم نم بارون میاد و زیز پام پراز جنگلای انبوه و سرسبز بود….هوا خیلی خوب بود و بارون صورتمو خیس می کرد.. اکثر خوابام درحال پروازم.

 16. علی نوشته است:

  کمتر فیلم و ماهواره و اخبار خصوصا بیست و سی ببین

 17. مجید نوشته است:

  من هر شب خواب میبینم ولی خوابهای عجیب غریب که مربوط به زمان و مکان و حتی شرایط یکسان نیست مثلا تو یک لحظه مکان و زمان و شرایط بکلی عوض میشه و وقتی بیدار میشم خودم تعجب میکنم که این خواب چطور بوده من حتی یه چرت 5 دقیقه ای هم بزنم خواب میبینم اصلا یه چیز عجیب غریب که نمیتونم درست تعریف کنم بخاطر همین توی گوگل سرچ کردم که علت واقعی اش رو بدونم

 18. ماه نوشته است:

  سلام مثلا من خواب ميبينم كه از يك نفر ميپرسم كه كدوم ماه به دنيا اومدى و مثلا اون نَفَر ميگه خرداد.و من وقتى كه. پاميشم و از اون فرد همين سوال تو خوابم رو ميپرسم فرد همون جواب رو ميده .. يعنى خواب من واقعى بوده.
  مثلا همين چند وقت پيش خواب ديدم كه خونه ى دوستم كجاست و واقعي بود .
  علتش چيه؟
  خواهشا پايه بديد

 19. رها نوشته است:

  خیلی عالی بود.‌واقعا از تون ممنونم، به خاطر این مطلب علمی.

 20. رها خواهر پسر شجاع نوشته است:

  من بعد از یه ضربه ی روحی خیلی بعد هر شب خواب میبینم…خواب هایی که هرگز در زمان بیداری به اونا فکر نکردم.واقعا دارم اذیت میشم…شاید باورتون نشه ولی تو خواب یه راز هایی از اطرافیانم فاش میشه که اصلا قابل درک نیست.ولی واقعا اون چیزایی که میبینم حقیقت داشتن…

 21. آدیشه نوشته است:

  سلام
  در خصوص مورد 6 فکر میکنم به دلیل اینکه فردی که خواب های رنگی میبینه در زمان خواب به حالت بیداری نزدیک تره به خاطر همین فشار روانی بیشتری بهش وارد میشه چون شما علم به این دارید که همه چیز رنگیه وقتی همه چیزو سیاه و سفید ببینید کمی آروم میشید
  البته این نظر شخصیمه
  ممنون بابت مطالبتون

 22. پیام نوشته است:

  سلام
  من میخوام از خواب استفاده کنم و اونو کنترل کنم و اینده رو ببینم حالا چه دید عرفانی دینی که میگه روح رو پر.از بدیم چه دیدی که میگه دیدن اینده در خواب حاصل بالا رفتن قدرت مغز در خواب و محاسبات و نتیجه گیری مغزه
  خیلی وقتا شده چیزی رو گم کردیم و خوابشو دیدیم و پیداش کردیم
  خیلی وقتا شده جواب مساله ی ریاضب رو تو خواب در اوردم و…
  میخوام کنترل کنم ذهنمو تو خواب چکار کنم؟

 23. نغمه نوشته است:

  سلام
  من حدودا دو سه ماهه که هرچند وقت یه بار ، نصفه شب که از خواب بیدار میشم یه چیزایی رو بالای سرم میبینم مثلا یه قاصدک بزرگ یا یدونه سفره ماهی که حرکت میکنه اونقدر بهم نزدیک میشه که بگیرمش ولی تا بهش دست میزنم ناپدید میشه. دو شب پیشم یه کلاه تولد بود تو اتاق واقعی میدمش اول دور بود بعد نزدیک شد تا خواستم بگیرمش ناپدید شد، دیشبم یه دوربین دراز دیدم انقد نزدیک شد که ترسیدم و جیغ کشیدم، این چیزایی که میبینم ترسناک نیست ولی عجیبه برام که با این که چشمام بازه این چیزا چیه که میبینم. دلیلش چیه! خواهشن اگه چیزی میدونین راهنماییم کنین.

 24. محمود نوشته است:

  سلام
  من توی خواب ناگهان میفهمم خوابم و در اونجا یک سری کارها رو آزادانه انجام میدم و خیلیم لذت میبرم مثلا چون میدونم خوابم یارو رو از ماشین خوشگلش پیاده میکنم خودم میشینم و لذت میبرم و خلاصه از این کارا… یه چند بارم سعی کردم بفهمم اونجا کجاست وچه سالیه ولی هر بار یه تاریخ عجیب و غریب بهم میدادن که وقتی بیدار میشدم برام هیچ مفهومی نداشت

 25. نام شما... نوشته است:

  منم اینجوریم
  مثلا خواب ترسناک میبینم تو خاب یهو ب خودم میگم خابه خیالم راحت میشه … ی جورایی میدونم خابه!!