دارونما یا Placebo، بازگشت سلامتی توسط قدرت تلقین

دارونما یا Placebo در واقع داروهایی هستند که اصلا خاصیت دارویی ندارند و فقط شکل قرص و دارو را قرض گرفته اند ولی بیمار بدون اینکه خود بداند، با مصرف آنها، اثر همان دارویی را که نام آن بر روی آن دارونما نوشته شده است را دریافت می کند.

دارونما

مثلا با خود تصور کنید یک بسته قرص ایبوپروفن کاملا شبیه بسته بندی های رایج در بازار دست شما باشد ولی داخل آن دارونما بوده و هیچ اثر دارویی نداشته باشد و حتی شاید داخل کپسولها شکر یا هر چیز دیگری باشد. شما هم در هنگام درد از آن استفاده می کنید و مطمئنید که این قرص (ایبوپروفن) حدود 8 ساعت درد شما را ساکت می کند. پس با مصرف این دارونما در واقع شما اثر همان قرص واقعی را دریافت کرده اید بدون اینکه آنرا مصرف کنید.

دارونماها در بهبودی افراد و بازگشت سلامتی در انواع بیماریها بسیار موثر است. این ادعای پزشکانی است که بیمارانی با دردهای کشنده داشته ولی در اثر این عامل، درد کمتری را احساس کرده اند.

محققان دریافتند باور اینکه یک درد می تواند درمان شود، بسیار موثر بوده و باعث می شود که از نظر فیزیکی نیز درد کمتری را در سیستم عصبی احساس کنیم. آنها معتقدند که این کشف می تواند اثرات بسیاری برای دردهای مزمن و شدید داشته باشد و این  خیال و تصور نیست.

گروهی از محققان (فالک ایپرت و همکارانش در مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ) تصمیم گرفتند که تحقیقی را بر روی اینکه آیا عوامل روانی و تلقینی واقعا می توانند بر دردهای فیزیکی تاثیر بگذارند انجام دهند. در یک آزمایش، آنها از حرارت برای اعمال درد در بازوی اشخاص داوطلب استفاده کرده و در مقابل به آنها گفتند که ما پمادی با درد بسیار زیاد ولی بدون عوارض به شما می زنیم.

سپس آنها از یک اسکنر برای مشاهده ی فعالیت دریافت کننده های درد در ستون فقرات استفاده کردند نتیجه این بود که در کسانی که تصور می کردند در حال دریافت دردهای کشنده هستند، فعالیت کمتری مشاهده گردید. در مقابل آنهایی که تصور می کردند داروی مسکنی را برای دردشان دریافت کرده اند (در حالی که فقط یک دارونما به آنها داده شده بود)، نشانه هایی از کاهش درد در قسمتی از ستون فقرات به نام تیغه ی پشتی از خود بروز دادند.

قرصهای قلابی تلقینیاین گروه تحقیقاتی می گویند: کاهش دردی که در قسمت ستون فقرات مشاهده شد، فقط به دلیل استفاده از دارونمایی بوده که به نام مسکن به آنها داده شده است.

این نتایج شواهد آشکاری بر تاثیر عوامل روحی روانی و همچنین تلقین، برروی مراحل اولیه ایجاد درد در دستگاه عصبی و همچنین بهبود بیماری هستند.

این گروه همچنین دریافتند که آزمایش آنها از لحاظ بالینی بسیار با ارزش است زیرا راههای جدیدی را برای تشخیص محل ایجاد دردهای متفاوت و جدید، حتی دردهای مزمن، کشف کردند.

دارونماها که در واقع داروهایی قلابی هستند، در تحقیقات پزشکی برای آزمایش درمان های جدید، موثر واقع شده اند و به محققان این امکان را می دهند تا عملکرد واقعی داروها و درمان ها را باهم مقایسه کنند. البته طی بررسی که من انجام دادم در ایران، بسیار نادر بوده و بسیاری از داروخانه ها از وجود چنین چیزی بی اطلاع بودند.

ضمنا یافته های این گروه در مجله ی Science منتشر شده است.

منبع

 1. مهسا نوشته است:

  من حدود 1ساله که به خودم تلقین می کنم که نمیتونم درس بخونم و هر کتابی رو که باز میکنم نا خواسته استرس و تنگی نفس شدیدی بهم دست میده.راه حل چیه؟؟

 2. مخاطب ساده نوشته است:

  این مورد بیشتر از اونکه موردی جسمی باشه، موردی مربوط به ذهنیات شماست، نه مربوط به تفکر یا قدرت تحلیل بلکه ذهنیات، علت اصلی هم اونه که شما به صورت ناخودآکاه برای ذهنیات خودتون وقت بیشتری می گذارید (همیشه به اونها فکر می کنید) و برای تفکر و تحلیل های عمیق یا علمی خود ارزش قائل نیستید. برای غلبه بر این حالت (این بیماری نیست یک حالت ذهنی است) فقط کافیه که شما به صورت ازمایشی با ثبت زمان هایی که به کاری جدی می پردازید، از این حالت بیرون بیایید، شما به صورت ناخودآگاه به این حالت ها وارد میشید و در اونها می مونید، فقط ثبت کنید و ببینید که زمان این حالت ها رو کم کم میشه تقلیل داد، هر چه که در ذهن شما می گذره همون بازنمود پیدا می کنه، در عین حال ناگفته نمونه که همیشه کاری رو که در نظر دارید انجام بدین انجام بدین تا دیالکتیک درونی شما راه بیفته و از این حالت بیرون بیایید

 3. شرکت ماهان دارو نوشته است:

  بانک جامع اطلاعات دارویی

 4. پریسا نوشته است:

  سلام من میتونم این جور قرصا رو خودم مصرف کنم؟ چون میگن ذهن نمیتونه بین واقعیت و تخیل فرق قایل بشه
  لطفا به ایمیلم جواب بدید یا به وبلاگم

 5. هستی نوشته است:

  سلام ببخشید من امروز یه برنامه ای در موردش دیدم و تصمیم گرفتم برای شنواره ی خوارزمی این رو انتخاب کنم.نظر شما چیه//؟لطفا ایمی کنید