نظریه جدید: چرا و چه وقت گریه می کنیم؟

وقتی که احساسی همچون غم یا شادی مفرط داریم، اشکهایمان ناخودآگاه جاری می شود، اما این اشکها چرا و به چه هدفی جاری می شوند؟

یکی از دانشمندان و پژوهشگران زیست شناسی تکاملی در دانشگاه تل آویو اسرائیل به نام ارن هاسن، نظریه ی جدیدی در مورد ایجاد اشک و گریه کردن، ارائه کرده است. وی عنوان می کند : “اشکها می توانند به عنوان علائمی جهت نشان دادن اینکه قدرت تحمل فرد پایین آمده، عمل کنند.”

ارن هاسن چنین می گوید “گریه کردن یکی از بزرگترین رفتارهاییست که افکار شما را نمایان می کند. تحلیل ها و بررسی های وی نشان می دهد که اشکها همزمان با تیره کردن بینائی، میزان تحمل و عملکردهای وابسته را کاهش می دهند. برای مثال تسلیم شدن، گریه برای درخواست کمک، و حتی در ابراز وابستگی متقابل.

اشکهایی که از روی احساسات جاری شوند تنها منحصر به انسان هستند. در گذشته، محققان می پنداشتند که گریه کردن مواد شیمیایی استرس زا را از بدن دور کرده یا احساس آرامش به انسان دست می دهد و همچنین باعث می شود نوزادان و کودکان مشکلات سلامتی خود را از این طریق بروز دهند.

گریه

اخیرا پروفسور هاسن متذکر شده است که وقتی اشکها بینائی را تیره می کنند، می توانند از بروز رفتارهای خشونت آمیز جلوگیری کنند. به عنوان مثال: اشکها آسیب پذیری فرد را نشان می دهند، یک استراتژی که دیگران را از لحاظ احساسی نسبت به شما صمیمی تر می کند.

پروفسور هاسن به اضافه می نماید “بوسیله گریه کردن و بویژه جاری شدن اشک می توان روابط شخصی را ساخت یا قوی تر نمود. برای مثال: شما می توانید نشان دهید که در برابر یک مهاجم تسلیم هستید بنابراین به طور بالقوه رحم و عطوفت را در یک فرد ظالم ایجاد می کنید یا می توانید از دیگران همدردی را جذب کرده یا شاید بتوانید مساعدت و یاری آنها را طلب کنید.

همچنین پروفسور هاسن معتقد است به وسیله بروز اشکهایتان در مقابل دیگران می توانید ابراز متقابلی از مقاومت های کاهش یافته داشته باشید و این بدین معنیست که با داشتن احساسات مشترک، از لحاظ عاطفی به یکدیگر پیوند خورده و صمیمیت خود را نشان دهید که این شیوه فقط مختص انسانهاست”.

البته پروفسور هاسن افزوده است که اثر این رفتار تکاملی همیشه بستگی به فردی دارد که هنگام گریه کردن در کنار شماست و معمولاً در مکان هایی مانند کار که باید به دور از احساسات بود، مؤثر نخواهد بود.

پروفسور هاسن تحقیقات خود را در مجله Evolutionary Psychology به تفصیل شرح داده است.

منبع

 1. حسين نوشته است:

  راستيتش بچه ها كساني هستند كه بي دليل و بيخود و براي هرچيزي گريه ميكنن؟

  مطلبت عالي بود… .

 2. وبلاگچی نوشته است:

  بسیار عالی.استفاده کردم

 3. نام شما... نوشته است:

  salam.man kolan ashkam dame mashkame.azin mozoo narahatam.ashkam sari jarii mishe.che kooonaaaaaaaam?

 4. شیوا نوشته است:

  من هرروز یه دفعه سرجام گریه ام میگیره و بند نمیاد لطفا بگید که چجوری به ارامش برسم خسته شدم بابا هرروزم شده گریه