بازگشت به مدرسه با Google Docs

یکی از تازه ترین اقدامات گوگل در جهت افزایش کاربرانش اعلام طرح “بازگشت به مدرسه” است. پاییز امسال بیش از 5 میلیون دانش آموز و دانشجو در هزاران مدرسه و موسسه آموزشی در بیش از 145 کشور در سراسر جهان از Google-Apps به عنوان ابزارهای آموزشی استفاده می کنند، که این رقم نسبت به سال گذشته 400 درصد افزایش داشته است.

Google Apps مجموعه ای از سرویسهای تحت وب گوگل است که برای رقابت با سری نرم افزارهای آفیس مایکروسافت راه اندازی شده است. این مجموعه شامل جیمیل، تقویم گوگل، گوگل تاک، سرویس اشتراک اسناد گوگل و سایت می باشد.

گوگل - بازگشت به مدرسه

علاوه بر این گوگل یک سایت متمرکز جدید به منظور تشویق و جذب مراکز آموزشی راه اندازی کرده است. این وب سایت شامل چگونگی استفاده از ابزارهای گوگل، ده دلیل مهم برای انتخاب این ابزارها، انجمن های گفتگو و … می باشد.

جای تعجب ندارد که گوگل توانسته است هم دانش آموزان و هم موسسات آموزشی را جذب کند. در حال حاضر گوگل امکانات کاربرپسندی را به بخش اشتراک اسناد خود اضافه کرده است. امکاناتی هم چون فرمول نویسی به دانش آموزان اجازه پاسخگویی به مسائل ریاضی را می دهد. همین طور اندیس و توان نیز برای نوشتن فرمول های شیمی و عبارات جبری مفید واقع شده است. همچنین به دانشجویانی که در رشته های علوم انسانی تحصیل می کنند امکان استفاده از Bullet های متنوع و پانوشت را می دهد.

Google-apps

می بینید که انتخاب طرح بازگشت به مدرسه توسط گوگل بسیار هوشمندانه بوده است، چرا که اینجا نقطه ای است که افراد آموزش می بینند و به استفاده از این گونه ابزارها خو می گیرند. گوگل از استراتژی اپل سرمشق گرفته و می داند صرفا تکیه بر نام تجاری ثمربخش نخواهد بود و بدین جهت تلاش می کند محصولاتی تولید کند که برای دانش آموزان جذابتر باشد.

البته خالی از لطف نیست به این نکته اشاره کنیم که مایکروسافت، بزرگترین رقیب گوگل، نیز نسخه آنلاین نرم افزار آفیس خود را با هدف جذب دانش آموزان راه اندازی کرده است.

منبع www.techcrunch.com