ذرت بو داده و برشتوک، غنی از آنتی اکسیدان (بدانیم و بخوریم)

غلات و مواد غذایی مانند شکلات، چای و قهوه بخاطر نقشی که در سلامتی و کاهش ریسک بیماری های قلبی و سرطان بخاطر داشتن موادی بنام Polyphenol  یا پلی فنول مشهورند.

چای و شکلات

پلی فنول‏ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در بعضی از انواع میوه ها، سبزیجات و گیاهانی مانند ذرت، گردو، زیتون، برگ چای و انگور موجود هستند و به عنوان آنتی اکسیدان شناخته شده که رادیکال های آزاد را از بدن می زدایند. رادیکال های آزاد موادی شیمیایی هستند که قابلیت آسیب رساندن به سلول ها و بافت های بدن را دارند.

خوب است بدانید که پلی فنول‏هایی مانند ویتامین C و E دارای اثری 10 برابر آنتی اکسیدان ها هستند.

این بدیهی است که غذاهای طبیعی برای سلامتی مفید می باشند اما همیشه تصور می شد که این بخاطر وجو فیبر است ولی امروزه  دانشمندان با مطالعاتی دوباره بروی تاثیرات مواد غذایی به این نتیجه دست پیدا کرده‏‏اند که احتمالا این پلی فنول‏ها هستند که عوامل موثر در سلامتی را فعال می سازند.

ذرت بودادهدکتر جو وینسون شیمیدان آمریکایی تباری که در این باره کاوش هایی انجام داده است می گوید: ” ما واقعا هنگامی که مقادیری از پلی فنول‏‏ها را در ذرت بوداده یافتیم، شگفت زده شده و در ابتدا متصور شدیم که شاید بخاطر این است که به طور کامل فراوری نشده‏‏ اند اما دیدیم که تمام ترکیبات شگفت انگیز ذرت خشک را دارا می باشند به هر حال به عقیده من ذرت بوداده می‏تواند غذای بسیار خوبی برای سلامتی می باشد” وی معتقد است که یک لیوان ذرت [آب پز یا بوداده] به اندازه یک سیب، پلی فنول‏ دارد.

دکتر جو به عنوان  شخصی که مطالعات جدیدی را در این مورد در دانشگاه اسکرانتون پنسیلوانیا انجام داده است می گوید: ” محققان پیشتر تصور می کردند که فیبر عنصر اصلی و خاصیت بخش مواد غذایی طبیعی است و بخاطر وجود چنین ماده ای است که  عوامل کاهش خطر بروز سرطان و حملات قلبی فراهم میگردد”. “ولی اخیرا پلی فنول‏‏ها به عنوان یک عامل بالفعل مهم مورد توجه قرار گرفته اند. ما دریافتیم که محصولات غذایی طبیعی در هر گرم خود به مقدار مشابه میوه ها و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان  می باشند. “.

سریال میکس خوراکی صبحانهبر طبق عقیده دکتر جو محصولات غذایی طبیعی که بیشترین میزان آنتی اکسیدان را دارا می باشند بر پایه گندم، ذرت، جو و برنج تهیه می‏‏شوند؛ همچنین وی متذکر می‏شود که سبوس قهوه ای بالاترین میزان آنتی اکسیدان را دارا می باشد.

بر طبق تحقیقات ارایه شده در کنفرانس سالیانه جامعه اطلاع رسانی شیمی، در میان اسنک‏‏های نمکین، ذرت بو داده در هر گرم خود بیشترین میزان  آنتی اکسیدان را دارا می باشند.

محققانی که روش تجزیه قلیایی را برای سنجش میزان آنتی اکسیدان ها استفاده کرده اند می گویند این یافته ها برای زندگی امروز که مملو از اسنک ها و محصولات غذایی متنوع می باشد بسیار حایز اهمیت است.

این تحقیقات درست یک هفته پس از اینکه محققان دریافتند که ذرت بو داده در سینماها – به دلیل داشتن نمک که برای سلامتی کودکان مضر است – ممنوع شده، منتشر شد.

منبع : تلگراف

 1. soorena نوشته است:

  سلام

  از زحمات و تلاش شما، کمال تشکر را دارم.

  همواره پیروز باشید

 2. m نوشته است:

  Oishi بزن روشن شی
  مژده به آن عزیزانی که برای سلامتیشون ارزش قائل هستند
  اولین نوشیدنی خوشمزه وآماده چای سبز Oishi ژاپن با طعم های منحصر بفرد
  از مارکت های معتبر و فروشگاههای زنجیره ای تهیه فرمائید
  تلفن: 44239961-021 http://www.oishi.ir

 3. دنیز نوشته است:

  با سلام
  سایت جامع و مفیدی دارید . حیفم اومد تشکر نکنم . هر مطلبی که خوندم به درد بخور بود . واقعا خسته نباشید