DIY یا آچار فرانسه، خودت انجام بده

DIY، این سه حرف که امروزه خود به عنوان یک کلمه استعمال می‏شود، مخفف Do It Yourself، به معنی “خودت انجام بده” است. استفادۀ این عبارت هنگامی است که خود فرد به تنهایی امور مربوط به مثلا خانه، خانه داری، باغچه، کامپیوتر، امور برقی دم دستی، تعمیرات جزئی اتومبیل، دوخت لباس و هر آنچه که با زحمتی کم می‏توان آنرا تجربه نمود و یاد گرفت و دیگر نیاز به شخص دیگری نباشد که کار را برایمان انجام دهد.

do it yourself - آچارفرانسۀ منزل

در کل DIY ها که به آنها ” DIYer ” گفته می‏شود افرادی هستند که هیچگاه در امور روزانه، تعمیرات، کارهای جزئی و دم دستی نیاز به فرد متخصص ندارند و خودشان از پس همه کار بر می‏آیند. همان آچار فرانسۀ خودمان.

برای اینکه روشن‏تر شود فردی را در نظر بگیرید که در ابتدای تابستان نیاز به سرویس کولر آبی منزل خود دارد. وی اگر DIYer باشد خودش به راحتی و با کمی زحمت این کار را انجام داده و هر دفعه به تجربیات خود اضافه می‏نماید. اما اگر DIYer نباشد، فورا از یک سرویسکار کولر درخواست می‏کند تا به منزلش بیاید و کولرش را سرویس کند.

همچنین می‏توانید فردی را در نظر بگیرید که لولای درب منزلش خراب شده و نیاز به تعویض دارد. خب با کمی زحمت می‏توان آنرا باز کرده و با استفاده از کمی ابزارآلات می‏توان آنرا با یک عدد نو جایگزین کرد.

DIYer ها همچنین افرادی نوآور هستند. همیشه یک جعبه ابزار پر از لوازم یدکی باز شده از قطعات مثلا الکترونیکی یا پلاستیکی دارند که در صورت لزوم به این جعبه مراجعه کرده و نیاز خود را سریعا برطرف می‏کنند. علاوه بر این آنها در خانۀ خود همیشه چیزهای جدید و جالبی دارند که معمولا خودشان آنها را یا ساخته‏اند و یا چند چیز را به طرز جالبی سرهم کرده‏‏‏اند. این تصاویر را ببینید :

لوستر DIY

لوستر DIY

دوچرخه DIY

دوچرخه DIY

ظرف غذای پرنده DIY

ظرف غذای پرنده DIY

DIYer ها همیشه یک جعبه ابزار پر از وسایل ضروری دارند از جمله انبردست، پیچ گوشتی، انواع پیچ، فرانسه، رولپلاک، دریل، کمون اره و … که اینها هرگز از خانۀ آنها خارج نمی‏شود زیرا شاید هفته‏ای یک بار به انها نیاز پیدا کنند و نیز همیشه وسایل خانۀ آنها به خوبی کارکرده و در کل خانه‏ای بی عیب و ایراد دارند. مثلا اینطور نیست که آیفونشان قطعی داشته و یا تلویزیونشان برفک باشد یا اینکه یخچالشان صدا بدهد و … . همچنین اگر یک فرد DIY مثلا در یک جزیرۀ دور افتاده تنها بماند، یقینا از پس امور بر خواهد آمد و جان سالم بدرخواهد برد.

همچنین در همین راستا به افرادیکه تقریبا از لحاظ عملکرد کمی پایینتر از DIYer ها هستند، Handyperson که شامل Handyman و Handywoman است گفته می‏شود. اینها افرادی هستند که فقط امور دم دستی از جمله کارهای برقی پیش پا افتاده، تغییر دکوراسیون، نقاشی دیوار منزل، تعمیرات جزئی وسایل و … را انجام می‏دهند ولی به DIYer ها نمی‏رسند.

چند نکته :

 • DIYerهای حرفه‏ای جوانب احتیاط را همیشه رعایت می‏نمایند.احتیاط
 • بعضی کارها و بعضی امور منزل نمی‏ارزد که به صورت DIY انجام شوند و بهتر است که از بازار خریداری شوند.
 • DIYer ها معمولا از هر رشتۀ فنی، مقداری سردر می‏آورند.
 • داشتن حداقل ابزار در منزل بسیار مفید و در عین حال ضروری است.
 • DIYها هیچ وقت از کاری نمی‏مانند. مثلا روز جمعه که اکثر مغازه‏ها تعطیل است، برای مثلا یک تعمیر کولر ساده گرما نمی‏خورند.
 • اگر DIYer نیستیم، حداقل یک Handyperson باشیم.

حالا شما DIYer هستید یا Handyperson  ویا هیچکدام ؟

 1. مریم نوشته است:

  سلام.از اینکه راجع به DIY مطلب گذاشتی ممنونم.به راحتی تونستم راجع به این کلمه اطلاعات به دست بیارم.در واقع خیلی سریع و به مقدار زیاد بهم کمک کرد.موفق باشی.خدا قوت

 2. مسعود نوشته است:

  ممنون مطلبتون مفید و ارزنده بود از اینکه این زحمت رو کشیدین و این مطالب رو انتشار دادین ممنونم منم DIYer هستم 🙂 🙂

 3. علی محمد نوشته است:

  سلام
  من این تابستون میخوام برم سازمان فنی و حرفه ای تا نجاری یاد بگیرم.
  اینجوری میتونم diyer مبتدی بشم.شما هم همین کارو کنید!!!

 4. مهدی دودانگه نوشته است:

  سلام با تشکر از شما من همین الان فهمیدم که یک diyer حرفه ای هستم
  ممنونم