بیگانه پرستی (از نوع خانوادگی)

خانواده‏ای را فرض کنید که یک پسر متخصص امور مشاوره و یک دختر پزشک دارد. پدر دچار مشکلی در کار خود شده است. او بدون معطلی به روزنامه مراجعه کرده و شماره یک مشاوره را از قسمت نیازمندیها جدا نموده و سریعا از او وقت گرفته و به وی مراجعه می‏نماید. مادر، دچار سردرد می‏شود. به پزشک عمومی نزدیک منزل مراجعه نموده و نسخه دریافت می‏نماید.
سوال : آیا این پدر و مادر از فرزندان خود فراموش کرده‏اند؟ آیا عملکرد آنها را قبول ندارند؟

کمک گرفتن از خانواده

این مسئله که برخی خانواده‏ها امور روزمره و شاید امور مهم خود را با افراد غریبه در میان گذارده و آنها را به داخل گود وارد می‏نمایند و بدون اینکه کوچکترین توجهی به افراد خانوادۀ خود چه دور و چه نزدیک داشته باشند مسائل خود را رتق و فتق می‏نمایند، یکی از معضلات امروز برخی خانواده‏ها است.

بیگانه ‏پرستی خانوادگی (اصطلاح ساختۀ من) مسئله‏ای است که کم و بیش برخی جوانان و بعضا بزرگترها را به خود مشغول می‏نماید. اما دلیل اینکه چرا بعضی افراد از خویشاوندان خود به دورند و بعضا اصلا توجهی به اقوام و آشنایان خود نمی‏کنند چه می‏تواند باشد؟

به نظر من عوامل متعددی از جمله موارد زیر می‏تواند در روی آوردن به سمت بیگانگان و افراد غیر فامیل موثر باشد که همۀ این موارد قابل پیشگیری است:

عدم اعتماد و ترس از لو رفتن مسائل شخصی : در این مورد می‏توان به مسئله‏ای که در بسیاری از خانواده‏ها موجب بروز اختلافات می‏شود اشاره نمود. فرد صحبتی را با آشنای خود باز نموده و همین امر موجب گسترش مسئله درمیان آشنایان می‏گردد و در این میان ناخشنودی بعضی را باعث می‏گردد.

عدم اعتقاد به مفید واقع شدن : این مسئله که به نظر من بسیار مهم و درخور توجه است، به این امر اشاره دارد که گاهی ما دوست، فامیل و آشنای خود را بی‏تجربه‏ترین و ناکارامدترین فرد تلقی کرده و مشورت و در میان گذاردن مسئله را با وی کاملا بی‏فایده و بیهوده می‏دانیم که متاسفانه این معضل معمولا بین پدر و پسر وجود دارد.

عدم وجود رابطه مناسب در خانواده و گاه وجود برخی اختلافات و تناقضات فکری خانوادگی : در بسیاری از خانواده‏ها، افراد مایل به دیدن که هیچ، به شنیدن نام همدیگر نیستند که این مسئله نیاز به توضیح اضافی ندارد.

تصور مبنی بر سوء استفاده خانواده از روی آوردن به آنها : مثلا پدری را تصور کنید که به دلیل اینکه با خود تصور می‏کند اگر با فرزندش مسئله‏ای را در میان گذاشته و یا کاری را از وی بخواهد به او بیش از حد بها داده و شاید باعث سوء استفاده فرزند از او شود که متاسفانه این تصور غلط مشغلۀ فکری برخی جوانان است.

خجالت : بدون شرح.

غرور : فرد حاضر است یک میلیون تومان خرج غریبه کند اما صدهزار تومان خرج آشنا نکند. غرور کاذب وی اجازۀ مشورت، همفکری، مراجعه و درخواست از آشنا را از وی سلب نموده است که اکثر این موارد به دلیل وجود ریشه‏هایی از حسادت است.

نتایج روی آوردن به آشنا و فامیل :

1 – خانواده همخون ما هستند و نظر آنها تقریبا نزدیک به نظر ماست و شاید مدت زمانی را که با غریبه مسئله ای را مطرح کنیم دو برابر همان زمان باشد که با خانواده مطرح می‏کنیم.
2 – خانواده ما را می‏شناسند و با اخلاق و روحیات ما آشنا هستند و شاید مشورت با آنها مثمرثمرتر واقع شود تا دیگران، بعلاوه اینکه آنها نیاز ما را نزدیک تر به میل ما برطرف می‏نمایند.
3 – کم شدن هزینه.
4 – در دسترس بودن خانواده.
5 – کمک به خانواده در بالا بردن تجربه، حس مسئولیت پذیری و گاهی درآمد بخصوص در فرزندان
6 – استحکام رابطه خانوادگی.
7 – جلوگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی افراد بیگانه.
و …

بیایید اولویت را در ارتباط با اقوام و خویشاوندان خود قرار دهیم بخصوص در ارتباط با فرزندانمان.

  1. محمد نوشته است:

    سلام

    کاش سنتون بین 18 تا 23-24 بود و میفهمیدید معنی واقعی شکاف بین فرزندان و پدر و مادر یعنی چه…

    پدری که حتی سلام تو رو بررسی میکنه و….