سمبه‏ نشان کردن اهداف

سمبه ابزار می دانید چیست ؟

در صنعت وسیله ای به نام سمبه ابزار وجود دارد که بوسیله آن اثری بسیار ریز و کوچک بر روی فلز، شیشه، چوب های صیقلی و … می گذارند (دستی یا توسط دستگاه) تا هنگام سوراخ کردن آن قطعه، سر مته دقیقا همانجا را سوراخ نماید و اینطرف و آنطرف نرود و در واقع مته مسیر خود را به راحتی پیدا کند.

سمبه نشان نیز نام اثری است که توسط سمبه ابزار بر روی همان قطعه ایجاد نموده ایم تا آنرا سوراخ نماییم.

ما به سختی می توانیم بدون وجود سمبه نشان یک قطعه مثلا فلز یا شیشه را بوسیله های مختلف سوراخ نماییم. شاید بتوان بدون سمبه نشان کردن اینکار را انجام داد اما سوراخ دقیقا در همان نقطه مد نظر ما ایجاد نخواهد شد.

در زندگی قبل از نفوذ به هر کاری، قبل از شروع هر عملی، قبل از رخنه در هر دلی، قبل از شروع هر اقدامی جهت نیل به اهداف، باید آنرا نشانه گذاری کرده و هدف را با مقیاس دقیق آن اندازه گیری و مشخص نماییم. پس از آن می توانیم به راحت سوراخ را ایجاد نماییم. بدون هیچ انحرافی و اتلاف وقت و انرژیی. در صورت عدم مشخص کردن دقیق هدف، شاید به نتیجه برسیم ولی نه آن نتیجه مطلوبی که ما مد نظرمان بوده است.

مثلا هدف من خرید یک واحد آپارتمان است. اما آیا همین کافیست ؟

من این هدف را به این صورت سمبه نشان می کنم : من یک منزل 100 متری با 2 اتاق خواب طبقه اول یا دوم یک آپارتمان که دارای پارکینگ هم باشد و همچنین در حاشیه خیابان نبوده و در نزدیکی آن مدرسه نباشد و همچنین یک پارک چه کوچک و چه بزرگ در نزدیکی این اپارتمان باشد و مبلغ آن حداکثر 130میلیون باشد.

من دقیقا همین مشخصات را به بیش از 20 مشاور املاک داده و همچنین در راستای هدفم صبحها در ساعات بیکاری ام به صفحات نیازمندیهای روزنامه مراجعه کرده و عصرها به سایر مشاورین املاک سر میزنم. و در آخر پس از یک یا دوماه با من تماس گرفته می شود و می گویند : آقا منزلی که مد نظر شما بود پیدا شده، تشریف بیارید برای معامله.

بلی همین است. اهداف باید مشخص شده با جزئیات کامل و ریزه کاریها انتخاب شوند. در غیر اینصورت شاید به هدف مدنظرمان برسیم اما نتیجه آن دقیقا همانی نخواهد بود که ما در نظر داشتیم.

 1. باران نوشته است:

  *****ســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلام*****
  هدف گذاری مشخص و دقیق با در نظر گرفتن همه جزییات!
  یعنی دقیقا بدونیم که چی می خواهیم !
  یعنی تمرکز روی هدف!
  یعنی به کار بردن قانون جذب!
  یعنی اراده قوی!
  یعنی "توکل به خدا" با تمام وجود واطمینان از رسیدن به هدف مورد نظر……..

  (*خوش به حالتون جناب پورعلی که در مرکز نور و انرژی ایران ساکن هستید. سلام من رو هم به آقا رضامون"ع" برسونید*)

 2. امين نوشته است:

  كاملا موافقم !

 3. سید نوشته است:

  سلام من از یکسال پیش اتفاقی با سایت پورعلی نت تصادف آشنایی یافتم و در همان ثانیه های اول هزار باریکلا گفتم واقعا قابل تحسین است و از ریز و درشت مطالب پیداست که حسابی مهندسی میشه . بگذریم گه گوداری اگه خواستیم میشه مطلب برای شما ارسال کرد و بقول معروف یه همکاری افتخاری و یا هر جوری که خودتان دوست دارید … می تونم داشته باشم.

  با آدرس ایمیلم جواب دریافت میکنم. متشکرم.