خطر… بمب آلودگی

اکثرا در فرودگاه، جلو درب بیمارستانها و کم و بیش در گوشه و کنار خیابانها که قدم می‏زنیم مردی را می‏بینیم که یک دسته بادکنک بادکرده با یک کیف که به بغل یا به پشتش گرفته، در حال قدم زدن است که اگر نایی برایش مانده باشد با صدایی زیر می‏گوید “بادکنکه… بادکنک…”.

بادکنهایی گول زنندهما نیز خوب می‏دانیم که این کوه بادکنک‏ها مانند آهنربایی بچه‏ها را به سوی خود جلب می‏کند. اما بزرگترها اهمیتی به آن نمی‏دهند و تا جایی که امکان دارد برای کودکشان بادکنک نمی‏خرند (شاید هم بعضی از آنها برای ساکت کردن کودک یک عدد بادکنک برایش بخرند و …).

اما این مرد بادکنک فروش از کجا آمده؟ خانه‏اش کجاست؟ شرایط محیط منزل او چگونه است؟ شام و نهار چه می‏خورد…؟ اصلا بگذارید کمی ریزتر شویم : این مرد دندانهایش را هر چند روز یکبار مسواک می‏زند؟ آیا ما از نظافت او خبر داریم؟ آیا از سلامت سیستم تنفسی او مطمئنیم؟ آیا دستهای او تمیز است؟ از صبح که از منزل خود به امید کسب روزی حرکت می‏کند، تا ظهر چند بار دست و بال خود را می‏شوید؟
آیا قبل از خرید بادکنک برای کودکتان این سوالات را از خود پرسیده‏اید؟

همه می‏دانیم که کودکان آسیب‏پذیرترین قشر جامعه از لحاظ بیماری‏های عفونی هستند. پس اولین خطری که جان کودکمان را تهدید می‏نماید، خطر ابتلا به بیماری هاست. مطلب بعدی جنس این بادکنک‏هاست که کودک آن را به دهان و صورت خود مالیده و ممکن است حساسیتی هر چند ناچیز او را ناراحت کند. ما نمی‏دانیم که مرد بادکنک فروش سرماخورده است یا نه و یا اینکه لبهای او آیا تمیز است یا خیر.

من شخصا از حدود بیش از 5 بادکنک فروش پرسیدم آیا شما بادکنک‏ها را با پمپ کوچک دستی تزریق هوا باد می‏کنید یا با دهان، همگی با نگاهی مملو از تعجب می‏گفتند : “بله؟ این چیزی که می‏گویید چیست؟! ” همچنین دستهایی که بادکنک را گره می‏زند ممکن است به هزاران سطح آلوده برخورد کرده و منبعی از آلودگی باشد.

حال تا وقتی که بچه با بادکنک بازی می‏کند، هنوز مشکلی پیش نیامده است اما وای به لحظه‏ای که این بادکنک بترکد و گویا بمبی حاوی انواع بیماریها و بوی بد و گاهی بزاق دهان آن مرد در هوا منتشر شده و صحنه‏ای فجیع را که متاسفانه نمی‏توان آنرا دید بوجود آورد. میکروبها و ویروسهایی که با خوشحالی احساس آزادی خود را جشن گرفته و آماده پیکاری سخت با جان ما می‏شوند. با خود تصور کنید (!). متاسفانه مشکل اینجاست که با توجه به اینکه همیشه سربادکنک گره خورده و هیچگونه منفذ خروجی هوا ندارد و نیز با توجه به اینکه هوای خارج شده از دهان مرد بادکنکی مرطوب بوده، بادکنک پر باد، بهترین مکان برای رشد و ترقی میکروب ها محسوب می‏شود.

به فکر سلامت کودکانمان باشیم

با کمی دقت در این مسائل، با دغدغه‏ای کمتر زندگی کنیم. اگر واقعا ناچاریم که برای کودک خود در همان حال بادکنک بخریم، حداقل یک عدد بادکنک نو بادنکرده برایش خریده و خودمان که حداقل از سلامت خود با خبریم آنرا باد کنیم.

  1. هادي نوشته است:

    نكته بهداشتي جالبي بود كه كمتر كسي به اون اهميت مي دهد.
    به اين مي گويند فرهنگ سازي

  2. نازنين نوشته است:

    از همین عکس خجالت بکش! ی لحظه خودتو بزار جای اون پیرمرد..
    امیدوارم روزی شغلتو از دست بدی همونطور که داری شغل ی عده رو زیر سوال میبری.