کم کردن کالری در رژیم غذایی، راز عمر طولانی

دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود دریافتند که اصولا کم کردن کالری از رژیم غذایی باعث کند شدن روند سالخوردگی و پیری شده و در مقابل باعث افزایش امید به زندگی (Life Expectancy) می‏شود.

به گقتۀ محققان کم کردن میزان کالری در رژیم‏های غذایی تا حد 30%، فقط تا حدی که دچار سوء تغذیه نشویم،  می‏تواند باعث کاهش خطر بیماریهای قلبی و سرطان شده و نیز می‏تواند تا حدود یک سوم به عمر فرد بیفزاید. مثلا رژیم غذایی که آگاها از غذاهای کم کالری در آن استفاده شود در انگلیس باعث شده تا حدود 25 سال به سن اکثر افرادی که تا 100 سال عمر می‏کنند بفزاید.

رژیم سبزیجات

از آنجاییکه دانشمندان طی یک سری تحقیقات 20 ساله بر روی میمونها، که نزدیکترین گونه به انسانها هستند دریافته‏اند که رژیم غذایی که با محدودیت کالری تنظیم می‎‏شود باعث افزایش طول عمر آنها شده، انتظار دارند که این قضیه در مورد انسانها نیز صادق باشد.

تیم محقق این یافته که از دانشگاه ویسکونسین می‏باشند و یافته های خود را در مجله ساینس منتشر نموده‏اند، این تحقیقات خود را که قبلا بر روی موشها نیز انجام داده بودند، از سال 1989 آغاز نمودند. در این تحقیقات آنها از 76 بوزینه استفاده نمودند. در ابتدا حدود شش ماه بر مقدار غذای مصرفی آنها تحقیقات انجام شد و سپس نیمی از آنها را مشمول رژیم غذایی بسیار کم کالری (30% کالری کمتر) نموده و مابقی را با همان غذای عادی رها کردند. در طول 20 سال آزمایش، نیمی از بوزینه ها که با رژیم غذایی معمولی عمر خود را سپری کرده بودند پس از پیر شدن مردند. در حالیکه 80% از بوزینه‏هایی که مشمول همان رژیم غذایی اما با 30% کاهش در میزان کالری بودند، زنده مانده و بیشتر عمر نمودند. این که عمر آنها افزایش یافت تنها دستاورد رژیم غذایی کم کالری نبود بلکه به گفتۀ پروفسور Weindruch کیفیت زندگی آنها نیز ارتقا یافت. به گفتۀ وی ایجاد تومورهای سرطانی و بیماریهای قلبی عروقی در آنهایی که از رژیم کم کالری استفاده کرده بودند نیز بسیار کمتر از دیگر بوزینه‏ها بود. همچنین سلامت مغز آنها نیز به مراتب بیشتر از نصفۀ دیگر بود. ضمنا در حالیکه دیابت و تعدیل گلوکز در آنها که هر آنچه می‏خواستند می‏خوردند، بیشتر شایع بود.

پروفسور Weindruch افزود ما توانسته‏ایم نشان دهیم که رژیم غذایی کم کالری (محدودیت کالری) پدیدۀ پیری و سالخوردگی را در پستانداران کاهش می‏دهد…

همچنین باید یک تعادل را در استفاده از رژیم غذای کم کالری اما مغذی برقرار نمود. در زیر مقدار انرژی که یک وعده غذای مثال زده شده تولید می‏کند و مقدار توان آنرا به عنوان نمونه نشان داده‏ام :

انرژی موجود در غذاها

در زیر سه وبسایت را خدمتتان معرفی کرده‏ام که می‏توان دستور غذاهایی با کالری بسیار پایین را یافت.

allrecipes.com –  eatingwell.com –  foodnetwork.com

منبع : تلگراف

  1. san3 نوشته است:

    خیلی زیبا شده

  2. سروین نوشته است:

    من از شکل هاتون خیلی خوشم امد عالی بود و هست و خواهد بود