در مورد دوقلو و چندقلوزایی بیشتر بدانیم

این ناهنجاری ناشی از تحریک تخمک گذاری توسط تجویز گنادوتروپین های انسانی به زنانی است که دچار نارسایی اوولاسیون (تخمک گذاری) هستند و یا ناشی از درمان زنان با لقاح داخل آزمایشگاهی و انتقال جنین میباشد.

در آمریکا از هر 85 بارداری یک دوقلو (TWINS)از هر 8100 بارداری یک سه قلو (TRIPLETS)، از هر 729000 بارداری یک چهار قلو (QUADRUPLETS) و از هر 65610000 بارداری یک چند قلو (QUINTUPLETS) به دنیا می‏آید .

اگر دوقلو ها از دو زیگوت (سلول تخم) به وجود آمده باشند آنها را دوقلوی دو تخمی یا غیر همسان DIZYGOTIC TWINS می‏نامند و اگر منشا آنها یک زیگوت (یک سلول تخم) باشد به آنها دو قلوی تک‏تخمی یا همسان MONO ZYGOTIC TWINS می‏گویند .

بر اساس منشا و نحوه ایجاد دو قلو ها وضعیت پرده‏ها و جفت‏ها فرق می‏کند. میزان دوقلوهای تک تخمی به سن مادر چندان ارتباطی ندارد ولی با افزایش سن مادر میزان تشکیل دوقلوی دو تخمی زیاد می شود . وراثت هم میزان شیوع دوقلوی دو تخمی را بر خلاف تک‏تخمی تحت تاثیر قرار می دهد.

 • دوقلوی دو تخمی (DZ)

چون باروری دو تخمک توسط دو اسپرم مختلف صورت می گیرد، دوقلو ممکن است از یک جنس یا از جنس مخالف (پسر و دختر) باشند و به همین دلیل شباهت آنان مانند برادر و خواهر معمولی است. تنها وجه مشترک آنان این است که همزمان در رحم مادر بوده‏اند. خطر امکان تکرار پدیده چند زایی در چنینی خانواده هایی 3 برابر خانواده های معمولی است .

 • دوقلوی تک تخمی (MZ)

در این حالت فقط یک اووم (تخمک) بارور شده و یک زیگوت تکامل یافته است بنابر این دوقلو های تک تخمی همیشه همجنس هستند و از لحاظ ژنتیکی شباهت ظاهری زیادی به هم دارند . تفاوت های آنها به دلیل عوامل محیطی مثل تفاوت خونرسانی و آناستوموز عروق جفتی است . در اواخر هفته اول دوقلوهای تک تخمی از تقسیم توده سلول داخلی به دو رویان(جنین) اصلی به وجود می‏آیند . سپس هر رویان، داخل کیسه آمنیوتیک خود (کیسه آب)، با یک کیسه کوریونی و جفت مشترک به تکامل ادامه می دهد. در موارد نادری توده 8 سلولی در ابتدای مسیر تکامل از هم جدا می شوند در این صورت 2 آمنیون و 2 کوریون دارند با جفت مشترک یا جدا. اگر جدا شدن دو قلو ها در هفته دوم اتفاق بیافتد یک کیسه آمنیون و یک کیسه کوریون دارند و میزان مرگ و میر این نوزادان به 50 درصد میرسد و ندرتاٌ زنده به دنیا می آیند چون غالباٌ طناب نافی آنقدر دچار پیچیدگی می شود که جنین از کم‏خونی می‏میرد .

 • انواع دیگر چند زایی :

انواع سه قلو :
1- اگر زیگوت ( تخم) یکی باشد سه قلو همسان هستند .
2- اگر زیگوت‏ها دو تا باشند، در این حالت یک دوقلوی همسان و یک نوزاد جدا وجود دارد .
3- اگر زیگوت‏ها 3 تا باشند، از لحاظ جنسیت می‏توانند یکسان یا متفاوت باشند .

همچنین در مورد 4 قلوها و 5 قلوها و 6 قلوها و 7 قلوها چنین توضیحی وجود دارد .

 • حقایقی جالب در مورد چندقلوها : (منبع)

1 – بیشترین وزن هنگام تولد پنج قلوها مربوط به خانواده ویلکینسونز در آمریکا بوده که نزدیک 10 کیلوگرم روی هم وزن داشته اند.
2 – هم اکنون نزدیک 100 سری 5قلو در ایالات متحده زندگی می‏کنند.
3 – والدین پنج‏قلوها نزدیک به 35000 پوشک بچه باید تعویض نمایند.
4 – اولین سری از پنج‏قلوها در سال 1875 در ایالات متحده به دنیا آمد که هیچ کدام زنده نماندند.

این فیلم در مورد چهارقلویی است که تازه به دنیا آمده‏اند :

ضمنا نی‏نی سایت در این مورد اطلاعاتی داده است : بارداری دوقلویی یا چندقلویی چقدر شایع است؟

 1. سنتری نوشته است:

  ما هم دو قلو داریم یکیش چاق یکیش لاغر

 2. اليا نوشته است:

  dar mo0rede masrafe ghazay ke baese do0ghgo0lo0 sho0dan beshe mikhastam beporsam

 3. مریم نوشته است:

  سلام به همه. من مامان دو قلو ها امير و سحر هستم که الان 2 سالشونه. من يک کتاب در مورد دو قلو ها گرد آوري کردم و دوست دارم همه کساني که دو قلو دارن اين کتاب رو بخونن. تا 3 ماه ديگه چاپ ميشه. توي اين کتاب همه چيز در مورد دوقلو ها توضيح داده شده . از قبل از بارداري تا زايمان و مراقبت از دو قلو ها

  maryam_ie_81@yahoo.com

 4. مهتاب نوشته است:

  سلام من همیشه دوست داشتم که دوقلو داشته باشم خواهر های همسرم دوقلو هستند چند در صد امکان داره من هم بچه هام دوقلو بشن

 5. اشكان نوشته است:

  اگر دوقلو هاي همسان از يك تخمك بارور شده هستند،پس يعني هر 2 داراي يك DNA هستند ؟؟؟؟

 6. اری جون نوشته است:

  اره.حتی یک نفر تو عربستان مرتکب قتل شد اما چون یه برادر دوقلو داشت نتونستن از طریق DNA تشخیص بدن کودومشون این کارو انجام داده خلاصه اعدامشون نکردن. منم خودم یه داداشه دوقلو دارم اصلااااان هم شبیه هم نیستیم مامانم هم پیر شد تا بزرگمون کرد:-)

 7. رضا نوشته است:

  باسلام.برای دو قلو شدن چه کارهایی قبل از حاملگی باید انجام شود لطفا راهنمایی نمایید باتشکر.

 8. مهدیه نوشته است:

  من مامان 2قلوهای ناهمسان هستم یه صفحه تو فیس بوک دارم برو عکسشونوببین اسمش آلبوم کودک است من از طریق مشاوره دارویی 2قلو باردار شدم خودم خواستم

 9. طیبه ازاسلام اباد غرب نوشته است:

  سلام برادرزادهای من هم سه قلو هستن دو دختر ویه پسر بنام آران وآیسان وآسنا انشاالله هرکی ارزوی چند قلو داره بهش برسه

 10. رضا چرچی نوشته است:

  برای داشتن فرزند دوقلو چه کارهایی باید انجام داد؟

 11. bahar نوشته است:

  پدرومادرم هردودوقولوهستن.خانواده مادریم فقط مامان وداییم دوقولو هستن_ولی خانواده پدریم دوقولو زیاده_بابابم با عموم_عمه هام باهم.دو تاعمم هم بچه دوقولو اوردن_پسرعمم دوقولوپسرداره.پسرعموم هم دختروپسر دوقولو داره_مادرم6بار باردار شده ولی همه تک بودن_3ماهه عروسی کردم وبچه بزرگ خانوادم _دلم دوقولو میخواد_ولی خوندم ژن از مادره ولی فامیل پدریم بیشتردوقولو هستن..نمیدونم چقدر احتمال داره؟

 12. کمال نوشته است:

  سلام من وهمسرم بعدچندسال خدابهمون یک جفت دختردوقلو همسان وتک جفتی وتک کیسه ای داد که همه میگفتن خیلی احتمال داره که یکیشون زنده نمونه اما من به خدا اعتقاد داشتنم ومیدونستم اون ازشون محافظت میکنه الان یک ماه ونیم بدنیا اومدن وحال هردوشون خوبه ازخدابخاطراین لطفش سپاسگذرام

 13. نام شما... نوشته است:

  شما رو به همون خدا قسم جواب منو بدید.من تازه فهمیدم دوقلو ی تک تخمکی با یک جفت و کیسه آب مشترک باردارم.آیا همسرتان از هفته 32بستری شد؟من بچه مدرسه ای دارم و باید اون طفل معصوم رو بگذارم برم 1ماه تهران بستری شم.

 14. رويا نوشته است:

  راستي اگر يكي از دقلوهاي تك تخمي دچار مشكل شود ويا ناقص باشد چكار بايد كرد

 15. مادرانه نوشته است:

  چند قلو داشتن یکی از بهترین آرزوی های من هستش

 16. رویا نوشته است:

  من همسرم و بردارش دو‌قلوی غیر همسان هستن!برادر شوهرم سبزه است! اما شوهرم معمولیه!بور نیست ولی سبزه نیست!میشه که ژن دوقلویی داشته باشه و منم دوقلوباردار شم؟

 17. پ نوشته است:

  من با خواهرم دوقلو هستم و به نظرم یکی از بهترین نعمت دنیاست. وقتی یکی همیشه باهات شبیه خودته حرف دلتو می فهمه ذهنتو می خونه بهترین ارزش برای هر نفره

 18. الی نوشته است:

  سلام یه جا درمورد اینکه با چه روشی چند قلوزا باردار شیم و عوارضش خوندم قبل از حاملگی حتما خوب مطالعه کنید و با پزشکتون مشورت کنید ایشالا دچار مشکل نشید و نی نی های ناز و سالم دنیا بیاریم
  http://www.melikala.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A7/188-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%82%D9%84%D9%88-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C