10 اختراع که به غلط به نام دیگران رقم خورده است

بسیاری از ما اختراعاتی را می‏شناسیم که به نام توماس ادیسون ثبت شده است اما در واقع ارقا و بهبود بخشیدن به اختراعات سایر مخترعین بوده که امروزه به نام توماس ادیسون معروف است. در اینجا بعضی از اختراعات و ابداعاتی که با زندگی روزمره بسیار در ارتباط بوده ولی مخترع آنها اشتباها در نظر ما جا افتاده را خدمتتان معرفی می‏نمایم :

1 – سیستم عامل های امروزی و GUI

ابداع کنندۀ واقعی : کمپانی Xerox PARC
آنچه در باورهاست : مایکروسافت برای اولین بار این سیستم را ابداع نموده است

GUI مخفف Graphical user interface به معنی صفحه کار در کامپیوتر است که شکلها و آیکونها به جای نوشته‏ها در خدمت کاربر هستند. بسیاری از مردم این اختراع را ساختۀ مایکروسافت می‏دانند در حالیکه چنین نیست. این خود داستانی بلند دارد اما چکیدۀ آن بدیت ترتیب است : شرکت Xerox برای اولین بار کامپیوترهای Alto Personal  را با عطف به ساختۀ Doug Engelbart ابداع نمود سپس Apple  این ابداع را پیچیده تر نموده و در انواع پیشرفته تر ارائه نمود به طوری که اولین مدل آن در سال 1984 با نام Macintosh به بازار عرضه نمود. در این اثنا، مایکروسافت اولین نشخه از ویندوز را در سال 1985 ارائه نمود که به پیچیدگی مکینتاش نبود و همچنین به عنوان یک سیستم عامل منحصر عمل نکرده و نیاز به سیستم عامل MS-DOS داشت.

2 – اتومبیل

ابداع کنندۀ واقعی : کارل بنز
آنچه در باورهاست : برای اولین بار هانری فورد دست به اختراع اتومبیل زده است

اگرچه سرشناسترین مهندسین آلمانی از جمله دایملر، میباخ و مارکوس همزمان بر روی پروژۀ اتومبیل مشغول به کار بودند، نهایتا کارل بنز این اختراع را نمایان نمود. وی برای اولین بار اتومبیل چهارچرخ که توسط بنزین قدرت می‏گرفت را در سال 1885 در آلمان، تحت لیسانس کمپانی بنز که دو سال قبل تر ثبت شده بود، رونمایی کرد. این اتومبیل که از لحاظ طراحی کاملا بی عیب و نقص بود و از روی مدلهای دیگر مهندسین الگو برداری نشده بود توانست نظر اکثریت را جلب نماید. اولین نمونه از محصول طراحی شدۀ کارل بنز در سال 1888 به فروش رفت.

3 – تصویربرداری با اشعۀ ایکس

ابداع کنندۀ واقعی : ویلهلم کنراد رونتگن
آنچه در باورهاست : ادیسون مخترع اشعۀ ایکس است

در حالیکه این حقیقت دارد که ادیسون اولین دستگاه عکسبرداری استاندارد مخصوص پزشکی را به جهان عرضه نموده، اما این اولین نمونه از دستگاه تصویربرداری با اشعۀ ایکس نبوده است. در 22 دسامبر 1895 استاد آلمانی فیزیک، ویلهلم رونتگن، تصویری از دست همسر خود را بر روی برگه مخصوص چاپ اشعه ایکس مشاهده نمود. دست همسر وی، اولین تصویری است که از بدن انسان توسط دستگاه اشعه ایکس گرفته شده است. این اختراع چنان مهم بود که آنرا اشعۀ رونتگن نیز می‏نامند.

4 – تصاویر متحرک

مخترع واقعی : لوئیس لا پرینس
باور غلط : توماس ادیسون مبدع آن بوده است

اولین قطعه از تصاویر متحرک (فیلم بالا) توسط مخترع فرانسوی لوئیس لا پرینس در حالت 12 فریم در ثانیه، در منزل جوزف و سارا وایتلی در وست یورکشیر انگلیس در 14 اکتبر 1888 گرفته شده است. در این فیلم پسر لوئیس و چند نفر از نزدیکان وی وجود دارند که هر کدام پس از چندی به طور مشکوکی به قتل رسیدند. اولین مجموعه تصاویر متحرک ادیسون در سال 1889 ظاهر گردید (با نام Monkeyshines)

5 – تلسکوپ

مخترع واقعی : هانس لیپرشی (Hans Lippershey)
آنچه در باورهاست : گالیله کسی است که تلسکوپ را اختراع نموده است

قدیمی ترین تلسکوپ در سال 1608 به نام هانس لیپرشی اختراع شده است. در این بین بسیاری دیگر از جمله زاخاریس جانسن و جاکوب متیوس مدعی بودند که آنها اولین کسانی هستند که تلسکوپ را اختراع نموده اند. تلسکوپ اختراع این سه نفر شامل یک عدسی محدب و یک عدسی مقعر چشمی بوده است. گالیله نیز در همان سال از روی این طراحیها، تلسکوپ خود را ساخت.

6 – صدای ضبط شده

مخترع واقعی : ادوارد لئون اسکات
باور غلط : توماس ادیسون مبدع آن بوده است

توماس ادیسون در سال 1877 پنداشت که اختراع وی مبنی بر تلگراف صوتی ضبط شده (بوسیله فونوگراف) اولین مورد از صدای ضبط شده می‏باشد که به همت وی ساخته شده است، لذا آنرا در همان سال با نام فونوگراف (وسیله ای برای ضبط و پخش صداها) رونمایی نمود. اما دقیقا 17 سال قبل از آن در سال 1860 ادوارد لئون اسکات، دستگاه فون اتوگراف را اختراع کرده بود. این دستگاه می‏توانست صداها را ضبط کرده اما هنگام پخش با مشکلاتی مواجه بود و دقیقا آنچه را که پخش شده بود، ارائه نمی‏داد.

7 – لامپ روشنایی

مخترع واقعی : هامفری دیوی
آنچه در باورهاست : توماس ادیسون مخترع لامپ است

در سال 1802 آقای هامفری دیوی، اولین باتری قوی جهان را در رویال انستیتوی بریتانیا عرضه نمود. همچنین در آن سال وی اولین لامپ روشنایی را که توسط نواری از پلاتینیوم ساخته شده بود رونمایی کرد. اختراع وی چنان روشنایی نداشت که به کار اید و در حد همان اختراع باقی ماند. اما 75 سال پس از آن توماس ادیسون تلاشهایی را در این زمینه انجام داد که نهایتا در سال 1879 اولین لامپ روشنایی به بازار عرضه شد.

8 – رادیو

مخترع واقعی : نیکلا تسلا
آنچه در باورهاست : گوگلیلمو مارکنی مخترع رادیو است

مارکنی در سال 1895وسیله ای (رادیو) را در لندن معرفی نمود که آنرا اختراع خود می‏دانست در حالیکه این اختراع که همان رادیوی 4 موج بود، قبلا توسط نیکلا تسلا و همکارانش ساخته شده بود. در آن سال تسلا ادعا نمود که توانسته است دستگاهی را که امواج را از مسافتهای دور دریافت می‏کند بسازد؛ اما هیچ گواهی مبنی بر ادعایش وجود نداشت. تسلا ادعا داشت “کار بر روی دستگاه دریافت امواج بیسیم در سال 1893 شروع شد اما من 2 سال به تحقیق بر روی مدلهای مشابه و وسایل مانند این گذراندم…”

9– هواپیما

مخترع واقعی : ریچارد پیرس
باور همگانی : برادران رایت هواپیما را ساخته‏اند

همه برادران رایت را به عنوان اولین سازندگان هواپیما می‏شناسند اما نه ماه پیش از اولین پرواز برادران رایت، در سال 1903 در کیتی هاوک، مخترع نیوزلندی، ریچارد پیرس قدمی مشابه را در این زمینه برداشته بود اما اختراع او نواقصی داشت از جمله عدم توانایی بال (به دلیل داشتن یک بال) و مواردی دیگر که این موارد منجر به این شد تا اولین هواپیمای قادر به پرواز واقعی توسط برادران رایت رونمایی شود.

10 – اینترنت

مخترع واقعی : پدران واقعی اینترنت، کسانیکه شبکه ARPANET را ساختند (وینتون سرف، لورنس رابرتس، لئونارد کلین راک، رابرت کان)
باور غلط : مخترع اینترنت ال گور بوده است

البته ال گور خود می‏گوید : من اینترنت را اختراع نکردم اما حین خدمت در کنگره امریکا، ایدۀ آن به ذهنم خطور کرد.
وینتون سرف متولد 1943، دانشمند علوم کامپیوتری است که وی را پدر اینترنت نیز لقب داده‏اند. وی به همراه دوستان خود که اسامی آنها در بالا آمد، اولین زنجیره‏های ARPANET را رقم زدند و بدین ترتیب اینترنت ابداع شد.( اينترنت شبكه ای غیرمتمرکزبه نام ARPANET  بود كه در واقع برای ایمن شدن و سهولت ارتباط بین گروهها در صورت حملۀ هسته اي توسط وزارت دفاع امريكا بوجود آمد.)

منبع : listverse.com

 1. امين نوشته است:

  در مورد تلفن هم ميگن مخترع اصليش گراهامبل نبوده و كسي ديگه بوده !

 2. مرتضی نوشته است:

  البته به نظرم بعضیاش غلطه، مثلا خوب خیلیا تلاش کردن هواپیما بسازن ولی نتونستن، پس نمیشه گفت اونا مخترع هواپیما بودن

 3. الکل نوشته است:

  کاشف الکل هم زکریا رازی نبوده بلکه برو بچ آبکوه بودن باور نداری بپرس

 4. Ali Shoja نوشته است:

  الحق که گل گفتی!!!

 5. میثم نوشته است:

  واقعا کاشف الکل برو بچ آبکوه بوده میشه اطلاعات بیشتری بدی بهم

 6. mahsa نوشته است:

  امکان نداره

 7. www.SorenPhoto.com نوشته است:

  خیلی باحال بود . واقعا انسان چه میکنه؟
  ———- http://www.SorenPhoto.com
  اولین و بهترین وب سایت عکس ایرانیان

 8. سید علی نوشته است:

  باز هم اشتباه
  در واقع مخترع تلسکوپ کسی نبوده جز امام جعفر صادق (ع) که با نظریه نوری خود 12 قرن پیش اساس کار تلسکوپ را شرح داد جالبه نه ؟

 9. سعید نوشته است:

  دست شما درد نکنه اما هر کس برای ساخت یک وسیله تلاش کنه که مخترع اون وسیله نمیشه!

 10. نسرين نوشته است:

  من خودم تو فكر ساختن يه وسيله اي هستم كه قراره بره اون دنيا ببينه چه خبره و برگرده بره .. ميگي نه منتظر باش …

 11. حقجو نوشته است:

  البته مرحوم افندی در کتاب ریاض العلماء که سیصد و پنجاه سال پیش نوشته در مورد یکی از دانشمندان مسلمان مینویسه که این عالم نظریه ای دارد که زمین دارای قدرت کشش اشاء است و این نظریه بر خلاف نظریاتی بود که در اون زمان رایج بود کهمطرح میشو و برای این دلایل میاورد که هر شیئ به اندازه جرم خود دارای قدرت کشش به سوی زمین است
  و این همون جاذبه زمین است که به دیگران نسبت میدهند

 12. ميثم نوشته است:

  سلام خوب ها كه نوشتي درست اما كساني كه يك طرح خام را تمام ميكنند و به جايي ميرسانند شرطه به هر حال اين ضرب المثل يادم ميياد كه ميگويد :
  كار راكه كرد آن كه تمام كرد .

 13. مهدی نوشته است:

  اینها کار را تمام کرده اند
  فقط کتابها و متون آنه در اثر بی محلی کردنها و جنگها از بین رفته است
  الان ما باید اونها را زنده کنیم نه هر چی می گن را به راحتی قبول کنیم

 14. رضا نوشته است:

  در مورد اشعه ايكس هم فكر كنم اولين نفر تسلا بود
  نيكولا تسلا دانشمندي برجسته بود كه بيشترين اختراعات رو داشته اما به خاطر اينكه روي نظريه معروفش كه وجود داشتن حيات در ديگر سياره ها كار مي كرده اختراعاتش رو به معرض عموم نگذاشته بود .

 15. حمید نوشته است:

  خوب حتما یه چیزی می دونستند که یه نفر دیگه رو به اختراع نسبت دادن…اگر توجه کرده باشین تمام مخترعان واقعی تلفظ اسماشون خیلی سخت هستش …برای مثال اگه ازتون بپرسن مخترع اینترنت کیه شما باید اسمه 5 یا 6 نفر رو می آوردین ..پس حتماً اونا به فکر حفظ کردن اسمها هم بودن

 16. mojmoj20 نوشته است:

  تلاش دیگران رو به ثمر رسوندن کار بسیار سخت و طاقت فرساییه .
  خصوصا که متفکر قبلی چندی از راه رو اشتباه رفته باشه.
  مردان بزرگی بودند همه آنان که خدمت به وجودیت بشریت کردند.

 17. حمید نوشته است:

  واقعاً متشکرم که مشخص کردی توماس ادیسون مخترع نبوده بلکه مرد 2 هزار چهره بوده D:

 18. Jamshid نوشته است:

  باور کنید اینا همش دروغ است. پدر پدربزرگ من میگن خودش اون زمان هواپیما ساخته و مزارع رو سمپاشی می کرده ولی چون ایرانی بوده بهش توجه نکردن و به اسم برادران رایت اسم گذاری کردن. واقعا جای تاسف دارد. (تاسف ایرانی)

 19. محمد نوشته است:

  چه جالب ، پس من خیلی غلط غلوط فکر می کردم/

 20. ATR نوشته است:

  عزیزم اگه اینجوریه پس هواپیما و زیردریایی و ربات و … هم اختراع داوینچیه چون اولین کسی که طراحی کرده اون بوده شایدم خیلی های دیگه که قبل از اون بهش فکر کردند.

 21. sara نوشته است:

  خیلی جالبه تنها اسمی که زیاد نکرار شده ادیسون هست عجب آدم خوبی بوده ها

  مطالب وابسته به کودک
  http://mykoodak.com

 22. محمد نوشته است:

  این دلیل نمیشه که هر کسی یه چیز ناقص ساخت و بدرد کاری نخورد و بعد از آن یکنفر آن اختراع را تکمیل کرد بگیم اشتباهی به نام نفر دوم ثبت گردیده تا دو روز پیش سفر انسان به ماه راه انکار می کردن حالا هم اختراعات ادیسون رو

 23. هادی نوشته است:

  آره خوب کی به کیه ماهواره رو من اختراع کردم یه بی همه چیز دیگه که حسش نیست تو نت اسمشو سرچ کنم رفته ثبتش کرده.

 24. صهبا رهگذر نوشته است:

  عالی بود مثل همیشه
  جاودان باشید

 25. حمید نوشته است:

  اما چه خوشمون بیاد چه نیاد خیلی از اختراعات به مسلمان ها تعلق داره که غربی ها با پرویی به نام خودشون معرفی کردند…

 26. بابک نوشته است:

  سلام.
  دوست عزیز ترجمه یا نقل قول از یک منبع بدون تحقیق درباره ی صحت یا دقیق بودن مطالب اون کار درستی نیست. سعی کنید مطالبی رو که نقل می کنید ( نه تنها در سایت، حتی در صحبت های عادی) از صحت اون با خبر باشید. در مورد عدم صحت اکثر موارد بالا دوستان توضیح دادن، من دیگه صحبت نمی کنم.

 27. م.پورعلی نوشته است:

  با تشکر از شما. اما اگر به تیتر مطلب دقت کرده باشید، اختراعاتی که به نام دیگران "رقم" خورده است. یعنی این حتما دلیل نمی شود که مخترع آنها همین کسانی بوده اند که عنوان شده است.

 28. reza نوشته است:

  <blockquote cite="#commentbody-1697">
  بابک :
  سلام.
  دوست عزیز ترجمه یا نقل قول از یک منبع بدون تحقیق درباره ی صحت یا دقیق بودن مطالب اون کار درستی نیست. سعی کنید مطالبی رو که نقل می کنید ( نه تنها در سایت، حتی در صحبت های عادی) از صحت اون با خبر باشید. در مورد عدم صحت اکثر موارد بالا دوستان توضیح دادن، من دیگه صحبت نمی کنم.
  [پاسخ]م.پورعلی پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰م, ۱۳۸۹ ۵:۳۴ ب.ظ:با تشکر از شما. اما اگر به تیتر مطلب دقت کرده باشید، اختراعاتی که به نام دیگران “رقم” خورده است. یعنی این حتما دلیل نمی شود که مخترع آنها همین کسانی بوده اند که عنوان شده است.
  [پاسخ]
  سلام
  دوست عزيز موارد 1و2و3و10 رو اطمينان دارم كه درستن
  رابط گرافيكي مثل خيلي اختراعات ديگه كار زيراكس بوده
  خط توليد اتومبيل كار فورد بوده نه اختراعش. اختراعش كار كارل بنز بوده
  اشعۀ ایکس هم همه ميدونن كار رنتگن بوده
  اينترنت هم كار گروهي بوده به سرپرستي وينتون سرف براي تشكيل شبكه داخلي arpanet

  @بابک

 29. مرضيه نوشته است:

  اخه من چي بگم شما هم ايراني هستيد و هم مسلمون. ولي از اونجايي كه هميشه بايد خودتونو كوچيك كنيد طرفدار غربيها هستيد. تلسكوپ رو نه جناب اقاي هانس ليپرشي و نه گاليله اختراع نكردن. تلسكوپ اختراع خودمونه. اختراع ايرانياي مسلمون. حتما اسك ابن هيثم به گوشتون خورده. اين اقا اهل باختر بودن اولين كسي تلسكوپ رو اختراع كرد. حتي اولين رصد خونه تو ايران خودمونه همه دنيا ميدونن رصد خونه مراغه اولين رصد خونه دنياست. ولي از اونجايي كه اروپاييا هميشه حق مظلوم رو ميخوردن و ميخورن تلسكوپ رو به اسم خودشون زدن. …….
  يه ذره تحقيق و يه ذره وجدان و غيرت كار همه رو درس ميكنه
  اين اسلام بود كه به ايران شرف داد و اين همه دانشمند مثل خوارزمي. بو علي. ابو ريحان…. رو به دنيا معرفي كرد توي تاريخ قبل اسلام جستجو كنيد و ببينيد چند در صد اختراعات جهان براي ايرانيا بوده و با ايران اسلامي مقايسه كنيد
  بي احترامي به ائمه هيچوقت بخشيدني نيست اگر علم داشته باشيد ميبينيد طرح تلسكوپ توسط ائمه اطهار داده شده

  زنده باد ايران………… زنده باد اسلام

 30. مرضيه نوشته است:

  راستي من ديگه به اين سايت سر نميزنم اگه خواستين جوابي بدين يا سؤالي.بپرسين برام ميل كنيد

  Memol_cuty88@yahoo.com

 31. سامان نوشته است:

  سلام من دانشجوی مهندسی برق هستم توی کتاب مهندسی روشنایی از دکتر کلهر سیر تکمیل لامپ های رشته ای رو توضیح داده و به نظر میرسه مطلب شما در مورد لامپ های رشته ای غلطه

 32. فروشگاه عروسک نوشته است:

  نمنبع اصلیشون چی بوده چون اگر حقیقت داشته باشه جالبه

 33. پرداخت آنلاین ارزی نوشته است:

  خیلی عالی بود ممنون از مطالب بسیار خوبتون

 34. پنل اس ام اس نوشته است:

  ممنون از سایت خوبتون
  مطالبتون واقعا عالی هستن
  موفق باشید

 35. پرشین نایس نوشته است:

  سلام واقعا عالی بود با تشکر از سایت خوبتون!!

 36. ایلیا نوشته است:

  مطلب جالبی بود اما سندیت داشتنش خیلی مهم تره ولی در کل در طول تاریخ اختراعات بزرگی به اشتباه به ثبت رسیدن.یه مهندس هم ما داشتیم داد یه محصولو یه مهندس الکترونیک ساخت بعد به اسم رایانا ثبت کرد کلی هم جایزه گرفت

 37. علی نوشته است:

  اول اینکه قابل توجه برخی دوستان
  دین رو با علم قاطی نکنید…. مهم نیست مخترع یه دستگاه کافر باشه یا مسلمون؛ مهم اینه به ارتقا سطح زندگی بشر کمک کنه
  دوم : هرچی بیشتر تو زمینه ی الکتریسیته مطالعه میکنم(دانشگاه و مطالعه ی آزاد)، از ادیسون بیشتر متنفر میشم؛ طبق شواهد تاریخی موجود، ادیسون خیلی از اختراعات دیگران رو به اسم خودش زده و مانع کار دانشمندانی چون تسلا و … شده.

 38. آینه نوشته است:

  خدا عمرشون بده آدمای خوبی بودن 🙂
  خوب چرا می خندید مادر بزرگم هر وقت کار خوبی می کردیم اینطوری بهمون می گفت خوب
  شاد یاشید

 39. فروش درب چوبی ساختمان نوشته است:

  انصافا در حق آخری خیلی اجهاف شده بود!
  البته یکی دیگه هم بود و اونهم اینکه بمب اتم رو اوپن هایمر ساخت و به نام آلبرت انیشتین میشناسنش!!!!

 40. علیرضا نوشته است:

  مهم نیست به نام کی ثبت شده مهم اینه که تونستند دنیا رو به جای بهتری تبدیل کنند