25 راه تضمینی برای افزایش تعداد اعضاء فید (خوراک)

یکی از عوامل پیشرفت یک سایت یا یک وبلاگ، افزایش روزافزون تعداد بازدیدکنندگان آن است. همچنین در صورتیکه این بازدیدکنندگان تبدیل به بازدیدکنندگان دائمی گردند، عاملی برای رشد بیشتر آن سایت یا وبلاگ خواهد بود. یکی از راههای جذب بازدیدکنندگان دائمی، عضویت آنها در فید وبلاگ یا سایت می‏باشد. در اینجا 25 راه کاربردی و تضمینی برای افزایش تعداد اعضای فید یا خوراک هر وبسایت خدمتتان معرفی می‏گردد.

1 – مطالب پرمحتوایی را منتشر نمایید : این مسئله تنها دلیلی برای افزایش تعداد اعضای فید نیست بلکه مهمترین دلیل برای افزایش بازدید سایت و بازگرداندن خواننده به سایت یا وبلاگ است.

2 – به صورت روزانه مطلب منتشر کنید : این انتظار هر خواننده‏ای است که مطالب را روزانه دریافت کند و این در حالیست که بسیاری از وبلاگها و سایتها روزانه بیش از 5 مطلب یا بیشتر منتشر می‏نمایند.

3 – محتوایی که در عنوان سایت ذکر شده را رعایت کنیم : مثلا اگر عنوان سایت در مورد دانلود است، ترجیحا از پرداختن به موارد دیگر خودداری شود تا انتظار خواننده از این وبلاگ برآورده شود.

4 – آیکون RSS بزرگی در وبلاگ گنجانده شود : معمولا هر خواننده‏ای وقتی از مطالب یک وبلاگ استفاده کرده و مورد پسندش واقع می‏شود، در آخر به دنبال یک آیکون نارنجی می‏گردد؛ چه بسا که در بسیاری از اوقات این آیکون پیدا نمی‏شود و یا اینکه فقط به صورت نوشته است.

5 – آیکون RSS در قسمت بالای وبلاگ گنجانده شود : قرار دادن آیکون فید در قسمت بالای سایت یا وبلاگ، این امکان را فراهم می‏آورد که خواننده در اولین نگاه متوجه فید این وبلاگ شده و عضویت در فید مد نظرش باشد.

6 – فید خود را تمام متن ارائه دهید : بسیاری از وبلاگها فید اصلی خود را بصورت خلاصۀ متن و یا تیتر ارائه می‏دهند که همین مطلب کمی باعث آزار خوانندۀ وبلاگ می‏گردد.

7 – اشتراک از طریق ایمیل را فعال سازید : همانطور که می‏دانید یکی از سرویسهای خوب اشتراک از طریق ایمیل همین فیدبرنر است که به راحتی و با کپی کردن یک کد کوچک در گوشه ای از وبلاگ اشتراک از طریق ایمیل را به خوانندگان سرویس خواهیم داد.

8 – راههای رسیدن به عضویت را به حداقل برسانید : به این معنی که از عضویت مستقیم استفاده شود نه به این صورت که ایتدا وارد صفحه‏ای جداگانه شده و یا پنجره‏هایی مختلف باز شوند بلکه تاجاییکه امکان دارد از لینک مستقیم عضویت در فیدریدرها مانند گوگل و یاهو و … استفاده شود.

9 – حداقل یک پست در مورد فید داشته باشید : پستی با این مضمون “فید چیست و چگونه عضو شویم” و هر موضوعی که وابسته به این مطلب باشد و حداقل یک لینک به پست مربوط به فید را در نزدیکی آیکون فید قرار دهید تا کسانیکه از فید اطلاعاتی ندارند شما اولین نفری باشید که این اطلاعات را به وی می‏دهید.

10 – در انتهای هر پست پیشنهاد عضویت را مطرح کنید : به این صورت که حداقل با یک خط نوشته و یا یک تصویر بسیار کوچک عضویت در فید را به خواننده پیشنهاد دهید. همچنین می‏توانید این نوشته یا تصویر را در ابتدا و یا داخل پست خود قرار دهید. افزونه‏های مختلفی از جمله Smart Ads برای وردپرس هستند که این کار را آسان می‏نمایند.

11 – استفاده از افزونۀ MyBlogLog یا  Bumpzee یا BlogCatalog : این افزونه‏ها (وردپرس)شما را قادر می‏سازد تا آخرین بازدید کنندگانتان را در صورتیکه عضو شبکه بازدید کنندگان وبلاگ شما می‏شوند، دنبال کند. چیزی شبیه گوگل فرند کانکت. اما این افزونه شما را قادر می‏سازد با پیغامی کوتاه آنها را دعوت به عضویت در فید وبلاگتان نمایید.

12 – از حالت Auto Discover وبلاگ خود مطمئن شوید : در بسیاری از وبلاگها، هنگامی که وارد وبلاگ می‏شوید یک آیکون کوچک نارنجی رنگ مربوط به فید همان وبلاگ را در گوشۀ آدرس بار، مشاهده می‏نمایید (در اینترنت اکسپلورر حالت فعال شدۀ آیکون فید را خواهید یافت). این حالت کاربر را قادر می‏سازد بدون استفاده از آیکونی که برای فید خود در نظر گرفته‏اید، عضو فید شما شود.

13 – استفاده از افزونۀ What Would Seth Godin Do : این افزونه امکانی برای وبلاگ شما فراهم می‏کند که فقط به اعضای جدید پیشنهاد عضویت در فید را داده و در صورت تمایل به سایر بازدیدکنندگان نیز پیشنهاد دهد.

14 – به افرادی که دیدگاه خود را مطرح می‏نمایند ایمیل بفرستید : این یک مسئلۀ مهم است که شما هنوز کامنت گذارانی دارید که عضو فید شما نشده‏اند، لذا با ارسال یک ایمیل خصوصی به آنها پیشنهاد عضویت در فید را مطرح نمایید.

15 – اگر خواننده‏ای به شما ایمیل می‏زند، وی را بی‏پاسخ نگذارید : بعضی وبلاگ‏نویسان حرفه‏ای که سرشان شلوغ است، گاه فرصت پاسخ دادن به ایمیل‏های دریافتی از جانب مخاطبان خود را ندارند که همین امر بعضی اوقات باعث بی میلی نسبت به عضویت در وبلاگ می‏گردد.

16 – در قسمت ارائۀ دیدگاهها، لینک کوچکی به فید خود قرار دهید : در حد یک نوشتۀ کوچک می‏توانید این کار را انجام دهید اما دقت داشته باشید که دعوت بیش از حد، منجر به تاثیر منفی می‏شود و خواننده را منزجر می‏کند.

17 – از پرداختن به حاشیه‏ها در موضوع اصلی پست، خودداری کنید : یعنی پست خود را با مطالب و جمله‏های اضافی پر نکنید. خواننده‏ها دوست دارند مطلبی مفید با یک دور مطالعۀ سریع دستگیرشان شود.

18 – تبادل لینک داشته باشید : این مساله که خوشبختانه در وبلاگستان فارسی به نحوی نسبتا مطلوب انجام می‎‏شود، باعث به اشتراک گذاری خوانندگان یک وبلاگ با وبلاگی دیگر می‏شود. ترجیحا وبلاگ خود را با توضیحی اضافه در وبلاگی دیگر عنوان نمایید.

19 – از پادکست و ودکست استفاده کنید : یک مجموعۀ چند قسمتی از یک ویدئوی خودساز و یا تهیه شده در مورد مطالب خودتان را در اختیار خوانندگان قرار دهید و هر از گاهی به صورت مرتب، یک قسمت از آنرا پخش کنید.

20 – به عنوان نویسندۀ میهمان در دیگر وبلاگها مطلب بنویسید : این کار باعث می‏شود تا خوانندگان وبلاگی که در آن مطلب نوشته‏اید را به سمت خود جلب کرده و جایگاه خود را ارتقا بخشید.

21 – در انتهای ایمیل خود، لینک به فید خود را قرار دهید : معمولا بیشتر سرویسهای ایمیلی، این امکان را برای کابران خود فراهم ساخته‏اند تا امضای خود را در انتهای نامۀ خود قرار دهند. در کنار نام و مشخصات خود می‏توانید لینک به فید خود را قرار دهید.

22 – یک لینکدونی کوچک در وبلاگ خود درست کنید : وقتی خوانندگان وبلاگ شما دریابند که وبگردی‏های شما نیز مانند مطالبتان جذاب و خواندنی است و با محتوای وبلاگ شما همخوانی دارد، آنها را به عضویت در فید وبلاگ شما و یا لینکدونیتان ترغیب می‏کند.

23 – نظر و ایدۀ خود را در مورد مطالب عنوان نمایید : معمولا خوانندگان بدشان نمی‏آیند تا از نظر نویسندۀ مطلبی آگاه شوند؛ لذا مطرح نمودن نظر نویسنده در حد یک یا دو خط در انتهای هر پست می‏تواند خود عاملی برای جذب بازدیدکنندگان باشد.

24 – تعداد خوانندگان خود را به نمایش گذارید : وقتی وبلاگی تعداد خوانندۀ زیادی دارد، این نشان از مفید بودن مطالب آن وبلاگ است؛ پس، با به نمایش گذاردن تعداد اعضای فید وبلاگتان، خواننده را به عضویت در فید ترغیب نمایید.

25 – لینک مطالب خود را در شبکه‏های اجتماعی قرار دهید : با اینکار دیگران و افرادیکه شما را نمی‏شناسند و شاید تابحال مطالب شما را نخوانده و یا وبلاگ شما را ندیده‏اند خودبخود به وبلاگ شما دعوت شده و شاید تعدادی از آنان به عضویت فید شما در آیند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. این مطلب شامل برداشتهایی از منبع می‏باشد.

در انتها به شما پیشنهاد میکنم مطالب پورعلی.نت را از طریق خوراک (فید) دنبال کنید.

 1. امين نوشته است:

  ممنون،خيلي استفاده كردم .

 2. milad نوشته است:

  مطلب جالب و بسیار مفیدی بود. خسته نباشید. خوشحال میشوم سری هم به وبسایت ما بزنید http://www.9joo.com
  نوجو مکانی است برای اطلاع از آخرین و تازه ترین اختراعات ونوآوریها در حوزه های مختلف.

 3. گل سرخ نوشته است:

  سلام دوست عزیز

  """همیشه خیلی زود دیر میشه….."""

  آپ کردیم