ورزش و داروهای انرژی‏زا

با توجه به اینکه مدتی‏ است مصرف انواع و اقسام داروهای انرژی‏زا در میان ورزشکاران بخصوص قشر جوان و تحصیلکرده زیاد شده، و همچنین جهت گوشزد کردن گوشه‏ای از خطرات داروهای ورزشی به ورزشکاران، در اینجا بعضی اثرات برخی از داروهای رایج در میان ورزشکاران را فهرست‏وار بیان می‏نمایم :

کافئین (خوردنیهای انرژی‏زا)

برخی معتقدند که کافئین کارایی ورزشی را بالا می برد. در آزمایشی که بر روی یک دونده ماراتون انجام شد، او با استفادۀ معقول از کافئین (مقدار کافئین موجود در 1 تا 3 فنجان قهوه) زمان دویدن ماراتون را 7 درصد کاهش داد اما سایر آزمایشات نتوانست وجود مزیت‏های دیگر را تایید کند و لذا این قضیه در پرده ابهام ماند. عواقب مصرف کافئین زیاد را می‏توانید در این پست بخوانید.

هورمون های جنسی مردانه

استفاده از هورمون های جنسی مردانه ( آندروژن‏ها) یا سایر استروئیدهای آنابولیک برای افزایش قدرت عضلانی بی‏شک می تواند کارایی ورزشی را در برخی شرایط افزایش دهد به ویژه در زنان و در برخی مردان که از ترشح طبیعی تستسترون برخوردار نیستند. البته این استروئید های آنابولیک خطر ابتلا به امراض قلبی و عروقی را افزایش می دهد زیرا سبب افزایش فشارخون، کاهش HDL (لیپو پرتئین های با چگالی زیاد) خون و افزایش LDL ( لیپوپرتئین های با چگالی کم ) می شوند که همگی حملات قلبی و سکته های مغزی را افزایش می دهد. هچنین این فراورده ها به کاهش عملکرد بیضه‏ها از جمله کاهش ساخت اسپرم و کاهش ترشح تستسترون خود فرد می انجامد و اثرات آن چند سالی طول می کشد یا همیشگی می‏شود. در زنان اثرات وخیم‏تری به جای می‏گذارد زیرا بدن آنها به طور طبیعی با هورمون جنسی مردانه سازگار نیست و اثرات آن ها عبارتست از : رویش مو بر روی صورت، صدای بم، پوست برافروخته، توقف قاعدگی.

آمفتامین‏ها و کوکائین

سایر داروهایی مانند آمفتامین‏ها و کوکائین هم به افزایش کارایی جسمی شهرت یافته‏اند ولی مصرف بیش از حد آنها باعث زوال کارایی می شود و به علاوه هیچ تاثیری جز تحریک روانی برای آنها ثابت نشده است. دیده شده که بعضی ورزشکاران درجریان مسابقات ورزشی به دلیل تداخل عمل این داروها با نوراپی نفرین و اپی نفرین آزاد شده از دستگاه عصبی سمپاتیک طی ورزش مرده‏اند. یکی از علل مرگ در این شرایط تحریک‏پذیری بیش از حد قلب است که منجر به فیبریلاسیون بطنی (ضربان تند، نا هماهنگ و نامنظم بطنها) شده و میتواند ظرف مدت چند ثانیه مرگ آور باشد .

  1. majak نوشته است:

    با سلام. من 25 سالمه و امسال میخوام در مسابقات امادگی جسمانی کشوری شرکت کنم 2 هفته بیشتر زمان ندارم.از کراتین فسواژن استفاده میکنم. میخوام از یه داروی انرژی زا که توی این 2 هفته بتونه قدرت و استقامت بدنمو بالا ببره استفاده کنم. لطفا راهنماییم کنید.من 1 بسته افدرین هم دارم.

  2. سینا نوشته است:

    دوست عزیز کراتین یک ماده قدرتی هستش که باید در روزهای اول در 4 وعده استفاده کنی به مدت یک هفته بعدن قبل ورزش و بعد ورزش که کمک زیادی میکنه.افدرین رو بیخیال شو.
    بعدش قرص فارماتون روزی 2 عدد