دلایلی بر بسیار مفید بودن کره بادام زمینی

در نظر بعضی افراد، کرۀ بادام زمینی بهترین غذا و برترین خوردنیهاست. قابل خوردن با شکلات و مربا، قابل افزودن به مرغ و ماهی و حتی قابلیت اضافه شدن به نوشیدنیها را داراست. آنطور که به نظر می‏رسد، گویا مصارف مفید این ماده خوردنی مقوی نامحدود است و هر چه فکر کنیم باز هم مصارفی مفید را از آن می توان استخراج نمود. در اینجا 10 عنوان مورد مصرف دیگر علاوه بر آن مواردی که شاید تا کنون شنیده و یا دیده‏ایم را عنوان می‏نمایم. جالب اینجاست که به نظر من، برای هر شخصی حداقل 2 یا 3 مورد از موارد این لیست، می‏‏تواند مفید واقع گردد. (در اینجا می‏توانید توضیحاتی راجع به بادام زمینی بخوانید)

10 استفاده غیر معمول کرۀ بادام زمینی :

1 – به عنوان روان کننده


روغن بادام زمینی یکی از بهترین انواع روان کننده‏ها، مانند گریس عمل می‏کند. مثلا اگر شما دستگاه چمن زن دارید و از کندی تیغه‏های آن نالانید می توانید با مالیدن مقداری از این ماده به هر تیغ، آنرا احیا نمایید. در هر صورت هر گاه نیاز فوری به روغن و یا گریس پیدا کردید و در دسترس نبود می‏توانید از کره بادام زمینی استفاده نمایید.

2 – دارویی برای حیوانات خانگی


نه اشتباه نکنید. این خوردنی عجیب دارو نیست اما می‏تواند به عنوان کمک برای خوردن داروها به کار آید. اگر حیوان خانگی مریضی دارید که نیازبه خوردن دارو بخصوص از نوع قرص و کپسول پیدا کرده – با توجه به اینکه کره بادام زمینی برای حیوانات خانگی مانند کباب داغ برای ماست! – می توانید قرص یا کپسول و هر نوع دارویی را با آن مخلوط کرده و تقدیمش کنید.

3 – جایگزینی سالم برای کره


در این پست از مضرات کره صحبت کرده ام ولی هنوز در مورد این مطلب چیزی نخوانده بودم تا جایگزین آن را خدمتتان معرفی نمایم. کره بادام زمینی علاوه بر داشتن مواد مورد نیاز بدن، ضرری نداشته و بالعکس بسیار مفید است. خیلی خوب است عادت کنیم به جای کره و مارگارین از کره بادام زمینی استفاده نماییم. خوشبختانه در کشور ما نیز این محصول فراوان است. همچنین به جای روغن جایگزین در پخت کلوچه و نان خانگی می‏توان از آن استفاده نمود. یک بار هم که شده آنرا با مربا یا عسل تجربه کنید.

4 – استفاده در تله موش


همه ما خیال می‏کنیم که موشها فقط به پنیر علاقمندند و یا اینکه پنیر را بهتر از هر چیزی ترجیح می‏دهند اما متخصصین در امر موش و موشگیری ثابت کرده‏اند که موشها بیش از هر چیز به کره بادام زمینی علاقمند بوده (و باز هم مانند کباب برای ما) آنرا با هیچ چیز دیگری حتی جانشان عوض نمی‏کنند.

5 – جدا نمودن برچسب قیمت


هنوز برچسبی اختراع نشده است که به راحتی و بدون به جای گذاشتن اثر چسب و ته ماندۀ آن جدا شده و ما را آزار ندهد. اما اکنون با کرۀ بادام زمینی به راحتی می‏توان باقیماندۀ چسب برچسب ها را جدا نمود. فقط کافیست مقداری کرۀ بادام زمینی را به روی باقیماندۀ برچسب مالیده و با دستمالی کتانب آنرا بساییم.

6 – از بین بردن بوی بد مرغ و ماهی


حتما آخرین باری که ماهی سرخ کرده و یا مرغ آب‏پز نمودید را بیاد دارید. بوی اصطلاحا “ساهار” مرغ و بخصوص ماهی می‏تواند بسیار ناراحت کننده باشد ( و برای بعضی افراد منزجر کننده). راهکار این است که پس از سرخ کردن ماهی، یک قاشق غذاخوری از کرۀ بادام زمینی را در داخل ظرفی که در آن ماهی سرخ کرده اید ریخته و فقط برای یک دقیقه بگذارید داغ شود. آنگاه عطر خوش بادام زمینی خانه را پر خواهد کرد.

7 – براق کننده چرم


کرۀ بادام زمینی ماده‏ای بسیار کارامد جهت براق نمودن و همچنین تمیز کردن چرم و ورنی است. کافیست مقداری از آنرا بر روی سطح مورد نظر مالیده و سپس مشغول آغشتن کل سطح به کرۀ بادام زمینی شوید و در اخر با یک دستمال لطیف کل سطح را پاک کنید. در صورتیکه نمی‏خواهید مبل و یا سطح مورد نظر شما بوی بادام زمینی بگیرد کافیست مقداری ماده معطر را با آن مخلوط کرده و سپس دست به کار شوید.

8 – کلوچۀ کرۀ بادام زمینی


این شاید زیاد دور از ذهن و غیرمعمول نیاید اما باید بدانید در این دستورپخت، مهمترین ماده اولیه کرۀ بادام زمینی است و هیچ طعم دیگری در این نوع کلوچه احساس نمی‏شود. کلوچه ها مخلوطی از کرۀ بادام زمینی، تخم مرغ، شکر و کمی وانیل است. همچنین میتوان مقداری شکلات داغ و یا چیپس شکلات را به آن افزود. نتیجه کلوچه‏هایی دور از ذهن خوشمزه خواهد شد و حداکثر 20 دقیقه زمان شما را خواهد گرفت. پس دست بکار شوید.

9 – جدا کردن آدامس


این مورد از موارد بسیار کاربردی در زندگی روزمره بخصوص برای افرادی که آدامس برای آنان مانند استامینوفن است می‏باشد. شاید بسیاری از مردم با سرد کردن آدامس چسبیده به موها و سپس شانه کردن مو آنرا به سختی و با درد جدا نمایند اما جالب اینجاست که کرۀ بادام زمینی بهترین چیز برای جدا کردن آدامس است؛ بهتر آنکه این ماده را “آدامس بَر کَن” بنامیم. نه تنها این خوردنی عجیب آدامس را به راحتی از مو جدا می‏سازد بلکه برای فرش و موکت و لباس نیز کاربرد دارد.

10 – به عنوان خمیر ریش


شاید غیر قابل باور باشد اما کرۀ بادام زمینی محلولی عالی جهت تراشیدن ریش ایجاد می‏نماید. فقط کافیست همانطور که از خمیرریش استفاده می‏کنید از این استفاده کنید. مزیت استفاده از کرۀ بادام زمینی به جای خمیرریش این است که علاوه بر اصلاحی مناسب و خوب، پوستی شاداب و تقویت شده را برای خود به ارمغان آورده‏اید و دیگر نیازی به خرید افترشیو نیست.

منبع

 1. سما نوشته است:

  نمی دونستم این قدر کاربرد داره!

 2. sina نوشته است:

  akhe kheili bahal b09od faghat agar vagheiat dashte bashe

 3. امين نوشته است:

  از كجا بخريم ؟

 4. پویان نوشته است:

  سلام.کره معمولی(کره ارژنگ یا همینا که از مغازه میخریم) و کره حیوانی کدام یک از این کارها را انجام میدن؟