تصاویر زن مومیایی 3000 ساله با سی تی اسکن کشف شد

چکیده : تصاویری دیدنی از تابوتی که متعلق به زن 3000 ساله مومیایی مصری، که هنوز درب تابوت ان باز نشده، توسط اسکنر مدرن بیمارستانی کشف شد.

محققان موفق به دیدن درون تابوت تزیین شده زنی مومیایی، که گمان می رود مربوط به 1000 سال قبل از میلاد مسیح باشد شدند. این تابوت که هنوز درب آن گشوه نشده است، توسط اسکنرهای قوی اشعه ایکس و سیستم ایجاد تصاویر سه بعدی پردازش شده است که گمان می رود این جسد مومیایی شده متعلق به یک زن کاهن و همچنین ترانه سرا در شهر تبس در مصر بوده است.

همانگونه که مشاهده می شود، در چشمان این جسد قطعه سنگهایی کوچک کار گذاشته شده است (بر اساس سنت مصریان قدیم) و همچنین با توجه به کتیبه ای که بهمراه تابوت بوده، نام او مرسامون است و علاوه بر نام نوشته شده است : “او به خاطر آمون (خدای مصریان) زندگی می کرده است”. ضمنا نوشته شده، او یکی از چندین خواننده معبد آمون بوده که درمراسمات تشریفاتی می خوانده و منتسب به دربار بوده است.

تصاویر اسکن شده نشان می دهد که او قدی حدود 5 فوت و 5 اینچ داشته و در سنین بین 20 تا 29 سالگی مرده است. همچنین نشان می دهد که او خانمی زیبا با چشمانی درشت و صورتی متقارن بوده و همچنین از مفاصل او بر می آید که از رژیم غذایی بسیار خوبی بهره مند بوده است و هیچ مشکلی در دندانهایش نداشته و در بین آنها تکه های نان مصری مشاهده شده است. همچنین او زایمانی نداشته است.

این تابوت در سال 1920 توسط جیمز هنری بریستد باستان شناس معروف خریداری شده است. تابوت از جنس نوعی پارچه می باشد که با چسبی مخصوص نیز مخلوط شده و طراحی هایی مربوط به خدایات مصر و عالم پس از مرگ بر روی آن نقش بسته است.
این تابوت قبلا در سالهای 1989 و 1991 اسکن شده که در ان زمان تصاویری مبهم دریافت شده است. اما این اسکن آخر که منجر به انتشار این تصاویر و اخبار شده است توسط دستگاه آی سی تی اسکن هوشمند فیلیپس (ارائه دهنده تصاویر سه بعدی واقعی از بدن انسان) که گفته می شود اطلاعاتی در حدود 1000 برابر بیشتر از اسکنی که در سال 1991 انجام شده فراهم شده است.

منبع : تلگراف و dotmed

 1. davod نوشته است:

  با تشكر از اطلاعات خوبتان

 2. Salar نوشته است:

  Kheili bahal bood,Mamnoon

 3. mehdi نوشته است:

  جالب بود متشکرم

 4. گل سرخ نوشته است:

  سلام دوست عزیز .
  کم پیدایی؟؟؟؟؟ گل سرخ به روز و دلتنگ شماست …………
  منتظریم.

 5. مجتبي نوشته است:

  سلام جالبه با اجازتون من از اين مطلب براي وبم استفاده كردم مرسي

 6. sasan نوشته است:

  mamnoonam jaaleb bood.kheyli ajibe.che sabri daran to in chand saal baazesh nakardan
  age maale man bood hamoon rooz ke kharidam bazesh mikardam goore babaye bastan shenaasiam karde
  khodaa rahmatesh kone
  har chi khaake one bagaye omre nevisandee

 7. هلیا نوشته است:

  ممنون مامان