وایت نویز یا پارازیت سفید؛ ایجاد آرامش در منزل

White Noise، وایت نویز، وایت سوند، صدای سفید و یا همان پارازیت سفید به ترکیبی از صداهایی با فرکانسهای مختلف گفته می شود که در آن واحد و همزمان با هم توسط گوش انسان شنیده می شوند. به عبارت ساده تر هر چه که گوش انسان توانایی شنیدن آنرا داشته باشد همه با هم در یک زمان جمع شده و گوش انسان همه را باهم در همان زمان بشنود. می توان در نظر گرفت مثلا 20000 تن صدای مختلف (فرکانس) در آن واحد شنیده شود. شاید با شنیدن نمونه ای ساده از وایت نویز منظور را بهتر دریافت کنید.

دلیل نامگذاری صفت سفید در این نوع پارازیت، این است که نور ویا رنگ سفید ترکیبی از تمامی نورهای موجود در می باشد که با هم ترکیب شده و نور سفید را تشکیل داده اند. صحت این مطلب را می توان با تاباندن نور سفید در یک منشور دید که نور سفید به رنگهای دیگر تجزیه می گردد. نمونه ای از طیف فرکانس وایت نویز.

با توجه به اینکه نویز سفید دربردارنده تمامی فرکانسهاست، غالبا پوشانندۀ تمامی صداهای دیگر می باشد. مثلا اگر شخصی در یکی از اتاقهای یک هتل اقامت داشته و سر و صدای اتاق همجوار به اتاقش نفوذ می کند، می تواند با روشن کردن یک فن و یا پنکه از شنیده شدن صداهای دیگر جلوگیری کند.

موجهای مشکی رنگ نویز سفید و موجهای زرد رنگ شبیه صدای انسان است (مقایسه کنید)

چرا اینطور است ؟
با خود تصور کنید که دو نفر همزمان مشغول صحبت کردن هستند. مغز انسان قادر به دریافت و فهم و برداشت یکی از آن دو است و به صحبتهای فرد دوم نمی تواند گوش دهد و تمرکز کند. همچنین اگر سه نفر و یا بیشتر نیز با هم صحبت کنند بازهم مغز انسان قادر به دریافت و برداشت یکی از صداهاست ولی در مورد مثلا 1000 نفر و یا بیشتر دیگر اینطور نیست. در واقع صداهای زیاد تبدیل به وایت نویز شده و دیگر مغز انسان توانایی تفکیک صداها را ندارد.

در واقع صداهایی نظیر صدای آژیر آمبولانس، بوق خطر، موج دریا، ریزش باران، صدای فن و کولر و صداهایی از این قبیل وایت نویز یا پارازیت سفید هستند. به همین دلیل در ظهرهای تابستان وقتی کولر روشن است، خواب بهتر می چسبد. زیرا صدای دیگری نمی تواند در مغز نفوذ کند مگر اینکه شدت آن بیشتر باشد. همچنین به همین دلیل صدای بارش باران و امواج دریا آرام بخش است.ضمنا آلات موسیقی نظیر سازهای زهی به دلیل در بر داشتن 99% فرکانس های موجود آرام بخش هستند.

وایت نویز بوسیله مولدهایی به نام تجاری ماشین ولیت نویز تولید می شود. این دستگاهها در واقع کمکی است برای کسانی که با کمترین صدایی از خواب بیدار شده و یا نیاز به تمرکز حواس دارند. همچنین کسانی که از استرس های محیطی رنج می برند می توانند با شنیدن وایت نویز برای خود محیطی آرام ایجاد نمایند. همچنین در حین مطالعه، وایت نویز می تواند محیطی همانند کتابخانه را بوجود آورد. وایت نویز صداهای اطراف و نویز های مختلف را غیر قابل شنیدن کرده و صدایی زمینه ای ایجاد می کند که با شدت متعادل آرام بخش می باشد.

با توجه به اینکه ماشینهای تولید وایت نویز شاید گران بوده و از نظر حجم فضایی را اشغال نمایند، ابزار مالتی مدیا نظیر سی دی ها یا نوار کاست هایی به این منظور در بازار موجود است ویا می توانید آنها را دانلود نمایید که اکثرا شامل صداهای طبیعت هستند. نمونه هایی از دستگاه های مولد وایت نویز در زیر آمده است :

همچنین فیلم White Noise : The Light محصول سال 2007 نیز در این باره اشاراتی داشته است.

ترجمه ای آزاد از منبع و منبع

 1. me نوشته است:

  ممنون اطلاعات خیلی جالبی بود و خیلی هم به درد خورد
  عید هم پیشاپیش مبارک

 2. Anonymous نوشته است:

  Download White Noise : [Torrent]
  http://www.torrentz.com/47358a1b129e0bda14089cd64

  or
  http://www.torrentz.com/4689745baed08fc4244254931

 3. دانیال نوشته است:

  سلام خسته نباشید ببخشید این دستگاه تولید نویز سفید رو از کجا میشه تهیه کرد .خیلی بهش احتیاج دارم ممنون میشم راهنمایی کنید