10 کشف برتر سال 2008

نشريه تايم که به دليل رتبه بندي هاي جهاني از شهرت و اعتبار بالايي برخوردار است با بازبيني ليستي از کشفيات علمي، 10 کشف برتر سال 2008 ميلادي را که طي 12 ماه اخير انجام گرفته اند، اعلام کرد.

1- برخورد دهنده بزرگ هادرون: رتبه اول اين ليست را برخورد دهنده بزرگ هادرون به خود اختصاص داده است که به عنوان بزرگترين و پر انرژي ترين شتابدهنده ذرات در جهان نيز شناخته شده و در ماه سپتامبر 2008 در مرز سوئيس-فرانسه کار خود را آغاز کرد. ساخت اين آزمايشگاه بزرگ 20 سال به طول انجاميده و بالغ بر 4.4 بيليون دلار هزينه صرف کرده است. هدف اصلي از بناي چنين دستگاه عظيمي حل سوالات بزرگ بشر در مورد ماده اوليه و تشکيل دهنده جهان است.

2- کشف قطب شمال مريخ: در ماه مي سال جاري کاوشگر فونيکس براي اولين بار موفق شد در شمالي ترين نقطه کره مريخ که تا به حال توسط هيچ کاوشگري مشاهده نشده بود، فرود بيايد. مکاني که بيشترين تمرکز آب و يخ در آنجا کشف شده است. کشفيات فونيکس نتوانست اطلاعاتي را به منظور تغيير ديدگاه بشر نسبت به اين سياره مرده ارائه کند اما اين تحقيقات نشان داد که وجود سطوح مرطوب بر روي مريخ مي تواند نشانه اي از وجود حيات بر روي اين سياره باشد.

3- باز خلق زندگي: جي کريگ ونتر محقق علم ژنتيک در اين سال موفق شد با استفاده از توالي ژنها، باکتري جديدي را ايجاد کند. وي با کنار هم قرار داده بيش از 582 هزار جفت ژن، موفق به توليد اطلاعات ژنتيکي جديد و در نهايت توليد باکتري جديدي شد.

4- سفر فضايي چيني ها: کشور چين اولين سفر فضايي خود را در سال 2003، دومين سفر را در سال 2005 و آخرين سفر خود را در سال 2008 به انجام رساند. فضانوردان اين کشور سفرهاي خود را از يک فضاپيماي تک سرنشينه آغاز کردند، سپس آن را به فضاپيماي دو سرنشينه ارتقا داده و در نهايت و طي سفر آخر موفق به انجام راهپيمايي فضايي شدند.

5- کشف گروهي جديد از گوريلها: بازديدها و بررسي هاي جديد توسط انجمن حفاظت از حيات وحش باعث کشف تعداد بيشمارتري از گوريلها به نسبت آنچه دانشمندان تصور مي کردند شد. اين تحقيقات از وجود و حيات بيش از 125 هزار گوريل پرده برداشت که اين رقم به نسبت آنچه دانشمندان تصور مي کردند بسيار بالاتر است.

6- کشف جهان جديد: اخترشناس سوئيسي مايکل مير در اين سال موفق به کشف 45 شبه سياره شد که بر مدار ستاره هايي به جز خورشيد در حرکت بودند. به گفته مير تمامي اين سياره ها داغتر از آن هستند که حيات در آنها ممکن باشد اما تجهيزات خاصي که توسط وي براي کشف اين سياره ها مورد استفاده قرار گرفت، مي تواند در آينده سياره اي را در مداري دوردست که از حرارت مناسبي برخوردار است براي اقامت انسانها بيابد.

7- قدرت ناپديد شدن: در سال جاري محققان دانشگاه کاليفرنيا موفق شدند پارچه نامرئي کننده اي را ابداع کنند. آنها با استفاده از نانو سيم هايي که در لوله هاي متخلخل آلومينيومي قرار گرفته اند موفق به توليد صفحه اي برابر يک دهم ضخامت کاغذ شدند که توانايي انحراف شعاعهاي نور را داشته واجسام را به صورت نامرئي نشان مي داد.

8- بازسازي ژنوم ماموت: پروفسور دانشگاه پن استيت در سال 2008 اعلام کرد که با استفاده از بقاياي به جامانده از موي ماموتها موفق به بازسازي بيش از 80 درصد از ژنوم اين جاندار ماقبل تاريخ شده است. تحقيقي که مي تواند در آينده به علم دانشمندان از چگونگي حيات اين جانداران عظيم الجثه بيافزايد.

9- ارائه آمار آموزندگان علم: پروفسور علوم سياسي در دانشگاه ميشيگان طي انجام تحقيقاتي گسترده در اين سال اعلام کرد طي سالهاي 1979 تا 2006 تعداد جواناني که در آمريکا داراي دانش علمي هستند دو برابر شده و به هفده درصد رسيده است. اين به آن معني است که در ايالات متحده از چهار نفر تنها يک نفر قادر به خواندن، درک و فهم داستانهاي علمي در مجله هاي علمي هستند.

10- کشف اولين خانواده تاريخ: محققان موسسه ساکسوني انهالت موفق شدند براي اولين بار در تاريخ اجساد افراد يک خانواده را در ميان يک قبر 4 هزار و 600 ساله بيابند. اين اجساد به افرادي از عصر حجر تعلق دارد که به نظر در طي يک جنگ کشته شده اند. آزمايشهاي دي ان اي خانواده بودن اين اجساد را تاييد مي کند.اين خانواده از پدر و مادر و دو پسر 8 الي 9 ساله و 4 الي 5 ساله تشکيل شده است.

مهر – یک پزشک

کلیدواژه ها: ،،
  1. محمد شریفی نوشته است:

    ممنون آمار جالبی بود دستت درد نکنه.
    اما میشه لینک مستقیم این مطلب رو تو سایت نشریه تایم برامون بزاری ممنون