Pourali.net   Pourali.net

تصورات و باورهایی غلط از سرطان

نماد بین المللی سرطانسرطان نوعی بیماری است که در آن برخی سلول ها بطور غیر قابل کنترل رشد کرده ، از طریق خون در بدن پخش شده و به بافت های بدن صدمه می زنند. همین سه ویژگی است که سرطان را از تومور مجزا می کند. زیرا تومور قابل کنترل بوده و در دیگر نقاط بدن گسترش نمی یابد. بسیاری از سرطان ها موجب تومور می شوند ولی بعضی هم مثل سرطان خون، اینطور نیستند. در اینجا به ۱۰ تصور غلط درباره سرطان می پردازیم.

۱٫ همه سرطان ها شبیه هم هستند

شاید این بزرگترین تصور غلط بشر باشد زیرا وقتی حرف از علاج سرطان زده می شود، همه به اشتباه گمان می کنند یک نوع درمان برای یک نوع بیماری است، در حالیکه بیشتر از صد نوع سرطان وجود دارد و همه آنها از یکدیگر بسیار متفاوت اند و علاج هرکدام به دو چیز بستگی دارد، اول اینکه چقدر آن نوع سرطان شناخته شده است و دوم اینکه احتیاجات بیمار چیست. علم پزشکی در بعضی سرطان ها مثل سرطان سینه پیشرفت زیادی کرده است ولی در سرطان هایی مثل سرطان مری و لوزالمعده ، هنوز اطلاعات زیادی بدست نیامده زیرا افراد کمتری به این سرطانها مبتلا شده اند.

۲٫ هیچ علاجی وجود ندارد

این تصور کمی گیج کننده است زیرا ما در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و بیماری هایی که تاکنون علاجی نداشته اند، حال درمان یافته اند. پس بیماران سرطانی نیز می توانند درمان پذیر باشند. حتی اگر علاج ناپذیر هم باشند هرگز نباید بیمار را ناامید کنیم. تا به حال بیماران زیادی درمان یافته اند و مشخص شده است که بهبودی بیماری پنج سال پس از اولین تشخیص است، اگر پس از درمان و بعد از آن پنج سال، اثری از سرطان نبود سپس می توان اعلام کردکه بیمار علاج یافته است. بعضی سرطان ها مثل سرطان پوست، به سادگی با برداشتن تومور قابل درمان است. سرطان های خون و سینه نیز ۸۰ تا ۹۰ درصد علاج پذیرند و بیماران پس از درمان قطعی، به زندگی خود ادامه می دهند.

۳٫ تلفن همراه باعث سرطان می شود

موبایل و سرطانجواب قطعی در این باره وجود ندارد ولی اکثر افراد با این تصور غلط مخالفند. حقیقت اینست که تکنولوژی تلفن همراه به سرعت در حال پیشروی است و در حال حاضر، درصد سرطان زایی آن نسبت به قبل کمتر است. اگرچه بررسی ارتباط بین تلفن همراه و سرطان مغز بسیار مشکل است ولی مطالعات اخیر نشان داده که هیچ ارتباطی بین تلفن همراه و سرطان مغز وجود ندارد. اما بعید نیست که هر اشعه ای و هر موجی برای مغز خطرناک باشد.

۴٫ هر نوع توده ای که در بدن شناسایی شود، سرطانی است

هر وضعیت غیر عادی ، نشانه سرطان نیست بلکه شاید غده ای باشد که با یک جراحی ساده می توان آن را برداشت. همچنین تومورهای خوش خیم سرطان زا نیستند اما بعنوان مرحله قبل از سرطان شناخته می شوند، به همین خاطر آزمایشات متوالی مهم هستند.

۵٫ شیرین کننده های مصنوعی سرطان زا هستند

این تصور غلط از سال ۱۹۷۰ بطور متوالی تیتر اخبار بوده است زیرا شیرین کننده ها یکی از رایج ترین طعم دهنده ها هستند که تقریبا در بیشتر مواد خوراکی امروزی یافت می شود. در سال ۱۹۶۹ آزمایشی بر روی موش ها انجام شد. در این آزمایش برای چندین هفته هر روز معادل ۸۰۰ قوطی لیموناد رژیمی به آنها داده می شد. نتایج آزمایشات نشان دادند که مقدار متعادل شیرین کننده های مصنوعی سرطان زا نیستند و فقط در صورتی ممکن است سرطان زا باشند که از این مواد (یا هر ماده دیگری) به مقدار بسیار زیاد استفاده شود.

تفکر مثبت

۶٫ تنهاچیزی که برای بهبود سرطان لازم دارید، نگرش مثبت است نه درمان و معالجه پزشکی

طرز فکر خوب بطور شگفت انگیزی به بهبود حالت بیمار کمک می کند. به همین علت پرستاران بیمارستان همیشه خوش برخورد هستند و سعی می کنند رفتاری دلپذیر داشته باشند ، زیرا این کمک می کند که بیمار دیدگاه مثبتی نسبت به دوران درمان داشته باشد. اگرچه مبحث سرطان چیزی فراتر از این اینهاست ولی تحقیقات ثابت کرده اند که نگرش امیدوار و مثبت، موثرترین راه درمان است.

۷٫ جراحی باعث می شود که سرطان در دیگر نقاط بدن شیوع یابد

در دهه های پیش، این اتفاق می افتاد زیرا متخصصین می توانستند فقط قسمتی را که سرطان بیش از بقیه نقاط رشد کرده بود ، تشخیص دهند. در آن زمان درمان سرطان بسیار ابتدایی و بدون وسایل پزشکی مدرن انجام می شد. ولی در حال حاضر تجهیزات پزشکی کامل تر شده اند و می توان تمامی مسیر توده های سرطانی را تشخیص داد و بطور کامل آنها را از بین برد.

۸٫ فقط زنان به سرطان سینه مبتلا می شوند

زنان صد بار بیشتر از مردان در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند ولی مردان نیز ممکن است به این بیماری دچار شوند. آمار نشان می دهد در آمریکا هر ساله ۲۰۰۰ مرد به سرطان سینه مبتلا می شوند.

۹٫ ابتلا به سرطان در حال افزایش است

درست است که در حال حاضر نسبت به گذشته موارد بیشتری از سرطان وجود دارد ولی باید بدانیم که عوامل نیز افزایش یافته اند، مثل افزایش آلودگی. وقتی آلودگی را با گذشته مقایسه می کنیم درمی یابیم که در آن زمان خطر ابتلا به سرطان کمتر بوده. البته این تصور غلط به زودی فراموش می شود چراکه درمان انواع سرطان روز بروز در حال پیشرفت است.

۱۰٫ علم پزشکی درمانی برای سرطان دارد ولی از اجرای آن مضایقه می کنند

این یک دسیسه غلط است زیرا پزشکان سوگند یاد می کنند که جان انسان ها را نجات دهند. همچنین هیچ داروسازی نیست که نخواهد دارویش بعنوان اولین داروی سرطان روانه بازار شود. اخیرا دارویی بر روی چهار سگ که شدیدا مبتلا به سرطان بودند، آزمایش شد و همگی آنها کاملا بهبود یافتند، امید است که این داروها بر روی انسان ها نیز موثر واقع شوند.

منبع

 1. bahram نوشته است:

  من مادرم سرطان خون داشت اما نتونستن معالجه ش کنندو همین بیماری جانش رو گرفت….

  دوا و درمان دست انسان است اما شفا را خدا می دهد…

  با تشکر

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ آبان ۵ام, ۱۳۸۹ ۱:۰۶ ق.ظ:

  خدا بیامرزه
  غم آخرتون باشه
  من هم با تفکر شما موافقم

  [پاسخ]

 2. حسام نوشته است:

  من برادرم موبایل سامسونگ داشت میبست به کمرش دقیقا استخوان همونجا تومور سرطانی در آورد . ( نه سیگاری بود نه چیزه دیگه )

  بعد از ۳/۵ سال درد و درمانه بی نتیجه به دیار باقی رفت و راحت شد از این همه درد

  خیلی سخت بود برا هممون

  هر چی هست دولت خیلی بی تفاوت هست دریاره این بیماری که همه گیر شده

  روح همه عزیزانمون شاد

  [پاسخ]

 3. شکست سرطان نوشته است:

  سلام من ۱۷سالمه وسرطان استخوان داشتم ولی به لطف خدا وروحیه ی جنگ طلبانه ی خودم سرطان را شکست دادم به همه ی بیماران هم می گم فقط روحیه وداشتن یه جور حالت جنگندگی باعث رهایی از این بیماری خواهد شد

  [پاسخ]

  مصطفی پاسخ در تاريخ آبان ۲۷ام, ۱۳۸۹ ۵:۱۶ ب.ظ:

  فقط روحیه داشته باشن؟شما نشستی خونه با روحیت سرطان رو شکست دادی که العان میگی "فقط روحیه داشته باشین"

  مراجعه به پزرشک دوستان در کنار روحیه محکم

  [پاسخ]

 4. ناشناس نوشته است:

  سلام من ۲۰سالمه والان چهارشب خون بالا میارم همراه با سرفه و رفتم دکتر گفت برونشیتا و عکس نوشت عکس قفسه سینه گرفتم تو ریه اام نقاط مشکوکی دید وگفت باز جواب رادیولوژیست قعطی هستش و چون خترد به تعطیلات نشد جواب رو ببرم پیش دکترم ولی تمام علایمی ک دارم عین سرطان ریه خیللی سایت ها گشتم و دیدم تمام علایم رو دارم واهل قلیونم هستم.جواب ازمایشم رادیولوژیم اینه :
  احتمال لنفادنوپاتی وسایرضایعات پری برونکیال(ضایعه عروقی)مطرح است.
  تصویر کدورت با حدود لوبوله درمحل ناف ریه سمت راست دیده شده.
  اینا نوشته تو جواب.نمیدونم یعنی چی.
  میتونید کمکم کنید و اینکه احتمال داره دچار سرطان شده باشم؟

  [پاسخ]

  نام شما... پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۴ ۱۰:۵۱ ب.ظ:

  سلام دوست عزیز نگران نباش… انشاله ک چیزی نیست و جواب آزمایشت میاد و دلهرت از بین میره.من خودم مشکوک به سرطانم ولی میخوام هرچند هم ک شده درست و سالم زندگی کنم و هروقت هم شد ب دنیای جاویدان پا بذارم.من برای همه بیماران دعا میکنم

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ بهمن ۳ام, ۱۳۹۴ ۹:۵۲ ب.ظ:

  سلام داروی کیترودا,نیولوماب درمان سرطان ۰۹۱۱۹۰۹۶۹۴۹تماس بگیرید

  [پاسخ]

 5. صادق نوشته است:

  سلام.من ۲۵ سالمه.مبتلا ب سرطان s.c.c زبان از نوع بدخیم.یک سوم زبانم برداشته شده به تعدادی از غدد لنفاوی سمت راست هم سرایت کرده ک غدد لنف سمت راست کلا خارج شده.رادیوتراپی و شیمی درمانیم تموم شده.
  دکترا میگن سیگاری بودی؟که من نبودم.قلیون واس تفریح میکشیدم ولی آخر مشخص نشد دلیلش چیه
  خواهشا واسم دعا کنید

  [پاسخ]

  نفیسه پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۵ ۴:۴۷ ب.ظ:

  سلام الان حالتون چطوره مامان منم مشکوک ب این نو بیماریه نمیدونم از کجا میاد نه سیگار کشیدی ن قلیون

  [پاسخ]

 6. مهدی نوشته است:

  سلام، من مهدی ۳۳ ساله هستم، درست یکسال قبل به سرطان دچار شدم و درمانمو تموم کردم. خواستم به دوستانی که به این بیماری دچار شدن روحیه بدم و بگم براحتی میتونین شکستش بدین.
  من دوره درمانم تموم شده و تو دو تا CT آخرم هیچ علایمی از تومور دیده نشده.
  یه درمان طولانی داره که با روجیه و امید به آینده به راحتی میشه پشت سرش گذاشت. روحیه تونو داشته باشین و این بیماری قابل شکست دادنه
  ..

  [پاسخ]

 7. مژده نوشته است:

  سلام من زنی ۴۰ ساله ام. از اواخر آذرماه تا خود روز عمل تمامی ازمایشاتم عالی از اب دراومد فقط غده بزرگ بود همه تعجب کردن دکتر ساعدی گفت شش شیمی درمانی از بین رفته بود ازمایش تخصصی خون دادم عالی دراومد اسکن سینه روز عمل هیچی نبود آخر چکوسری سینه رو از جا درآورد پاتولوژی ش خوب دراومد پاتولوژی کل سینه خوب دراومد من الان دارم گریه میکنم بمن میگه تو خیلی باهوشی به ساعدی گفت حالم خوب نیست.

  [پاسخ]

 8. نام شما... نوشته است:

  سلام من یک دختر ۳۰ ساله هستم سرطان ریه داشتم بعد از ۱۷ جلسه شبمی درمانی و دو عمل خیلی سنگین دیگه اثری از سرطان تو بدنم نیست . بنظر من باید روحیه خوب و مراقبت خوب داشته باشی که من همه رو مدیون خونوادم هستم .امیدوارم همه بیماران سفا پیدا کنن

  [پاسخ]

 9. مسعود نوشته است:

  اصل مطلبتون خوب بود و تصمیم داشتم برای یکی دوستان سرطانی ارسال کنم.
  ولی نظرات مایوس کننده زیر مطلب، منصرفم کرد.
  بنظرتون انتشار این نظرات مناسب است؟!!!

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۷:۲۳ ب.ظ:

  خیلی از نظرات هم خوب بودند و امیدوارکننده..ممنون از دوستانی که با بیان تجربیاتشون به دیگران امید میدن. ما دو مریض داریم، یکی سرطان معده و یکی خون… برای همه مریض ها دعا کنید … اللهم اشف کل مریــــض

  [پاسخ]

 10. مرجانه نوشته است:

  سلام. من زنی ۴۰ ساله هستم از آذر ماه پارسال ازمایش دادم هرچی دادم عالی بود فقط غده بزرگی داشتم شش بار شیمی درمانی شدم بالاخره سینه سمت راست را برداشت خود روز عمل همه چی عالی بود اسکن و جواب پاتولوژی ها. آزمایش تخصصی خون دادم سه بار عالی بود. متخصص خون و انکولوزی دکتر ……. رشت اعتقادی به رادیو تراپی ندارن اما متخصص جراح دکتر ……. میگن باید انجام بشه مستأصل شدم نمی دونم چیکار باید بکنم گیج شدم. یه راهنمایی کنید ایمیل منو به چند دکتر فکس کنید خواهش می کنم.

  [پاسخ]