Pourali.net   Pourali.net

سطحی نگری، آفت جامعه

این درست نیست که هر آنچه در نگاه اول درمی یابیم، عاملی برای نتیجه گیری از برداشتمان باشد. اگر مثلا رنگی را سیاه می بینیم و یا آسمانی را آبی، به این معنا نیست که دقیقا همین است که می بینیم. ما نمی توانیم رابطه بین حواس پنج گانه را با پدیده های اطراف انکار کنیم اما در عین حال نیز نمی توان گفت که هر آنچه حس می کنیم، همان درست است.

مقدمه فوق را برای warm up ذهنی عرض کردم تا کمی به مساله نزدیک شویم. روزانه با افراد زیادی سر و کار داریم که با نگاه اول و گوش دادن به چیزی، تمامی انچه را که باید بدانند کسب می کنند اما نمی دانند که این یافته هایشان فقط به اندازه بسیار کمی قابل اعتماد است. اینطور نیست که هرآنچه از زندگی، افراد، جامعه و … می بینیم دقیقا همین است. بسیاری از زشتیها و پلیدی ها در ظاهری زیبا رخ نمایان کرده اند و بسیار زیاد است که زیبایی ها و صافی ها در هاله ای از تاریکی مخفی شده اند.

اینجاست که سطحی نگری خود را نشان می دهد. برداشت های زودهنگام، ایراد نظرهای فوری و عمومی کردن آن، نتیجه گیری از رفتار افراد با یک نگاه به آنان و …. اشتباه بزرگ اینجاست که نتیجه گیری فقط در عرض چند ثانیه و یا دقیقه صورت می گیرد. بدون هیچ توجهی به حالات و موقعیت؛ بسیاری از رفتارهای زشت در موقعیتهایی شکل می گیرند که فرد خود راضی به انجام آنها نیست اما شرایط حاکم اینطور جبر می کنند که فرد ناگزیر از انجام آن هاست.

سطحی نگری جهل به همراه خواهد داشت

اینکه به شخصیت افراد را از روی رفتار لحظه ایشان پی ببریم، کاری اشتباه است. زیرا همانطور که عرض شد رفتار در شرایط مختلف متفاوت است. رفتار یک پدیده استاتیک نیست بلکه دائما در حال تغییر است. خوب است قبل از برداشت، به سابقه افراد کمی بنگریم. حالتی را در نظر بگیرید که یک نفر برای شما موضوعی را با آب و تاب فراوان از رفتار غلط یک فرد تعریف می کند و شما نیز به راحتی و با برداشتی کاملا سطحی آنرا قبول می کنید. اما آیا به جوانب رفتار فرد نیز دقت کرده اید؟ آیا می دانید که چرا چنین رفتاری از وی سر زده است؟

سطحی نگری اکنون تا جایی پیش رفته که مسائل مهمی همچون ارزشها و باورها را زیر سوال برده است. چیزهایی که عمری فرد با آنها می زیسته است، اکنون با یک کلام یا دید منفی، کاملا برعکس شده و ضد ارزش تلقی می گردد. عاقبت سطحی نگری نوعی خودباختگی و تن در دادن به پوچی خواهد بود.

دید درست و نگرش عمقی به مسائل – هر مساله ای – از کوچک گرفته تا بزرگ، باعث تعالی شخصیتی انسان شده و بصیرت وی را نسبت به زندگی و ایده آل های آن بالا ببرد.

(توضیحات بیشتر در باب جامعه مصرف گرا، بورژوازی، مصرف گرایی در نوشته های آتی عرض خواهد شد.)

 1. hamidsoft.mahdiblog. نوشته است:

  بله این یکی از بزرگترین مشکلاته.

  [پاسخ]

 2. علی رضا نوشته است:

  سلام
  با مطلب شما موافقم ، اما متاسفانه این کار داره کم کم به یک فرهنگ تبدیل میشه.

  [پاسخ]

 3. قهرمان تقي نوشته است:

  سلام دوست عزیز.سال نو مبارک
  از طریق گوگل با سایتت آشنا شدم و خیلی خوشم اومد.
  منم یه وبلاگ شخصی دارم http://gtm396.zet.ir
  که فقط مطالب شخصی و تخصصی رشته خودمو مینویسم ولی دوست دارم یه وبلاگ پربازدید هم داشته باشم که این وبلاگ رو راه اندازی کردم http://grand.persianblog.ir
  خوشحال میشم با هم تبادل لینک کنیم.
  البته من قبلا یه وبلاگ پربازدید در میهن بلاگ داشتم به نام آموزشهای اینترنتی که خیلی زحمت کشیده بودم واسش و دارای رنک چهار شده بود ولی میهن بلاگ حذفش کرد.
  خیلی خوشحال شدم از دیدن سایتت.به منم سر بزن http://grand.persianblog.ir

  [پاسخ]

 4. سمیر نوشته است:

  سلام از وبت خیلی خوشم اومد خوشحال میشم به من هم سر بزنی و اگه دوست داشتی با هم تبادل لینک کنیم

  [پاسخ]

 5. saman نوشته است:

  سلام. سایت شما را با نام پورعلی.نت در بخش سایت های مفید وب خود لینک کردم. در صورت امکان سایت من را با نام آخرین اخبار فوتبال لینک کنید. تشکر

  [پاسخ]

 6. Master.AK نوشته است:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
  ممنونم از وب زیبا و مطالب عالیتون
  میخواستم با سایت شما تبادل لینک کنم اگر شماهم مایل به تبادل لینک هستید لطفا با عنوان .:: میهن کمپ ::. و آدرس http://www.mihancamp.com
  لینک کنید و بهم خبربدین تا سریع لینکتون کنم
  پیج رنک میهن کمپ : ۳
  رتبه الکسا: ۴۰٫۰۰۰
  بازدید روزانه: ۳۰٫۰۰۰
  منتظر خبرتون هستم با تشکر

  [پاسخ]

 7. معماری ایرانی نوشته است:

  دلایل اینکار خیلی چیزها میتونه باشه منتها دلیل فقر فرهنگی فعلی جامعه ما مشکلات اقتصادیه.
  وقتی کسی از کار بیکار شده و چاره ای جز درگیری نداره ازش چه انتظاری خواهید داشت.

  [پاسخ]