Pourali.net   Pourali.net

رایجترین کابوسهای شبانه و تعابیر آنها

هر کسی خواب و رویا می بیند و گاهی هم اینها شبیه کابوس هستند چه پس از خواب به یاد بیاوریم و چه به یاد نیاوریم. محققین دریافته اند که اکثر کابوسها و خوابهایی که افراد می بینند شبیه هم بوده و تعابیر مشترک دارند. در اینجا رایجترین خوابها و کابوسهای بین مردم را که از سوی موسسه جهانی تحقیقات خواب منتشر شده، مرور می کنیم.

۱ – خرابی اتومبیل و هر نوع وسیله نقلیه

در این نوع از خواب دیدن، شما در کنار و یا در داخل یک نوع اتومبیل یا هر نوع وسیله نقلیه دیگری که از کنترل خارج شده و یا هر نوع مشکل دیگری برایش پیش آمده (در حین حرکت) هستید. برای مثال شاید ترمزها بریده باشند، کنترل فرمان از دستتان خارج شده باشد و یا اینکه رودرروی یک صخره بوده یا حتی با آن تصادف کرده اید. شما می توانید راننده و یا سرنشین یا در کنار اتومبیل باشید. این نوع خواب فقط برای افرادی که راننده هستند یا رانندگی یاد دارند اتفاق نمی افتد بلکه برای همه ممکن است اتفاق بیفتد.

تعبیر : این نوع خواب معمولا نشان دهنده یک نوع احساس ضعف و ناتوانی در برابر مساله ای در زندگی بوده و یا اینکه شما به زودی تصادف خواهید کرد !

۲ – دستگاه های معیوب

در کابوس دستگاههای معیوب، شما تلاش بر این دارید که با دستگاهی که خراب یا معیوب است کار کرده و کنترل آنرا بدست بگیرید و گاهی شاید این دستگاه یا وسیله کار کند ولی نتیجه مورد انتظار شما را ندهد. بیشتر حالتهای این نوع خواب، کار با تلفن است که شامل شماره گیری اشتباه، قطع شدن ارتباط تلفنی، ناتوانی در شماره گیری و همچنین مشکلات متعدد در زمینه کار با اینترنت و هرچیزی نظیر اینترنت است. همچنین ممکن است شما با یک دستگاه داغون و بهم ریخته روبرو شوید(عکس).

تعبیر : شما احساس دوری از حقیقت و واقعیت را داشته و یا اینکه یک قسمت از بدن یا فکر شما آنطور که باید کار نمی کند همچنین در مواقعی که در مورد ارتباط برقرار کردن با دیگران دچار مشکل شویم، ممکن است دچار اینگونه خواب شویم.

۳ – گم شدن و در بند افتادن (زندانی شدن)

گم شدن در خواب نمایانگر تضاد در تصمیم گیری در مورد پاسخ به یکی از فرایندهای زندگی روزمره است. در این نوع کابوس شما در تلاش برای پیدا کردن راهی در یک منطقه وسیع، باغ و بیابان، خیابانهای شهر، ساختمانهای بزرگ و هر چیز دیگری شبیه به اینهاست حالت دیگر این خواب هم گرفتار و گیر افتادن در زندان، تار عنکبوت، اسیر شدن در قبر و کلا عدم توانایی در حرکت و آزاد شدن است.

تعبیر : این نوع کابوس نشانگر  عدم توانایی در تصمیم گیری و انتخاب راه درست و بین دوراهی ماندن است.

۴ – به دنبال وسیله نقلیه عمومی دویدن

در این نوع رویا شما در تقلا برای رسیدن یا سوار شدن به اتوبوس، قطار، هواپیما و … می باشید اما به آن نرسیده یا در یک لحظه ناپدید میشود. جدای از احساس ترس در این نوع خواب شما احساس نا امیدی و شکست خوردگی می کنید همچنین نوع دیگر این خواب این است که شما برای شرکت در یک برنامه مهم مثلا مسابقه ورزشی دیر رسیده و آنرا از دست داده اید که البته نوع اول رایج تر است.

تعبیر : از دست دادن شانس یا موقعیتی خوب در زندگی، مثلا شغل خوب یا خانه مناسب و همچنین تقلا و تلاش برای گرفتن تصمیم مناسب برای ایجاد موقعیتی مناسب در زندگی از تعبیرهای این نوع خواب است.


پیشنهاد : در صورتیکه از این مطلب و سایر مطالب وبلاگ پورعلی.نت استفاده کرده و لذت برده اید، می توانید با عضویت در فید یا اشتراک رایگان در دریافت ایمیل، مطالب مرا دنبال فرمایید.


۵ – رد شدن در امتحان

این خواب معمولا برای کسانی که مدتی از مدرسه اخراج شده و یا ترک تحصیل نموده اند اتفاق می افتد. در این نوع خواب شما به حالات و شرایط مختلف از شرکت در یک امتحان منع شده و یا شانس قبول شدن در آنمرا از دست می دهید. مثلا دیر به جلسه می رسید، توانایی پاسخ به سوالات را ندارید، مداد و قلم به همراه ندارید و … .

تعبیر : این نوع رویا نشانگر آن است که شما احساس قرار گرفتن در حیطه آزمایش در زندگی واقعی خود را دارید. ولی آمادگی موفقیت در این آزمایش را نداشته و یا در حال انجام عملی اشتباه هستید.

۶ – مرگ و مریضی

در این نوع کابوس شما خودتان یا یکی از افرادی که خیلی دوستش دارید را در حالت مریضی، جراحت و یا مرگ می بینید. این نوع رویا معمولا با خوابی آرام همراه است که بیشتر به خاطر مریضی و عدم سلامتی جسمی بوجود می آید. در حالتی که در زندگی واقعی مریض هستید اگر از لحاظ روحی نیز مریض بوده و یا ترس از مریضی داشته باشید نیر ممکن است از این نوع رویا ببینید. همچنین در این نوع خواب ممکن است کسی را درحال وصیت کردن ببینید.

تعبیر :

الف )مرگ : دراز شدن عمر، قطع رابطه با فرد دیده شده یا از دست دادن وی.

ب ) مریضی : احتمال وجود خطر برای فرد دیده شده، آرزوی قطع رابطه با وی

۷ – تعقیب و گریز

خواب دیدن اینکه عده ای یا شخصی به دنبال شماست می تواند تجربه ای بسیار خوفناک باشد. فرد تعقیب کننده معمولا یا موجودی وحشتناک است و یا انسانی ترسناک و همچنین حیوانات مختلف. جالب اینجاست که این نوع کابوس بیشترین آمار را در بین کابوسهای دیگر دارا می باشد.

تعبیر : معنی این نوع کابوس این است که شما در زندگی واقعی از موضوعی ترسیده و یا احساس وحشت می کنید. همچنین این نوع خواب به واسطه یک موضوع مهیب و تاثیر گذار (منفی) که قبلا در زندگی برایتان پیش آمده دیده می شود.

راه درمان : اینکه از خودتان بپرسید چه کسی یا چه چیزی در زندگی برای من ترسناک بوده و مانند یک غول بی شاخ و دم نمایانگر می شود ؟ مثلا بعضی افراد پاس کردن چکهایشان مانند غولی بی شاخ و دم ایجاد وحشت برایشان می کند! یا بعضی دیگر قطع شدن ارتباط اینترنت به واسطه قطع شدن کابل ته دریا!

۸ – دندان !

دندان در خواب دیدن از خوابهای بسیار رایج است که بعضی اوقات می بینید که دهان خود را باز کرده و دندانهایتان یکی یکی شروع به افتادن می کند. (البته این می تواند به دلیل مشکلات دندان بوده و یا هرچیزی که به دهان و دندان مربوط می باشد.) همچنین می بینید که یکی از دندانها دچار مشکل شده و لق است که کلاً این نوع خواب پریشان بوده و نیز خود پریشان کننده است ولی باز هم معنی و تعبیر دارد.

تعبیر : رایجترین تعبیر ممکن این است که از اینکه فردی منزوی و غیر قابل نفوذ در مردم باشید می ترسید. تعبیری دیگر این است که احساس شرم و خجالت و عدم توانایی در ایجاد تعاملات اجتماعی بر شما غلبه کرده است.

۹ – عریان بودن

در این نوع خواب شما می بینید که عریان یا نیمه عریان هستید و یا اینکه لباس نا مناسبی به تن دارید. (مثلا در محل کار پیژامه پوشیده اید)  بیشتر شما باعث جلب نظر فرد یا افراد دیگر می شوید (آنطور که می دانید !!! ) این نوع خواب معمولا نتیجه خجالت و شرم و حیاست ولی معنی آزادی عمل در مورد مسائل مختلف را نیز می دهد.

تعبیر : این رویا نتیجۀ احساس بی پناهی، آسیب پذیری و ترس از اینکه دیگران از آنچه که نباید در مورد شما بدانند ولی مطلع هستند (مانند مسائل بسیار شخصی و اسرار) سرچشمه میگیرد. نکته قابل توجه این است که این خواب بیشتر توسط افرادی که درگیر مسائل عروسی و ازدواج هستند دیده می شود.

۱۰ – سقوط کردن و افتادن

احتمالاً همه ما تجربه سقوط و افتادن در خواب را داشته ایم و در بیشتر مواقع پس از سقوط و افتادن (از بلندی) مرده ایم. همچنین شاید در هوا معلق شده و بسیار وحشت کرده باشیم و یا اینکه در آب غرق شده باشیم.

تعبیر : این رویا معمولا در مواقعی دیده می شود که ما احساس خطر و ناامنی در زندگی کرده و یا ترس از عدم وجود پشتیبانی دیگران وجود ما را فرا گرفته. شاید هم بر روی موضوعی بسیار تمرکز کرده و پس از فکر بسیار خود را در برابر آن موضوع تسلیم کرده و منصرف از انجام آن شده ایم.

راه درمان : اگر این نوع خواب ما را اذیت کرده و بیشتر اوقات با آن شب را به روز می رسانیم بهتر است موقعیت کنونی خود را ارزیابی کرده و مسئله ای را که اینقدر فکر ما را مشغول کرده را باز کرده و زوایای مختلف آنرا یک به یک حل نماییم.

(کپی برداری فقط با ذکر نام منبع و لینک مربوطه مجاز می باشد)
(ضمنا نام قبلی این مطلب در همین وبلاگ “کابوسهای رایج و تعابیر آنها” بوده است)
منبع : listverse.com
 1. Metal§MootH نوشته است:

  اگر خواب هفت گاو فربه و هفت گاو لاغر و ببینیم چی کار کنیم؟

  [پاسخ]

 2. علی آتشین نوشته است:

  تاحالا فقط کابوس دندون رو دیدم بقیه کابوس هاش زیادی مدرنه :))

  [پاسخ]

 3. عرفان نوشته است:

  برای یک خواب نمی‌توان نسخه یکسانی برای افراد مختلف پیچید.
  مثلا دیدن مار در خواب برای کسی که تا بحال مار ندیده با خواب کسی که کارش مارگیری است فرق دارد.
  به جای تفسیرهای عمومی باید به خصوصیات فرد هم توجه کرد.
  کتاب تفسیر خواب فروید را بخوانید. تفسیر با روش علمی و بر اساس روانکاوی نه تفسیرهای فله‌ای.

  [پاسخ]

 4. Shargh zist Hotel نوشته است:

  با تشکر. مطالب مفیدی رو منتشر کرده اید.

  [پاسخ]

 5. الکس نوشته است:

  من خوا ب دیدم خونم خراب شدخ و از خونم مار بیرون میاد

  [پاسخ]

 6. یه بابایی نوشته است:

  اگر خواب ببینیم یه الاق هر چی گوسفند بود رو بخوره نشانه چیه؟

  [پاسخ]

 7. payambar=metal نوشته است:

  من اسن خاب نمیبینم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  جکار کنم.

  [پاسخ]

 8. حضرت والا م نوشته است:

  فرصت نکردم که مطالب شما دوست عزیز رو کامل بخونم ولی صد در صد باید

  وقت بزارم و پست ها رو ببینم چونکه مشخص هست بابت اون ها وقت صرف

  شده در خزانه پادشاهی حضرت والا تنها همین لینک دادن باقی مانده و بس ،

  برای پیش کش که آن هم انجام شد 🙂 .

  [پاسخ]

 9. اميد نوشته است:

  با سلام. من دو تا خواب دارم اگه لطف کنید و تعبیر کنید۰ اولیش ۱۵ خرداد دیدم که جایی بودم که تعضیه بود ولی کسانی که تعزیه انجام میدادند لباسهای کهنه پوشیده بودندو احساس بدی نسبت بهشون داشتم اخه هی تو دستاپای من مدویدند واحساس می کردم هر لحظه بهم بخورند. و این در حالی بود که من یه عبای سبز خیلی پر رنگ و عمامه سیاه تمیز و نوی بر تن داشتم. و یکی از دوستان را دیدم که گفت تو خیلی بیشتر از فلانی سبز شدی؟ خواب دوم دیدم باز زن و بچه ام از شهر خارج شدم ولی راه را گم کردم شب بود و به باغی رسیدم و یه ماشین از جلوم رد شد که توجهی نکرد احساس می کردم که دیگه توان برگشت را ندارم و به زنم شکوه می کردم که تقصیر اونه بعدش به یک پیر مردی رسیدم راه را پرسیدم گفت اون طرفه ولی با ماشین نمی سرفه ولی من فکر می کردم کرایش برام چیزی نیست در حالی که چراغهای شهر را می دیدم. با سپاس

  [پاسخ]

 10. زهرا نوشته است:

  سلام
  جالب بود، ولی اکثر تعابیر شبیه هم بودن و همه بیانگر ناتوانی فرد!!!!!!!!

  [پاسخ]

 11. nasim نوشته است:

  اگر در خواب فرد عریانی را ببینیم تعبیر ان چیست

  [پاسخ]

 12. هادی نوشته است:

  ۴-۵ تاش عین آمار کابوسای بچگیم بود.نمیدونم چه مرگم بود هی موقع پرواز سوقوط میکردم.

  [پاسخ]

 13. hasan نوشته است:

  سلام
  خیلی جالب و فوق العاده بود

  [پاسخ]

 14. محمد نوشته است:

  وقتی شب خواب می بینید فکر کنید ببینید در مورد با خواب یا موضوعات مربوط به آن فکر کرده بودید یا نه؟ غالب اوقات متوجه میشید که روز قبل در مورد مساله فکر کردید!!!

  [پاسخ]

 15. فریبا نوشته است:

  با سلام.من تعبیر خواب همسرم رو ازتون میخوام.ایشون تقریبا هفته ای یکبار خواب میبینن که من یا گم شدم و یا ترکش کردم و اون داره تو خواب گریه میکنه و دنبالم میگرده.اگه تعبیرش رو لطف کنین و برام ایمیل کنین خیلی ممنونتون میشم چون برام مهمه تعبیرش

  [پاسخ]

 16. محمد نوشته است:

  سلام
  خواب دیدم چند عنکبوت به خانه آوردم یکی بزرگ و بقیه کوچک
  گذاشتمشان در خانه و بزرگه رفت بالای سقف و با خود تارهایی که دیده نمیشد قبلا کند و پایین آورد بعد گرفتمش در دستم و بردمش داخل اتاقم
  ممنون میشم پاسخ را برایم ایمیل کنید

  [پاسخ]

 17. الناز نوشته است:

  سلام.
  بیشتر این کابوسها رو میبینم . امروز صبحم خواب دیدم تو شهر ارومیه من راه خونه ی مادر بزرگمو گم کردم. هیچکس هم ادرس درست رو نمیگه. ساعتها چرخیدم تا بابامو پیدا کردم بعد هم مامانمو. بابام سر تا پا سیاه پوشیده بود و مامانم صورتشو عین ارایش بالماسکه رنگ کرده بود…
  موقع گم شدن با یه زن دعوا کردم. از یه مغازه شامپو خریدم. به دو تا پسر گفتم که بی غیرت هستند. از یه گل فروش قیمت گلهاشو پرسیدم.
  یه جا سراشیبی تندی داشت نمیتونستم برم بالا ولی یه پسر معلول که پا نداشت بهم گفت چطوری برم بالا و یاد گرفتم و رفتم بالا…
  اینو تحلیل کنین فک کنم متوجه میشید چقدر مشکل روحی دارم:))

  [پاسخ]

 18. امين نوشته است:

  باسلام و خسته نباشین،من در خواد دیدم با ماشینم ولی ماشینم رنگ صورتی بود و در هنگام صبحت کردن با خانومم بودم که یهویی نفهمیدم چی شد داخل یک سوله سر در اوردم و سقف ماشین نبود و چند نفر ادم بودن که یکی اومد و گفت به ماشین من زدی و باید خسارت بدی ومن گفتم به راهنمایی رانندگی زنگ بزن وخواستم به خانومم اطلاع بدم نمیتونستم بگیرم

  [پاسخ]

 19. آذی نوشته است:

  خدا همتون رو شفا بده!فکر کنم زیادی غذا خوردین و با معده سنگین خوابیدین

  [پاسخ]

 20. سارا از شیراز نوشته است:

  سلام من خواب دیدم عریانم در خیابان و عده ای پسر بمن حمله کردن و در ملا عام اذیتم کردند و حتی پلیس هم رد شد و بمن کمک نکرد. تعبیرش چیست؟

  [پاسخ]

 21. نیاز نوشته است:

  سلام امروز من خواب دیدم که تو شهر گم شدم ولی دو تا از دوستام پیشم بودن واونا گفتن که یه چیزی بخریم و بخریم وبعد دنبال خونتون بگردیم من و د وستام به زور یه مغازه پیدا کردیم یه چیزی که فک کنم پفک بود رو خریدیم و وقتی داشتیم دنبال خونمون میگشتیم دو تا سگ یه کی مشکی و یه کی کرم رنگ میخواستن بیوفتن دنبالمون که من اون پفکی که خریده بودیم رو انداختم جلو سگ مشکی و بعد رفتیم دقیقا یادم نیست که چی شد دوباره برگشتیم و سگ هارو دوباره دیدم ، سگ مشکی اون بسته ای که من بهش داده بودم تا بخوره نمی خورد وبا دستاش افتاده بود روش، یه جوری که انگار داشت ازش مراقبت میکرد و سگ کرم رنگ خیلی آروم روبه رو سگ مشکی جلوی یه در وایساده بود که من میخواستم از اونجا رد بشم و باسگ کرم رنگ درگیر شدم و…. دیگه از خواب بیدار شدم خیلی خیلی ممنون میشم تعبیرش رو بگید

  [پاسخ]

 22. Mhsa نوشته است:

  سلام ببخشید من خواب دیدم که دارم میرم مشهد ولی از قطار جا موندم.و دارم تقلا میکنم که به ایستگاه بعدی برسم با یک پسر بچه هم بودم.میشه تعبیرشو بگین؟

  [پاسخ]

 23. احسان نوشته است:

  سلام خواب دیدم خودم دوتا هستم یکی از خودم ها بمن زل زده وهیچ حرفی نمیزن بااینکه اصلا باخودم تفاوت نداشتم ولی از نگاه خودم بخودم وحشت کردم بعد دیدم یکی دیگر ازخودمها خوابیده درواقع سه تاشده بودم وخودم تلاش میکردم یکی از خودم که خواب بوده را بیدار کنم و تو خواب میگفتم دارم خواب میبینم بیدارشو

  [پاسخ]

 24. مهتاب نوشته است:

  سلام من همیشه خواب میبینم به امتحان یا مقصدم نمیرسم. تو خوابم مسافت زیادی طی میکنم ولی هیچ وقت نرسیدم.این تعبیرش چیه؟

  [پاسخ]