Pourali.net   Pourali.net

لپ تاپ های مرجوعی (Refurbished)، خوب یا بد؟

در دنیای امروز استفاده از کامپیوترهای رومیزی تبدیل به امری عادی شده به طوری که تقریبا در اکثر ادارات و شرکت ها و خانه ها می‏توان آن را پیدا کرد. اما چند سالی است که استفاده از لپ تاپ به خاطر خصوصیات منحصر به فردش نسبت به کامپیوتر های رومیزی بیشتر شده و کم کم دارد جای کامپیوتر های رومیزی را می گیرد. حال همیشه سوالاتی از این قبیل مطرح بوده است که چه لپ تاپی بخریم؟ چه نکاتی را در همگام خرید رعایت کنیم؟ از کدام برند بخریم؟ و … . در این مقاله قصد دارم شما را با لپ تاپ‏های خاصی آشنا کنم که متاسفانه یا خوشبختانه در کشور ما زیاد شده و در همه ی برندها موجود است.

laptop1

لپ تاپ های مرجوعی یا Refurbished چه هستند؟

لپ تاپ‏های مرجوعی یا Refurbished لپ تاپ‏هایی هستند که پس از تولید و خروج از کارخانه دچار نقص فنی شده  و برای تعمیر به کارخانه بازگردانده شده‏اند . سپس پس از تعمیر، مجددا به بازار عرضه میشوند و با قیمت پایین تر به فروش میرسند. البته در همه ی موارد این لپ تاپ ها دارای نقص فنی نیستند؛ گاهی اوقات فروشنده به دلیل عدم فروش لپ تاپ در طی مدت چندین ماه آن را به کارخانه باز میگرداند که کارخانه آن را با عنوان لپ تاپ Refurbished با قیمت ارزان تر به فروش میرساند.

این مساله زمانی احساس میشود که شما لپ تاپی را به عنوان مثال به قیمت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نظر میگیرید اما در چند فروشگاه جلوتر آن را به قیمت ۸۰۰ هزار تومان پیدا میکنید، اما بدون گارانتی! البته در بعضی موارد کارخانه بعد از عرضه لپ تاپ Refurbished آن را به مدت ۲ یا ۳ ماه گارانتی میکند در حالی که گارانتی لپ تاپ های نو ۱ و یا گاهی چند سال است.

متاسفانه یا خوشبختانه این لپ تاپ ها در کشور ما زیاد شده اند. این مساله به این دلیل است که کشور های جهان سوم یا در حال توسعه بازار خوبی برای لپ تاپ‏‏های Refurbished هستند. این لپ تاپ‏ها که اصولا به صورت قاچاق وارد کشور می شوند با عنوان کالای آکبند  به وسیله افراد سودجو به فروش میرسند . همچنین این افراد برای این لپ تاپ‏‏ها هیچ گارانتی معتبری ارائه نمیدهند.

راه چاره چیست؟ از کجا بفهمیم؟

یکی از راه های شناسایی لپ تاپ های Refurbished برچسب زرد یا قرمز رنگی است که در پشت لپ تاپ و همچنین روی جعبۀ  آن زده شده است که روی آن نوشته است : Refurbished . البته در بیشتر موارد فروشنده ها این برچسب ها را از بین میبرند تا به آسانی قابل شناسایی نباشد .

شناسایی لپ تاپ مرجوعی

راه بعدی برای تشخیص مرجوعی بودن لپ تاپ یادداشت کردن شماره سریال و وارد کردن آن در سایت سازنده است. بیشتر برندها به این وسیله Refurbished بودن یا نبودن لپ تاپ را به شما گزارش میدهند.

شماره سریال لپ تاپ

لپ تاپ‏های Refurbished یا مرجوعی از نگاهی دیگر

احتمالا با خودتان میگویید که با این همه عیب چرا از واژه خوشبختانه در ابتدای متن استفاده کردم؛ علت این موضوع این است که همیشه لپ تاپ‏های Refurbished بد نیستند. همانطور که در بالا نوشته شد، همیشه این لپ تاپ‏ها سابقه نقص فنی ندارند و گاهی فقط به علت فروش نشدن به عنوان کالای مرجوعی شناخته می شوند. حتی ممکن است آنهایی که سابقه نقص فنی هم دارند پس از تعمیر (به عنوان مثال تعویض مادربرد یا هارد و …) همانند مدل های نو بدون نقص کار کنند.

توصیه :

شاید بهترین توصیه ای که بتوان برای نخریدن این لپ تاپ‏ها کرد این باشد که همیشه لپ تاپ‏های خود را از نمایندگی های معتبر و با گارانتی معتبر بخرید . امرتات، زیگورات و … از جمله نمایندگی های معتبر لپ تاپ هستند .

نتیجه گیری :

در این مقاله  بدی ها و خوبی های لپ تاپ های مرجوعی ( Refurbished) را بررسی نمودیم اما اینکه چطور تصمیم بگیریم به عهدۀ شماست که با در نظر گرفتن مواردی مانند مقدار هزینه و حوزۀ عملکرد لپ تاپ تصمیم درست را اتخاذ کنید.

 1. زهرا نوشته است:

  سلام
  مطلب جالبی بود.

  [پاسخ]

 2. محمد نوشته است:

  سلام مطلب خوبی بود

  [پاسخ]

 3. بابک نوشته است:

  اطلاعات مفیدی بود مخصوصا که من خودم از فروشنده های زیگوراتم

  [پاسخ]

 4. admin نوشته است:

  بسیار عالی از اینکه اطلاعات خوبی رابرای عموم ارائه میکنید سپاسگذارم.

  [پاسخ]

 5. pc نوشته است:

  ممنون خوب بود

  [پاسخ]

 6. hossein نوشته است:

  خیلی خیلی ممنون از راهنماییتان

  [پاسخ]

 7. فرهاد نوشته است:

  با سلام خدمت شما دوست گرامی مطلبتون عالی بود فقط یه سوال داشتم گارنتی لپ تاپ های دل شرکت دل ایران ایا مطمئن هستند یا خیر
  ممنون میشم جواب رو برام ایمیل کنید

  [پاسخ]

 8. یونس نوشته است:

  از کجا میشه فهمید.لب تابی که به اسم اکبند میدن کهنه نباشه ایا قبلا استفاده شده

  [پاسخ]