Pourali.net   Pourali.net

در مورد دوقلو و چندقلوزایی بیشتر بدانیم

این ناهنجاری ناشی از تحریک تخمک گذاری توسط تجویز گنادوتروپین های انسانی به زنانی است که دچار نارسایی اوولاسیون (تخمک گذاری) هستند و یا ناشی از درمان زنان با لقاح داخل آزمایشگاهی و انتقال جنین میباشد.

در آمریکا از هر ۸۵ بارداری یک دوقلو (TWINS)از هر ۸۱۰۰ بارداری یک سه قلو (TRIPLETS)، از هر ۷۲۹۰۰۰ بارداری یک چهار قلو (QUADRUPLETS) و از هر ۶۵۶۱۰۰۰۰ بارداری یک چند قلو (QUINTUPLETS) به دنیا می‏آید .

اگر دوقلو ها از دو زیگوت (سلول تخم) به وجود آمده باشند آنها را دوقلوی دو تخمی یا غیر همسان DIZYGOTIC TWINS می‏نامند و اگر منشا آنها یک زیگوت (یک سلول تخم) باشد به آنها دو قلوی تک‏تخمی یا همسان MONO ZYGOTIC TWINS می‏گویند .

بر اساس منشا و نحوه ایجاد دو قلو ها وضعیت پرده‏ها و جفت‏ها فرق می‏کند. میزان دوقلوهای تک تخمی به سن مادر چندان ارتباطی ندارد ولی با افزایش سن مادر میزان تشکیل دوقلوی دو تخمی زیاد می شود . وراثت هم میزان شیوع دوقلوی دو تخمی را بر خلاف تک‏تخمی تحت تاثیر قرار می دهد.

 • دوقلوی دو تخمی (DZ)

چون باروری دو تخمک توسط دو اسپرم مختلف صورت می گیرد، دوقلو ممکن است از یک جنس یا از جنس مخالف (پسر و دختر) باشند و به همین دلیل شباهت آنان مانند برادر و خواهر معمولی است. تنها وجه مشترک آنان این است که همزمان در رحم مادر بوده‏اند. خطر امکان تکرار پدیده چند زایی در چنینی خانواده هایی ۳ برابر خانواده های معمولی است .

 • دوقلوی تک تخمی (MZ)

در این حالت فقط یک اووم (تخمک) بارور شده و یک زیگوت تکامل یافته است بنابر این دوقلو های تک تخمی همیشه همجنس هستند و از لحاظ ژنتیکی شباهت ظاهری زیادی به هم دارند . تفاوت های آنها به دلیل عوامل محیطی مثل تفاوت خونرسانی و آناستوموز عروق جفتی است . در اواخر هفته اول دوقلوهای تک تخمی از تقسیم توده سلول داخلی به دو رویان(جنین) اصلی به وجود می‏آیند . سپس هر رویان، داخل کیسه آمنیوتیک خود (کیسه آب)، با یک کیسه کوریونی و جفت مشترک به تکامل ادامه می دهد. در موارد نادری توده ۸ سلولی در ابتدای مسیر تکامل از هم جدا می شوند در این صورت ۲ آمنیون و ۲ کوریون دارند با جفت مشترک یا جدا. اگر جدا شدن دو قلو ها در هفته دوم اتفاق بیافتد یک کیسه آمنیون و یک کیسه کوریون دارند و میزان مرگ و میر این نوزادان به ۵۰ درصد میرسد و ندرتاٌ زنده به دنیا می آیند چون غالباٌ طناب نافی آنقدر دچار پیچیدگی می شود که جنین از کم‏خونی می‏میرد .

 • انواع دیگر چند زایی :

انواع سه قلو :
۱- اگر زیگوت ( تخم) یکی باشد سه قلو همسان هستند .
۲- اگر زیگوت‏ها دو تا باشند، در این حالت یک دوقلوی همسان و یک نوزاد جدا وجود دارد .
۳- اگر زیگوت‏ها ۳ تا باشند، از لحاظ جنسیت می‏توانند یکسان یا متفاوت باشند .

همچنین در مورد ۴ قلوها و ۵ قلوها و ۶ قلوها و ۷ قلوها چنین توضیحی وجود دارد .

 • حقایقی جالب در مورد چندقلوها : (منبع)

۱ – بیشترین وزن هنگام تولد پنج قلوها مربوط به خانواده ویلکینسونز در آمریکا بوده که نزدیک ۱۰ کیلوگرم روی هم وزن داشته اند.
۲ – هم اکنون نزدیک ۱۰۰ سری ۵قلو در ایالات متحده زندگی می‏کنند.
۳ – والدین پنج‏قلوها نزدیک به ۳۵۰۰۰ پوشک بچه باید تعویض نمایند.
۴ – اولین سری از پنج‏قلوها در سال ۱۸۷۵ در ایالات متحده به دنیا آمد که هیچ کدام زنده نماندند.

این فیلم در مورد چهارقلویی است که تازه به دنیا آمده‏اند :

ضمنا نی‏نی سایت در این مورد اطلاعاتی داده است : بارداری دوقلویی یا چندقلویی چقدر شایع است؟

 1. سنتری نوشته است:

  ما هم دو قلو داریم یکیش چاق یکیش لاغر

  [پاسخ]

 2. اليا نوشته است:

  dar mo0rede masrafe ghazay ke baese do0ghgo0lo0 sho0dan beshe mikhastam beporsam

  [پاسخ]

 3. مریم نوشته است:

  سلام به همه. من مامان دو قلو ها امیر و سحر هستم که الان ۲ سالشونه. من یک کتاب در مورد دو قلو ها گرد آوری کردم و دوست دارم همه کسانی که دو قلو دارن این کتاب رو بخونن. تا ۳ ماه دیگه چاپ میشه. توی این کتاب همه چیز در مورد دوقلو ها توضیح داده شده . از قبل از بارداری تا زایمان و مراقبت از دو قلو ها

  maryam_ie_81@yahoo.com

  [پاسخ]

 4. مهتاب نوشته است:

  سلام من همیشه دوست داشتم که دوقلو داشته باشم خواهر های همسرم دوقلو هستند چند در صد امکان داره من هم بچه هام دوقلو بشن

  [پاسخ]

 5. اشكان نوشته است:

  اگر دوقلو های همسان از یک تخمک بارور شده هستند،پس یعنی هر ۲ دارای یک DNA هستند ؟؟؟؟

  [پاسخ]

 6. اری جون نوشته است:

  اره.حتی یک نفر تو عربستان مرتکب قتل شد اما چون یه برادر دوقلو داشت نتونستن از طریق DNA تشخیص بدن کودومشون این کارو انجام داده خلاصه اعدامشون نکردن. منم خودم یه داداشه دوقلو دارم اصلااااان هم شبیه هم نیستیم مامانم هم پیر شد تا بزرگمون کرد:-)

  [پاسخ]

 7. رضا نوشته است:

  باسلام.برای دو قلو شدن چه کارهایی قبل از حاملگی باید انجام شود لطفا راهنمایی نمایید باتشکر.

  [پاسخ]

  مهدیه پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۲ ۴:۱۷ ب.ظ:

  من مامان ۲قلوهای ناهمسان هستم یه صفحه تو فیس بوک دارم برو عکسشونوببین اسمش آلبوم کودک است من از طریق مشاوره دارویی ۲قلو باردار شدم خودم خواستم

  [پاسخ]

 8. طیبه ازاسلام اباد غرب نوشته است:

  سلام برادرزادهای من هم سه قلو هستن دو دختر ویه پسر بنام آران وآیسان وآسنا انشاالله هرکی ارزوی چند قلو داره بهش برسه

  [پاسخ]

 9. رضا چرچی نوشته است:

  برای داشتن فرزند دوقلو چه کارهایی باید انجام داد؟

  [پاسخ]

 10. bahar نوشته است:

  پدرومادرم هردودوقولوهستن.خانواده مادریم فقط مامان وداییم دوقولو هستن_ولی خانواده پدریم دوقولو زیاده_بابابم با عموم_عمه هام باهم.دو تاعمم هم بچه دوقولو اوردن_پسرعمم دوقولوپسرداره.پسرعموم هم دختروپسر دوقولو داره_مادرم۶بار باردار شده ولی همه تک بودن_۳ماهه عروسی کردم وبچه بزرگ خانوادم _دلم دوقولو میخواد_ولی خوندم ژن از مادره ولی فامیل پدریم بیشتردوقولو هستن..نمیدونم چقدر احتمال داره؟

  [پاسخ]

 11. کمال نوشته است:

  سلام من وهمسرم بعدچندسال خدابهمون یک جفت دختردوقلو همسان وتک جفتی وتک کیسه ای داد که همه میگفتن خیلی احتمال داره که یکیشون زنده نمونه اما من به خدا اعتقاد داشتنم ومیدونستم اون ازشون محافظت میکنه الان یک ماه ونیم بدنیا اومدن وحال هردوشون خوبه ازخدابخاطراین لطفش سپاسگذرام

  [پاسخ]

  نام شما... پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۳۲ ق.ظ:

  شما رو به همون خدا قسم جواب منو بدید.من تازه فهمیدم دوقلو ی تک تخمکی با یک جفت و کیسه آب مشترک باردارم.آیا همسرتان از هفته ۳۲بستری شد؟من بچه مدرسه ای دارم و باید اون طفل معصوم رو بگذارم برم ۱ماه تهران بستری شم.

  [پاسخ]

 12. رويا نوشته است:

  راستی اگر یکی از دقلوهای تک تخمی دچار مشکل شود ویا ناقص باشد چکار باید کرد

  [پاسخ]

 13. مادرانه نوشته است:

  چند قلو داشتن یکی از بهترین آرزوی های من هستش

  [پاسخ]

 14. رویا نوشته است:

  من همسرم و بردارش دو‌قلوی غیر همسان هستن!برادر شوهرم سبزه است! اما شوهرم معمولیه!بور نیست ولی سبزه نیست!میشه که ژن دوقلویی داشته باشه و منم دوقلوباردار شم؟

  [پاسخ]

 15. پ نوشته است:

  من با خواهرم دوقلو هستم و به نظرم یکی از بهترین نعمت دنیاست. وقتی یکی همیشه باهات شبیه خودته حرف دلتو می فهمه ذهنتو می خونه بهترین ارزش برای هر نفره

  [پاسخ]

 16. الی نوشته است:

  سلام یه جا درمورد اینکه با چه روشی چند قلوزا باردار شیم و عوارضش خوندم قبل از حاملگی حتما خوب مطالعه کنید و با پزشکتون مشورت کنید ایشالا دچار مشکل نشید و نی نی های ناز و سالم دنیا بیاریم
  http://www.melikala.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A7/188-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%82%D9%84%D9%88-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C

  [پاسخ]