Pourali.net   Pourali.net

۱۰ اختراع که به غلط به نام دیگران رقم خورده است

بسیاری از ما اختراعاتی را می‏شناسیم که به نام توماس ادیسون ثبت شده است اما در واقع ارقا و بهبود بخشیدن به اختراعات سایر مخترعین بوده که امروزه به نام توماس ادیسون معروف است. در اینجا بعضی از اختراعات و ابداعاتی که با زندگی روزمره بسیار در ارتباط بوده ولی مخترع آنها اشتباها در نظر ما جا افتاده را خدمتتان معرفی می‏نمایم :

۱ – سیستم عامل های امروزی و GUI

ابداع کنندۀ واقعی : کمپانی Xerox PARC
آنچه در باورهاست : مایکروسافت برای اولین بار این سیستم را ابداع نموده است

GUI مخفف Graphical user interface به معنی صفحه کار در کامپیوتر است که شکلها و آیکونها به جای نوشته‏ها در خدمت کاربر هستند. بسیاری از مردم این اختراع را ساختۀ مایکروسافت می‏دانند در حالیکه چنین نیست. این خود داستانی بلند دارد اما چکیدۀ آن بدیت ترتیب است : شرکت Xerox برای اولین بار کامپیوترهای Alto Personal  را با عطف به ساختۀ Doug Engelbart ابداع نمود سپس Apple  این ابداع را پیچیده تر نموده و در انواع پیشرفته تر ارائه نمود به طوری که اولین مدل آن در سال ۱۹۸۴ با نام Macintosh به بازار عرضه نمود. در این اثنا، مایکروسافت اولین نشخه از ویندوز را در سال ۱۹۸۵ ارائه نمود که به پیچیدگی مکینتاش نبود و همچنین به عنوان یک سیستم عامل منحصر عمل نکرده و نیاز به سیستم عامل MS-DOS داشت.

۲ – اتومبیل

ابداع کنندۀ واقعی : کارل بنز
آنچه در باورهاست : برای اولین بار هانری فورد دست به اختراع اتومبیل زده است

اگرچه سرشناسترین مهندسین آلمانی از جمله دایملر، میباخ و مارکوس همزمان بر روی پروژۀ اتومبیل مشغول به کار بودند، نهایتا کارل بنز این اختراع را نمایان نمود. وی برای اولین بار اتومبیل چهارچرخ که توسط بنزین قدرت می‏گرفت را در سال ۱۸۸۵ در آلمان، تحت لیسانس کمپانی بنز که دو سال قبل تر ثبت شده بود، رونمایی کرد. این اتومبیل که از لحاظ طراحی کاملا بی عیب و نقص بود و از روی مدلهای دیگر مهندسین الگو برداری نشده بود توانست نظر اکثریت را جلب نماید. اولین نمونه از محصول طراحی شدۀ کارل بنز در سال ۱۸۸۸ به فروش رفت.

۳ – تصویربرداری با اشعۀ ایکس

ابداع کنندۀ واقعی : ویلهلم کنراد رونتگن
آنچه در باورهاست : ادیسون مخترع اشعۀ ایکس است

در حالیکه این حقیقت دارد که ادیسون اولین دستگاه عکسبرداری استاندارد مخصوص پزشکی را به جهان عرضه نموده، اما این اولین نمونه از دستگاه تصویربرداری با اشعۀ ایکس نبوده است. در ۲۲ دسامبر ۱۸۹۵ استاد آلمانی فیزیک، ویلهلم رونتگن، تصویری از دست همسر خود را بر روی برگه مخصوص چاپ اشعه ایکس مشاهده نمود. دست همسر وی، اولین تصویری است که از بدن انسان توسط دستگاه اشعه ایکس گرفته شده است. این اختراع چنان مهم بود که آنرا اشعۀ رونتگن نیز می‏نامند.

۴ – تصاویر متحرک

مخترع واقعی : لوئیس لا پرینس
باور غلط : توماس ادیسون مبدع آن بوده است

اولین قطعه از تصاویر متحرک (فیلم بالا) توسط مخترع فرانسوی لوئیس لا پرینس در حالت ۱۲ فریم در ثانیه، در منزل جوزف و سارا وایتلی در وست یورکشیر انگلیس در ۱۴ اکتبر ۱۸۸۸ گرفته شده است. در این فیلم پسر لوئیس و چند نفر از نزدیکان وی وجود دارند که هر کدام پس از چندی به طور مشکوکی به قتل رسیدند. اولین مجموعه تصاویر متحرک ادیسون در سال ۱۸۸۹ ظاهر گردید (با نام Monkeyshines)

۵ – تلسکوپ

مخترع واقعی : هانس لیپرشی (Hans Lippershey)
آنچه در باورهاست : گالیله کسی است که تلسکوپ را اختراع نموده است

قدیمی ترین تلسکوپ در سال ۱۶۰۸ به نام هانس لیپرشی اختراع شده است. در این بین بسیاری دیگر از جمله زاخاریس جانسن و جاکوب متیوس مدعی بودند که آنها اولین کسانی هستند که تلسکوپ را اختراع نموده اند. تلسکوپ اختراع این سه نفر شامل یک عدسی محدب و یک عدسی مقعر چشمی بوده است. گالیله نیز در همان سال از روی این طراحیها، تلسکوپ خود را ساخت.

۶ – صدای ضبط شده

مخترع واقعی : ادوارد لئون اسکات
باور غلط : توماس ادیسون مبدع آن بوده است

توماس ادیسون در سال ۱۸۷۷ پنداشت که اختراع وی مبنی بر تلگراف صوتی ضبط شده (بوسیله فونوگراف) اولین مورد از صدای ضبط شده می‏باشد که به همت وی ساخته شده است، لذا آنرا در همان سال با نام فونوگراف (وسیله ای برای ضبط و پخش صداها) رونمایی نمود. اما دقیقا ۱۷ سال قبل از آن در سال ۱۸۶۰ ادوارد لئون اسکات، دستگاه فون اتوگراف را اختراع کرده بود. این دستگاه می‏توانست صداها را ضبط کرده اما هنگام پخش با مشکلاتی مواجه بود و دقیقا آنچه را که پخش شده بود، ارائه نمی‏داد.

۷ – لامپ روشنایی

مخترع واقعی : هامفری دیوی
آنچه در باورهاست : توماس ادیسون مخترع لامپ است

در سال ۱۸۰۲ آقای هامفری دیوی، اولین باتری قوی جهان را در رویال انستیتوی بریتانیا عرضه نمود. همچنین در آن سال وی اولین لامپ روشنایی را که توسط نواری از پلاتینیوم ساخته شده بود رونمایی کرد. اختراع وی چنان روشنایی نداشت که به کار اید و در حد همان اختراع باقی ماند. اما ۷۵ سال پس از آن توماس ادیسون تلاشهایی را در این زمینه انجام داد که نهایتا در سال ۱۸۷۹ اولین لامپ روشنایی به بازار عرضه شد.

۸ – رادیو

مخترع واقعی : نیکلا تسلا
آنچه در باورهاست : گوگلیلمو مارکنی مخترع رادیو است

مارکنی در سال ۱۸۹۵وسیله ای (رادیو) را در لندن معرفی نمود که آنرا اختراع خود می‏دانست در حالیکه این اختراع که همان رادیوی ۴ موج بود، قبلا توسط نیکلا تسلا و همکارانش ساخته شده بود. در آن سال تسلا ادعا نمود که توانسته است دستگاهی را که امواج را از مسافتهای دور دریافت می‏کند بسازد؛ اما هیچ گواهی مبنی بر ادعایش وجود نداشت. تسلا ادعا داشت “کار بر روی دستگاه دریافت امواج بیسیم در سال ۱۸۹۳ شروع شد اما من ۲ سال به تحقیق بر روی مدلهای مشابه و وسایل مانند این گذراندم…”

۹– هواپیما

مخترع واقعی : ریچارد پیرس
باور همگانی : برادران رایت هواپیما را ساخته‏اند

همه برادران رایت را به عنوان اولین سازندگان هواپیما می‏شناسند اما نه ماه پیش از اولین پرواز برادران رایت، در سال ۱۹۰۳ در کیتی هاوک، مخترع نیوزلندی، ریچارد پیرس قدمی مشابه را در این زمینه برداشته بود اما اختراع او نواقصی داشت از جمله عدم توانایی بال (به دلیل داشتن یک بال) و مواردی دیگر که این موارد منجر به این شد تا اولین هواپیمای قادر به پرواز واقعی توسط برادران رایت رونمایی شود.

۱۰ – اینترنت

مخترع واقعی : پدران واقعی اینترنت، کسانیکه شبکه ARPANET را ساختند (وینتون سرف، لورنس رابرتس، لئونارد کلین راک، رابرت کان)
باور غلط : مخترع اینترنت ال گور بوده است

البته ال گور خود می‏گوید : من اینترنت را اختراع نکردم اما حین خدمت در کنگره امریکا، ایدۀ آن به ذهنم خطور کرد.
وینتون سرف متولد ۱۹۴۳، دانشمند علوم کامپیوتری است که وی را پدر اینترنت نیز لقب داده‏اند. وی به همراه دوستان خود که اسامی آنها در بالا آمد، اولین زنجیره‏های ARPANET را رقم زدند و بدین ترتیب اینترنت ابداع شد.( اینترنت شبکه ای غیرمتمرکزبه نام ARPANET  بود که در واقع برای ایمن شدن و سهولت ارتباط بین گروهها در صورت حملۀ هسته ای توسط وزارت دفاع امریکا بوجود آمد.)

منبع : listverse.com

 1. امين نوشته است:

  در مورد تلفن هم میگن مخترع اصلیش گراهامبل نبوده و کسی دیگه بوده !

  [پاسخ]

 2. مرتضی نوشته است:

  البته به نظرم بعضیاش غلطه، مثلا خوب خیلیا تلاش کردن هواپیما بسازن ولی نتونستن، پس نمیشه گفت اونا مخترع هواپیما بودن

  [پاسخ]

 3. الکل نوشته است:

  کاشف الکل هم زکریا رازی نبوده بلکه برو بچ آبکوه بودن باور نداری بپرس

  [پاسخ]

  Ali Shoja پاسخ در تاريخ سپتامبر 7th, 2010 5:00 ق.ظ:

  الحق که گل گفتی!!!

  [پاسخ]

  میثم پاسخ در تاريخ جولای 14th, 2012 10:35 ق.ظ:

  واقعا کاشف الکل برو بچ آبکوه بوده میشه اطلاعات بیشتری بدی بهم

  [پاسخ]

  mahsa پاسخ در تاريخ دسامبر 22nd, 2012 8:41 ب.ظ:

  امکان نداره

  [پاسخ]

 4. www.SorenPhoto.com نوشته است:

  خیلی باحال بود . واقعا انسان چه میکنه؟
  ———- http://www.SorenPhoto.com
  اولین و بهترین وب سایت عکس ایرانیان

  [پاسخ]

 5. سید علی نوشته است:

  باز هم اشتباه
  در واقع مخترع تلسکوپ کسی نبوده جز امام جعفر صادق (ع) که با نظریه نوری خود ۱۲ قرن پیش اساس کار تلسکوپ را شرح داد جالبه نه ؟

  [پاسخ]

 6. سعید نوشته است:

  دست شما درد نکنه اما هر کس برای ساخت یک وسیله تلاش کنه که مخترع اون وسیله نمیشه!

  [پاسخ]

  نسرين پاسخ در تاريخ ژانویه 26th, 2013 4:24 ب.ظ:

  من خودم تو فکر ساختن یه وسیله ای هستم که قراره بره اون دنیا ببینه چه خبره و برگرده بره .. میگی نه منتظر باش …

  [پاسخ]

 7. حقجو نوشته است:

  البته مرحوم افندی در کتاب ریاض العلماء که سیصد و پنجاه سال پیش نوشته در مورد یکی از دانشمندان مسلمان مینویسه که این عالم نظریه ای دارد که زمین دارای قدرت کشش اشاء است و این نظریه بر خلاف نظریاتی بود که در اون زمان رایج بود کهمطرح میشو و برای این دلایل میاورد که هر شیئ به اندازه جرم خود دارای قدرت کشش به سوی زمین است
  و این همون جاذبه زمین است که به دیگران نسبت میدهند

  [پاسخ]

 8. ميثم نوشته است:

  سلام خوب ها که نوشتی درست اما کسانی که یک طرح خام را تمام میکنند و به جایی میرسانند شرطه به هر حال این ضرب المثل یادم مییاد که میگوید :
  کار راکه کرد آن که تمام کرد .

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ ژانویه 2nd, 2017 12:45 ب.ظ:

  اینها کار را تمام کرده اند
  فقط کتابها و متون آنه در اثر بی محلی کردنها و جنگها از بین رفته است
  الان ما باید اونها را زنده کنیم نه هر چی می گن را به راحتی قبول کنیم

  [پاسخ]

 9. رضا نوشته است:

  در مورد اشعه ایکس هم فکر کنم اولین نفر تسلا بود
  نیکولا تسلا دانشمندی برجسته بود که بیشترین اختراعات رو داشته اما به خاطر اینکه روی نظریه معروفش که وجود داشتن حیات در دیگر سیاره ها کار می کرده اختراعاتش رو به معرض عموم نگذاشته بود .

  [پاسخ]

 10. حمید نوشته است:

  خوب حتما یه چیزی می دونستند که یه نفر دیگه رو به اختراع نسبت دادن…اگر توجه کرده باشین تمام مخترعان واقعی تلفظ اسماشون خیلی سخت هستش …برای مثال اگه ازتون بپرسن مخترع اینترنت کیه شما باید اسمه ۵ یا ۶ نفر رو می آوردین ..پس حتماً اونا به فکر حفظ کردن اسمها هم بودن

  [پاسخ]

 11. mojmoj20 نوشته است:

  تلاش دیگران رو به ثمر رسوندن کار بسیار سخت و طاقت فرساییه .
  خصوصا که متفکر قبلی چندی از راه رو اشتباه رفته باشه.
  مردان بزرگی بودند همه آنان که خدمت به وجودیت بشریت کردند.

  [پاسخ]

 12. حمید نوشته است:

  واقعاً متشکرم که مشخص کردی توماس ادیسون مخترع نبوده بلکه مرد ۲ هزار چهره بوده D:

  [پاسخ]

 13. Jamshid نوشته است:

  باور کنید اینا همش دروغ است. پدر پدربزرگ من میگن خودش اون زمان هواپیما ساخته و مزارع رو سمپاشی می کرده ولی چون ایرانی بوده بهش توجه نکردن و به اسم برادران رایت اسم گذاری کردن. واقعا جای تاسف دارد. (تاسف ایرانی)

  [پاسخ]

 14. محمد نوشته است:

  چه جالب ، پس من خیلی غلط غلوط فکر می کردم/

  [پاسخ]

 15. ATR نوشته است:

  عزیزم اگه اینجوریه پس هواپیما و زیردریایی و ربات و … هم اختراع داوینچیه چون اولین کسی که طراحی کرده اون بوده شایدم خیلی های دیگه که قبل از اون بهش فکر کردند.

  [پاسخ]

 16. sara نوشته است:

  خیلی جالبه تنها اسمی که زیاد نکرار شده ادیسون هست عجب آدم خوبی بوده ها

  مطالب وابسته به کودک
  http://mykoodak.com

  [پاسخ]

 17. محمد نوشته است:

  این دلیل نمیشه که هر کسی یه چیز ناقص ساخت و بدرد کاری نخورد و بعد از آن یکنفر آن اختراع را تکمیل کرد بگیم اشتباهی به نام نفر دوم ثبت گردیده تا دو روز پیش سفر انسان به ماه راه انکار می کردن حالا هم اختراعات ادیسون رو

  [پاسخ]

 18. هادی نوشته است:

  آره خوب کی به کیه ماهواره رو من اختراع کردم یه بی همه چیز دیگه که حسش نیست تو نت اسمشو سرچ کنم رفته ثبتش کرده.

  [پاسخ]

 19. صهبا رهگذر نوشته است:

  عالی بود مثل همیشه
  جاودان باشید

  [پاسخ]

 20. حمید نوشته است:

  اما چه خوشمون بیاد چه نیاد خیلی از اختراعات به مسلمان ها تعلق داره که غربی ها با پرویی به نام خودشون معرفی کردند…

  [پاسخ]

 21. بابک نوشته است:

  سلام.
  دوست عزیز ترجمه یا نقل قول از یک منبع بدون تحقیق درباره ی صحت یا دقیق بودن مطالب اون کار درستی نیست. سعی کنید مطالبی رو که نقل می کنید ( نه تنها در سایت، حتی در صحبت های عادی) از صحت اون با خبر باشید. در مورد عدم صحت اکثر موارد بالا دوستان توضیح دادن، من دیگه صحبت نمی کنم.

  [پاسخ]

  م.پورعلی پاسخ در تاريخ آگوست 21st, 2010 9:04 ب.ظ:

  با تشکر از شما. اما اگر به تیتر مطلب دقت کرده باشید، اختراعاتی که به نام دیگران "رقم" خورده است. یعنی این حتما دلیل نمی شود که مخترع آنها همین کسانی بوده اند که عنوان شده است.

  [پاسخ]

 22. reza نوشته است:

  <blockquote cite="#commentbody-1697">
  بابک :
  سلام.
  دوست عزیز ترجمه یا نقل قول از یک منبع بدون تحقیق درباره ی صحت یا دقیق بودن مطالب اون کار درستی نیست. سعی کنید مطالبی رو که نقل می کنید ( نه تنها در سایت، حتی در صحبت های عادی) از صحت اون با خبر باشید. در مورد عدم صحت اکثر موارد بالا دوستان توضیح دادن، من دیگه صحبت نمی کنم.
  [پاسخ]م.پورعلی پاسخ در تاریخ مرداد ۳۰م, ۱۳۸۹ ۵:۳۴ ب.ظ:با تشکر از شما. اما اگر به تیتر مطلب دقت کرده باشید، اختراعاتی که به نام دیگران “رقم” خورده است. یعنی این حتما دلیل نمی شود که مخترع آنها همین کسانی بوده اند که عنوان شده است.
  [پاسخ]
  سلام
  دوست عزیز موارد ۱و۲و۳و۱۰ رو اطمینان دارم که درستن
  رابط گرافیکی مثل خیلی اختراعات دیگه کار زیراکس بوده
  خط تولید اتومبیل کار فورد بوده نه اختراعش. اختراعش کار کارل بنز بوده
  اشعۀ ایکس هم همه میدونن کار رنتگن بوده
  اینترنت هم کار گروهی بوده به سرپرستی وینتون سرف برای تشکیل شبکه داخلی arpanet

  @بابک

  [پاسخ]

 23. مرضيه نوشته است:

  اخه من چی بگم شما هم ایرانی هستید و هم مسلمون. ولی از اونجایی که همیشه باید خودتونو کوچیک کنید طرفدار غربیها هستید. تلسکوپ رو نه جناب اقای هانس لیپرشی و نه گالیله اختراع نکردن. تلسکوپ اختراع خودمونه. اختراع ایرانیای مسلمون. حتما اسک ابن هیثم به گوشتون خورده. این اقا اهل باختر بودن اولین کسی تلسکوپ رو اختراع کرد. حتی اولین رصد خونه تو ایران خودمونه همه دنیا میدونن رصد خونه مراغه اولین رصد خونه دنیاست. ولی از اونجایی که اروپاییا همیشه حق مظلوم رو میخوردن و میخورن تلسکوپ رو به اسم خودشون زدن. …….
  یه ذره تحقیق و یه ذره وجدان و غیرت کار همه رو درس میکنه
  این اسلام بود که به ایران شرف داد و این همه دانشمند مثل خوارزمی. بو علی. ابو ریحان…. رو به دنیا معرفی کرد توی تاریخ قبل اسلام جستجو کنید و ببینید چند در صد اختراعات جهان برای ایرانیا بوده و با ایران اسلامی مقایسه کنید
  بی احترامی به ائمه هیچوقت بخشیدنی نیست اگر علم داشته باشید میبینید طرح تلسکوپ توسط ائمه اطهار داده شده

  زنده باد ایران………… زنده باد اسلام

  [پاسخ]

 24. مرضيه نوشته است:

  راستی من دیگه به این سایت سر نمیزنم اگه خواستین جوابی بدین یا سؤالی.بپرسین برام میل کنید

  Memol_cuty88@yahoo.com

  [پاسخ]

 25. سامان نوشته است:

  سلام من دانشجوی مهندسی برق هستم توی کتاب مهندسی روشنایی از دکتر کلهر سیر تکمیل لامپ های رشته ای رو توضیح داده و به نظر میرسه مطلب شما در مورد لامپ های رشته ای غلطه

  [پاسخ]

 26. فروشگاه عروسک نوشته است:

  نمنبع اصلیشون چی بوده چون اگر حقیقت داشته باشه جالبه

  [پاسخ]

 27. پرداخت آنلاین ارزی نوشته است:

  خیلی عالی بود ممنون از مطالب بسیار خوبتون

  [پاسخ]

 28. پنل اس ام اس نوشته است:

  ممنون از سایت خوبتون
  مطالبتون واقعا عالی هستن
  موفق باشید

  [پاسخ]

 29. پرشین نایس نوشته است:

  سلام واقعا عالی بود با تشکر از سایت خوبتون!!

  [پاسخ]

 30. ایلیا نوشته است:

  مطلب جالبی بود اما سندیت داشتنش خیلی مهم تره ولی در کل در طول تاریخ اختراعات بزرگی به اشتباه به ثبت رسیدن.یه مهندس هم ما داشتیم داد یه محصولو یه مهندس الکترونیک ساخت بعد به اسم رایانا ثبت کرد کلی هم جایزه گرفت

  [پاسخ]

 31. علی نوشته است:

  اول اینکه قابل توجه برخی دوستان
  دین رو با علم قاطی نکنید…. مهم نیست مخترع یه دستگاه کافر باشه یا مسلمون؛ مهم اینه به ارتقا سطح زندگی بشر کمک کنه
  دوم : هرچی بیشتر تو زمینه ی الکتریسیته مطالعه میکنم(دانشگاه و مطالعه ی آزاد)، از ادیسون بیشتر متنفر میشم؛ طبق شواهد تاریخی موجود، ادیسون خیلی از اختراعات دیگران رو به اسم خودش زده و مانع کار دانشمندانی چون تسلا و … شده.

  [پاسخ]

 32. آینه نوشته است:

  خدا عمرشون بده آدمای خوبی بودن 🙂
  خوب چرا می خندید مادر بزرگم هر وقت کار خوبی می کردیم اینطوری بهمون می گفت خوب
  شاد یاشید

  [پاسخ]

 33. فروش درب چوبی ساختمان نوشته است:

  انصافا در حق آخری خیلی اجهاف شده بود!
  البته یکی دیگه هم بود و اونهم اینکه بمب اتم رو اوپن هایمر ساخت و به نام آلبرت انیشتین میشناسنش!!!!

  [پاسخ]

 34. علیرضا نوشته است:

  مهم نیست به نام کی ثبت شده مهم اینه که تونستند دنیا رو به جای بهتری تبدیل کنند

  [پاسخ]